Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 3. 2016 12:35

Policie při návštěvě Si Ťin-pchinga selhala. Chovala se spíš jako čínská policie

Strážci zákona během čínské návštěvy v Praze nechránili svobodné projevy českých občanů. Selhali. Prohráli.
Čínské organizované, agresivní skupiny našly ochranu u české policie.
Čínské organizované, agresivní skupiny našly ochranu u české policie. | Foto: Ludvík Hradilek

Jak česká policie zvládla návštěvu čínského komunistického prezidenta Si Ťin-pchinga? Pozorovatel občas nebyl dojmu, že ozbrojenci chrání agresivní čínské skupinky před českými demonstranty. Objevily se případy zbytečné buzerace, jež připomínala doby předlistopadové.

Bezpečnostní opatření byla masivní, zdála se přehnaná. Manévry jak za války. S tím zřejmě souvisí následné chování některých policistů; jako by nabyli dojmu, že jsou od toho, aby chránili Číňany, nikoli místní obyvatele, nikoli "naše".

Okolo Hradu nesměla jezdit ani auta, ani tramvaje. Odklonili dopravu, ačkoliv je dost daleko od Hradu. Přístup na Hradčanské náměstí byl uzavřen. Přitom i to je ještě od Hradu odděleno plotem; nebylo to nutné. Vypadalo to, že Praha vlastním obyvatelům a turistům nepatří.

Si Ťin-pchinga v ulicích vítaly dobře organizované skupiny Číňanů. Převážely je autobusy, hromadně jim byly vydávány čínské vlajky a mávátka. Policie přehlížela, že Číňané porušovali dopravní předpisy, nechala vlajkové zásobovače stát na zákazu zastavení.

Část Číňanů se chovala agresivně. Napadali místní, kteří nesli tibetské vlajky nebo obrázky tibetského dalajlamy. Při potyčkách policie zasahovala často proti českým aktivistům, ty vyváděla, zatímco Číňany pouze uklidňovala. Kuriózní vysvětlení: české aktivisty prý chránila.

V pondělí a úterý se odehrála celá série incidentů mezi organizovanými Číňany a demonstrujícími Čechy. Policie půtky nezvládala, vypadalo to, jako by se Číňanů bála, nebo jako by dostala povel tyto lidi neobtěžovat. Zachycují to videa. Třeba na Evropské třídě: Číňané křičí, vrhají se na místní s tibetskými vlajkami na kovových tyčích. Policie je nechává být. Číňané napadli kameramana, vzali mu tibetskou vlajku, ale policajti vyvedli okradeného. Agresoři zůstali v klidu.

Fotograf Deníku Referendum Ondřej Mazur popsal: "... na zádech jsem měl připevněnou tibetskou vlajku. Oni mi ji strhli a začali si ji mezi sebou podávat dál a dál ode mě. Naběhl jsem mezi ně a tu vlajku jsem jim vytrhl zpátky a v tu chvíli se do mě pustili, začali mě mydlit kovovými tyčemi, na kterých měli přidělané vlajky, načež mě tedy policisté rychle vytáhli ven."

Poté byl ovšem zatčen. "Na místě mi policisté řekli, že je to za neuposlechnutí výzvy, což ale po chvilce, než mě naložili do antonu, změnili. Protestoval jsem, že nebyla žádná výzva, kterou bych porušil. Takže to změnili na jiný paragraf a že mě stejně zadrží a odvezou do Bartolomějské."

Si byl v Praze doma. My ne

V parku ve Velvarské ulici stál na přívěsu billboard s dalajlamou a Václavem Havlem. Stálo na něm: „Tady jsou doma tito pánové“. I okolo billboardu se strhla rvačka. Jeden člověk byl zadržen, zřejmě Číňan. (Vzácná výjimka.)

Vozík s billboardem měl však pokračování. Jeho majitele Petra Dauše doma navštívila kriminálka. Vozík prý sice má povolení, "ale nesplňuje jakési, blíže nespecifikované technické požadavky, a ať ihned zakročím," popsal návštěvu Dauš. Později mu oznámili, že "se akce ruší a vozík s billboardem je v pořádku".

Připomíná to minulý režim. Buzerace kvůli ničemu, jen aby se buzerovalo. Na to policie nemá právo. Mimochodem, zábor pozemku pro umístění mobilního billboardu organizátorům povolila Praha 6.

Facebookář Honza Krupička pracuje v budově sousedící s hotelem Hilton. Tam byl Si Ťin-pching ubytován. Krupička popisuje, jak jeho kolega vylepil na okno tibetskou vlajku velikosti A2: "Za půl hodiny přišli policajti jen s páskami kolem ruky, a že se to musí sundat. S odůvodněním, že odstřelovači nevidí, co nebo kdo se za tou vlajkou skrývá." Prý řekli, že mohou vyvěsit vlajku českou, popřípadě čínskou... Ta zřejmě odstřelovačům nepřekážela.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Policie odmítá pochybení. Prý přistupovala k Číňanům stejně jako k Čechům. Svědectví však popisují něco jiného. Senátorka Eliška Wagnerová k tomu řekla: "Z aktivit policie se mi zdálo, že se místy chová jako ozbrojená složka prezidenta republiky, že neslouží pořádku a bezpečnosti lidí v tomto státě, ale zájmům prezidenta republiky."

Napadne vás, jestli náhodou bezpečnost při návštěvě Si Ťin-pchinga neměla na starosti nikoli česká, nýbrž čínská policie. Aspoň se tak místy chovala.

Do Česka přiletěl komunistický pohlavár, který doma nechává zavírat tisíce svých odpůrců, nechává je mučit a likvidovat. Svoboda projevu tam neexistuje. Lidská práva taky ne. Tvrdý chlapík Si. My jsme se mu poklonili až po pás (nejen Zeman) a policie svobodné projevy českých občanů nehájila. Návštěvu nezvládla. Prohrála.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy