Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 10. 2017 13:45

Policejní brutalita v Plzni. A zas nebyly mlátičky postaveny mimo službu. Hrubá chyba

Šéf policie Tomáš Tuhý měl dát jasně veřejně najevo, že takové jednání policistů vůbec nepadá v úvahu. Nedal. Mlčel.
Policisté v civilu zastavili řidiče v Plzni. Sprostě mu nadávali a vyhrožovali. | Video: Ronald Němec

Zbytečné, nelegální policejní násilí, událost, která je odsouzeníhodná, ale u nás už ani nepřekvapuje. Poslední zveřejněný incident se odehrál v Plzni, policajti v civilu, "tajní", napadli řidiče, jeden mu nadával, údajně ho bili a hrozili mu zbraní, nasadili mu kravatu a tahali ho z auta. Důvod? Ohrožoval je? Napadl je? Spáchal předtím zločin? Vyloupil banku? Řídil jako pirát? Vybržďoval je? Ne. Zablikal na ně…

Je to jeden z té menšiny případů, kdy má napadený občan událost nahranou na autokameru, zapnuto měl i nahrávání zvuku, takže slyšíme, jak ho policista oslovuje "k*ndo", slyšíme, jak mu tyká, nutí ho, ať zahodí telefon, zvuky a křik, kdy ho pravděpodobně bije.

Odehrálo se toto: černý mercedes se v Plzni pokusil zezadu na zúžené silnici podjet dodávku převážející zdravotně postižené lidi. Řidič, kterého pak posádka mercedesu napadla, na ně zablikal, aby dal najevo, že s jejich riskantním počínáním (dodávka byla širší než vymezený pruh) nesouhlasí.

Posádka mercedesu se pak pokusila "blikače" zastavit, za čelním sklem zapnula výzvu "STOP", muž za volantem ale nevěděl, o koho jde, a podle slov svého advokáta zavolal na linku 112, kde mu sdělili, že registrační značka černého mercedesu není evidována jako vozidlo policie. Jinými slovy neměl jistotu, že jde o policisty. A oni pak na něj vytáhli zbraň.

Advokát napadeného řidiče Ronald Němec řekl: "Po opakované výzvě nakonec ukázali i průkaz a poté odjeli. Můj klient byl celou dobu v kontaktu s linkou 112, nakonec ale šel na policejní služebnu, kde mu bylo pod nátlakem poraděno, ať událost nechá takzvaně plavat, že se jedná o vysoce postavené důstojníky tajné policie."

Výsledek akce: advokát podal na policisty trestní oznámení a incident šetří jak krajská policie, tak Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Ojedinělé jednání? Bohužel ne

Policejní ředitelství Plzeňského kraje věc, jež se odehrála 21. září, prošetřilo a napsalo řidiči dopis, kde stojí: "Na základě výsledku šetření zdejší součásti bylo jednání a chování zakročujících policistů postoupeno náměstku ředitele krajského ředitelství pro vnější službu k přijetí kázeňského opatření. Předmětné pochybení bylo ojedinělé a v současné době byla přijata taková opatření, aby k obdobnému jednání již v budoucnu nedocházelo. Za předmětné chování se Vám omlouváme."

Zároveň však oni dva policisté v civilu nebyli postaveni mimo službu (prý s nimi dosud nebylo vedeno žádné kázeňské řízení pro nevhodné chování ani kázeňský prohřešek). Skandální. Policie to dělá často a chybně. Nepostavit takové mlátičky mimo službu znamená jejich jednání schvalovat, ukazovat kolegům, že tohle projde.

Shrňme si to. Policisté se s vysokou pravděpodobností chovali nezákonně. Neprokázali se průkazem, bili řidiče (jak je slyšet na nahrávce), hrozili mu zbraní, sprostě nadávali (údajně opakovaně). Spouštěcím mechanismem zřejmě byla jejich vlastní riskantní jízda a fakt, že si na ně řidič dovolil zablikat.

Dejme tomu, že byli v akci, proto se snažili dodávku riskantně podjet. Pokud by ovšem spěchali, třeba někoho honili, museli by nasadit maják, což neučinili. Za druhé by těžko mohli v akci zároveň "řešit" ono zablikání. Pokud nikam nespěchali, pak nemají dokonce ani tuto výmluvu, chovali se jako nadlidé, které občan nesmí ani symbolicky (blikání) kritizovat.

Kriminalisté, kteří bezdůvodně ohrožují občana, bijí ho, sprostě mu nadávají, nemají co dělat ve sboru. Je úplně fuk, že zatím nemají žádný záznam. Zjevně jde o typy násilníků, kteří vůbec nepochopili, jaký smysl má jejich služba. Mimochodem policii samé velmi uškodili.

Tuhý mlčí

K případu se vyjádřil krajský šéf policie Pavel Krákora: "Jednání policistů bylo neomluvitelné. Krajské ředitelství policie se s takovým jednáním neslučuje a nebudeme ho tolerovat nikomu." To je v příkrém rozporu s faktem, že tito dva nebezpeční pánové nebyli postaveni mimo službu. Jednak do doby, než GIBS dokončí vyšetřování, a za druhé do doby, než podstoupí nové psychotesty.

K věci se zatím odmítl vyjádřit policejní prezident Tomáš Tuhý. Chyba. Za policii nese nejvyšší služební odpovědnost, má dát jasně, nesmlouvavě a nahlas veřejně najevo, že takové jednání policistů vůbec nepadá v úvahu.

Není to zdaleka první případ, kdy policie neví, k čemu ji zákon opravňuje a že nic víc nesmí. Psali jsme o selháních, kdy hlídka bila těžce zraněného motocyklistu, který jí ujížděl a jehož srazila z motocyklu. Psali jsme o chování policie při návštěvě čínského prezidenta v Praze, o zásazích proti řidičce v Brně, chodcům atd. atd. Mlčení Tuhého vypadá jako tichá podpora brutálních policajtů.

Vyslovil se ministr vnitra Milan Chovanec, volební lídr ČSSD v Plzeňském kraji: "Chování policistů vůči řidiči v Plzeňském kraji, které je vidět na videozáznamu, je nepřijatelné a musí se důsledně prošetřit. S výsledky šetření pak policie musí seznámit i veřejnost," řekl. Dodal: "Je sice otázka, zda je záznam zveřejněný v médiích kompletní a ukazuje událost v celém kontextu, nicméně ze zatím zveřejněných záběrů je evidentní, že takto se policista chovat nesmí!"

Policisté se tak sice chovat nesmí, ale v klidu slouží dál, není pak divu, že si na občany troufají a že se postihu příliš neobávají. Je naprosto v pořádku, že na ně advokát "vyškoleného" řidiče podal trestní oznámení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 6 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy