Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 10. 2017 13:45

Policejní brutalita v Plzni. A zas nebyly mlátičky postaveny mimo službu. Hrubá chyba

Šéf policie Tomáš Tuhý měl dát jasně veřejně najevo, že takové jednání policistů vůbec nepadá v úvahu. Nedal. Mlčel.
Policisté v civilu zastavili řidiče v Plzni. Sprostě mu nadávali a vyhrožovali. | Video: Ronald Němec

Zbytečné, nelegální policejní násilí, událost, která je odsouzeníhodná, ale u nás už ani nepřekvapuje. Poslední zveřejněný incident se odehrál v Plzni, policajti v civilu, "tajní", napadli řidiče, jeden mu nadával, údajně ho bili a hrozili mu zbraní, nasadili mu kravatu a tahali ho z auta. Důvod? Ohrožoval je? Napadl je? Spáchal předtím zločin? Vyloupil banku? Řídil jako pirát? Vybržďoval je? Ne. Zablikal na ně…

Je to jeden z té menšiny případů, kdy má napadený občan událost nahranou na autokameru, zapnuto měl i nahrávání zvuku, takže slyšíme, jak ho policista oslovuje "k*ndo", slyšíme, jak mu tyká, nutí ho, ať zahodí telefon, zvuky a křik, kdy ho pravděpodobně bije.

Odehrálo se toto: černý mercedes se v Plzni pokusil zezadu na zúžené silnici podjet dodávku převážející zdravotně postižené lidi. Řidič, kterého pak posádka mercedesu napadla, na ně zablikal, aby dal najevo, že s jejich riskantním počínáním (dodávka byla širší než vymezený pruh) nesouhlasí.

Posádka mercedesu se pak pokusila "blikače" zastavit, za čelním sklem zapnula výzvu "STOP", muž za volantem ale nevěděl, o koho jde, a podle slov svého advokáta zavolal na linku 112, kde mu sdělili, že registrační značka černého mercedesu není evidována jako vozidlo policie. Jinými slovy neměl jistotu, že jde o policisty. A oni pak na něj vytáhli zbraň.

Advokát napadeného řidiče Ronald Němec řekl: "Po opakované výzvě nakonec ukázali i průkaz a poté odjeli. Můj klient byl celou dobu v kontaktu s linkou 112, nakonec ale šel na policejní služebnu, kde mu bylo pod nátlakem poraděno, ať událost nechá takzvaně plavat, že se jedná o vysoce postavené důstojníky tajné policie."

Výsledek akce: advokát podal na policisty trestní oznámení a incident šetří jak krajská policie, tak Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Ojedinělé jednání? Bohužel ne

Policejní ředitelství Plzeňského kraje věc, jež se odehrála 21. září, prošetřilo a napsalo řidiči dopis, kde stojí: "Na základě výsledku šetření zdejší součásti bylo jednání a chování zakročujících policistů postoupeno náměstku ředitele krajského ředitelství pro vnější službu k přijetí kázeňského opatření. Předmětné pochybení bylo ojedinělé a v současné době byla přijata taková opatření, aby k obdobnému jednání již v budoucnu nedocházelo. Za předmětné chování se Vám omlouváme."

Zároveň však oni dva policisté v civilu nebyli postaveni mimo službu (prý s nimi dosud nebylo vedeno žádné kázeňské řízení pro nevhodné chování ani kázeňský prohřešek). Skandální. Policie to dělá často a chybně. Nepostavit takové mlátičky mimo službu znamená jejich jednání schvalovat, ukazovat kolegům, že tohle projde.

Shrňme si to. Policisté se s vysokou pravděpodobností chovali nezákonně. Neprokázali se průkazem, bili řidiče (jak je slyšet na nahrávce), hrozili mu zbraní, sprostě nadávali (údajně opakovaně). Spouštěcím mechanismem zřejmě byla jejich vlastní riskantní jízda a fakt, že si na ně řidič dovolil zablikat.

Dejme tomu, že byli v akci, proto se snažili dodávku riskantně podjet. Pokud by ovšem spěchali, třeba někoho honili, museli by nasadit maják, což neučinili. Za druhé by těžko mohli v akci zároveň "řešit" ono zablikání. Pokud nikam nespěchali, pak nemají dokonce ani tuto výmluvu, chovali se jako nadlidé, které občan nesmí ani symbolicky (blikání) kritizovat.

Kriminalisté, kteří bezdůvodně ohrožují občana, bijí ho, sprostě mu nadávají, nemají co dělat ve sboru. Je úplně fuk, že zatím nemají žádný záznam. Zjevně jde o typy násilníků, kteří vůbec nepochopili, jaký smysl má jejich služba. Mimochodem policii samé velmi uškodili.

Tuhý mlčí

K případu se vyjádřil krajský šéf policie Pavel Krákora: "Jednání policistů bylo neomluvitelné. Krajské ředitelství policie se s takovým jednáním neslučuje a nebudeme ho tolerovat nikomu." To je v příkrém rozporu s faktem, že tito dva nebezpeční pánové nebyli postaveni mimo službu. Jednak do doby, než GIBS dokončí vyšetřování, a za druhé do doby, než podstoupí nové psychotesty.

K věci se zatím odmítl vyjádřit policejní prezident Tomáš Tuhý. Chyba. Za policii nese nejvyšší služební odpovědnost, má dát jasně, nesmlouvavě a nahlas veřejně najevo, že takové jednání policistů vůbec nepadá v úvahu.

Není to zdaleka první případ, kdy policie neví, k čemu ji zákon opravňuje a že nic víc nesmí. Psali jsme o selháních, kdy hlídka bila těžce zraněného motocyklistu, který jí ujížděl a jehož srazila z motocyklu. Psali jsme o chování policie při návštěvě čínského prezidenta v Praze, o zásazích proti řidičce v Brně, chodcům atd. atd. Mlčení Tuhého vypadá jako tichá podpora brutálních policajtů.

Vyslovil se ministr vnitra Milan Chovanec, volební lídr ČSSD v Plzeňském kraji: "Chování policistů vůči řidiči v Plzeňském kraji, které je vidět na videozáznamu, je nepřijatelné a musí se důsledně prošetřit. S výsledky šetření pak policie musí seznámit i veřejnost," řekl. Dodal: "Je sice otázka, zda je záznam zveřejněný v médiích kompletní a ukazuje událost v celém kontextu, nicméně ze zatím zveřejněných záběrů je evidentní, že takto se policista chovat nesmí!"

Policisté se tak sice chovat nesmí, ale v klidu slouží dál, není pak divu, že si na občany troufají a že se postihu příliš neobávají. Je naprosto v pořádku, že na ně advokát "vyškoleného" řidiče podal trestní oznámení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta. O půlnoci se uzavřou hranice a bude rozpuštěna vláda

V Burkině Faso v pátek vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem. Vojáci to oznámili v televizním projevu poté, co obsadili státní televizi a zablokovali přístup k úřadům. O půlnoci se uzavřou pozemní i vzdušné hranice země, přestane platit ústava a bude rozpuštěna vláda, oznámili pučisté podle agentury AFP. Novou hlavou státu je podle vojáků Ibrahim Traoré, uvedla AP.

Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se dnes rozléhala těžká střelba, v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize, která krátce přerušila vysílání.

Vláda během odpoledne na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP. "Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo nejméně 20 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 20 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. Podle Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) má útok nejméně 24 obětí a 36 raněných, uvedla agentura AFP. Většina obětí jsou dívky, k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

Podle očitého svědka útoku jsou oběťmi většinou dívky. Ve třídě sedělo asi 600 studentů, chlapci v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými vešel útočník, uvedla AFP. Chlapec, který byl rovněž ve třídě, uvedl, že nejprve slyšel střelbu. Sebevražedný útočník podle něj nejdřív zastřelil stráže a pak vešel do učebny.

"Ozval se hlasitý výbuch a pak nastal chaos, mnoho studentů, chlapců i dívek, se snažilo z budovy utéct. Byla to strašná scéna. Všichni se strašně báli," řekl agentuře AFP prodavač ze zasažené čtvrti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí

Na jihovýchodě Íránu v provincii Sístán a Balúčestán zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou 19 lidí. Je mezi nimi i provinční zpravodajský důstojník íránských revolučních gard, informovala agentura AFP s odvoláním na státní televizi. Protivládní demonstrace, které se po celém Íránu konají dva týdny, si vyžádaly přes osm desítek obětí.

"Provinční zpravodajský důstojník islámských revolučních gard, plukovník Alí Musáví byl zabit," uvedla státní televize. Podle regionálních úřadů zemřelo při střetech ve městě Záhedán 19 lidí a další dvě desítky utrpěly zranění. Podle agentury AFP státní média předtím informovala o šesti desítkám mrtvých při protivládních protestech, jež trvají od 17. září. Vypukly po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie a která na policejní stanici upadla do kómatu a posléze zemřela v nemocnici. Místní úřady tvrdí, že zemřela na infarkt, podle rodiny ji policie zbila.

Íránská média v pátek také informovala, že kvůli protivládním protestům bylo v zemi zatčeno i devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, podle íránské vlády byli zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení o zatčení cizinců přišlo den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie nebo lidskoprávní organizace Amnesty International. Rovněž generální tajemník OSN António Guterres vzkázal íránskému režimu, aby se armáda zdržela "nepřiměřeného použití síly", a vyzval k nezávislému vyšetření úmrtí Amíníové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy