Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 3. 2016 12:35

Policie při návštěvě Si Ťin-pchinga selhala. Chovala se spíš jako čínská policie

Strážci zákona během čínské návštěvy v Praze nechránili svobodné projevy českých občanů. Selhali. Prohráli.
Čínské organizované, agresivní skupiny našly ochranu u české policie.
Čínské organizované, agresivní skupiny našly ochranu u české policie. | Foto: Ludvík Hradilek

Jak česká policie zvládla návštěvu čínského komunistického prezidenta Si Ťin-pchinga? Pozorovatel občas nebyl dojmu, že ozbrojenci chrání agresivní čínské skupinky před českými demonstranty. Objevily se případy zbytečné buzerace, jež připomínala doby předlistopadové.

Bezpečnostní opatření byla masivní, zdála se přehnaná. Manévry jak za války. S tím zřejmě souvisí následné chování některých policistů; jako by nabyli dojmu, že jsou od toho, aby chránili Číňany, nikoli místní obyvatele, nikoli "naše".

Okolo Hradu nesměla jezdit ani auta, ani tramvaje. Odklonili dopravu, ačkoliv je dost daleko od Hradu. Přístup na Hradčanské náměstí byl uzavřen. Přitom i to je ještě od Hradu odděleno plotem; nebylo to nutné. Vypadalo to, že Praha vlastním obyvatelům a turistům nepatří.

Si Ťin-pchinga v ulicích vítaly dobře organizované skupiny Číňanů. Převážely je autobusy, hromadně jim byly vydávány čínské vlajky a mávátka. Policie přehlížela, že Číňané porušovali dopravní předpisy, nechala vlajkové zásobovače stát na zákazu zastavení.

Část Číňanů se chovala agresivně. Napadali místní, kteří nesli tibetské vlajky nebo obrázky tibetského dalajlamy. Při potyčkách policie zasahovala často proti českým aktivistům, ty vyváděla, zatímco Číňany pouze uklidňovala. Kuriózní vysvětlení: české aktivisty prý chránila.

V pondělí a úterý se odehrála celá série incidentů mezi organizovanými Číňany a demonstrujícími Čechy. Policie půtky nezvládala, vypadalo to, jako by se Číňanů bála, nebo jako by dostala povel tyto lidi neobtěžovat. Zachycují to videa. Třeba na Evropské třídě: Číňané křičí, vrhají se na místní s tibetskými vlajkami na kovových tyčích. Policie je nechává být. Číňané napadli kameramana, vzali mu tibetskou vlajku, ale policajti vyvedli okradeného. Agresoři zůstali v klidu.

Fotograf Deníku Referendum Ondřej Mazur popsal: "... na zádech jsem měl připevněnou tibetskou vlajku. Oni mi ji strhli a začali si ji mezi sebou podávat dál a dál ode mě. Naběhl jsem mezi ně a tu vlajku jsem jim vytrhl zpátky a v tu chvíli se do mě pustili, začali mě mydlit kovovými tyčemi, na kterých měli přidělané vlajky, načež mě tedy policisté rychle vytáhli ven."

Poté byl ovšem zatčen. "Na místě mi policisté řekli, že je to za neuposlechnutí výzvy, což ale po chvilce, než mě naložili do antonu, změnili. Protestoval jsem, že nebyla žádná výzva, kterou bych porušil. Takže to změnili na jiný paragraf a že mě stejně zadrží a odvezou do Bartolomějské."

Si byl v Praze doma. My ne

V parku ve Velvarské ulici stál na přívěsu billboard s dalajlamou a Václavem Havlem. Stálo na něm: „Tady jsou doma tito pánové“. I okolo billboardu se strhla rvačka. Jeden člověk byl zadržen, zřejmě Číňan. (Vzácná výjimka.)

Vozík s billboardem měl však pokračování. Jeho majitele Petra Dauše doma navštívila kriminálka. Vozík prý sice má povolení, "ale nesplňuje jakési, blíže nespecifikované technické požadavky, a ať ihned zakročím," popsal návštěvu Dauš. Později mu oznámili, že "se akce ruší a vozík s billboardem je v pořádku".

Připomíná to minulý režim. Buzerace kvůli ničemu, jen aby se buzerovalo. Na to policie nemá právo. Mimochodem, zábor pozemku pro umístění mobilního billboardu organizátorům povolila Praha 6.

Facebookář Honza Krupička pracuje v budově sousedící s hotelem Hilton. Tam byl Si Ťin-pching ubytován. Krupička popisuje, jak jeho kolega vylepil na okno tibetskou vlajku velikosti A2: "Za půl hodiny přišli policajti jen s páskami kolem ruky, a že se to musí sundat. S odůvodněním, že odstřelovači nevidí, co nebo kdo se za tou vlajkou skrývá." Prý řekli, že mohou vyvěsit vlajku českou, popřípadě čínskou... Ta zřejmě odstřelovačům nepřekážela.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Policie odmítá pochybení. Prý přistupovala k Číňanům stejně jako k Čechům. Svědectví však popisují něco jiného. Senátorka Eliška Wagnerová k tomu řekla: "Z aktivit policie se mi zdálo, že se místy chová jako ozbrojená složka prezidenta republiky, že neslouží pořádku a bezpečnosti lidí v tomto státě, ale zájmům prezidenta republiky."

Napadne vás, jestli náhodou bezpečnost při návštěvě Si Ťin-pchinga neměla na starosti nikoli česká, nýbrž čínská policie. Aspoň se tak místy chovala.

Do Česka přiletěl komunistický pohlavár, který doma nechává zavírat tisíce svých odpůrců, nechává je mučit a likvidovat. Svoboda projevu tam neexistuje. Lidská práva taky ne. Tvrdý chlapík Si. My jsme se mu poklonili až po pás (nejen Zeman) a policie svobodné projevy českých občanů nehájila. Návštěvu nezvládla. Prohrála.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy