Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 3. 2016 12:35

Policie při návštěvě Si Ťin-pchinga selhala. Chovala se spíš jako čínská policie

Strážci zákona během čínské návštěvy v Praze nechránili svobodné projevy českých občanů. Selhali. Prohráli.
Čínské organizované, agresivní skupiny našly ochranu u české policie.
Čínské organizované, agresivní skupiny našly ochranu u české policie. | Foto: Ludvík Hradilek

Jak česká policie zvládla návštěvu čínského komunistického prezidenta Si Ťin-pchinga? Pozorovatel občas nebyl dojmu, že ozbrojenci chrání agresivní čínské skupinky před českými demonstranty. Objevily se případy zbytečné buzerace, jež připomínala doby předlistopadové.

Bezpečnostní opatření byla masivní, zdála se přehnaná. Manévry jak za války. S tím zřejmě souvisí následné chování některých policistů; jako by nabyli dojmu, že jsou od toho, aby chránili Číňany, nikoli místní obyvatele, nikoli "naše".

Okolo Hradu nesměla jezdit ani auta, ani tramvaje. Odklonili dopravu, ačkoliv je dost daleko od Hradu. Přístup na Hradčanské náměstí byl uzavřen. Přitom i to je ještě od Hradu odděleno plotem; nebylo to nutné. Vypadalo to, že Praha vlastním obyvatelům a turistům nepatří.

Si Ťin-pchinga v ulicích vítaly dobře organizované skupiny Číňanů. Převážely je autobusy, hromadně jim byly vydávány čínské vlajky a mávátka. Policie přehlížela, že Číňané porušovali dopravní předpisy, nechala vlajkové zásobovače stát na zákazu zastavení.

Část Číňanů se chovala agresivně. Napadali místní, kteří nesli tibetské vlajky nebo obrázky tibetského dalajlamy. Při potyčkách policie zasahovala často proti českým aktivistům, ty vyváděla, zatímco Číňany pouze uklidňovala. Kuriózní vysvětlení: české aktivisty prý chránila.

V pondělí a úterý se odehrála celá série incidentů mezi organizovanými Číňany a demonstrujícími Čechy. Policie půtky nezvládala, vypadalo to, jako by se Číňanů bála, nebo jako by dostala povel tyto lidi neobtěžovat. Zachycují to videa. Třeba na Evropské třídě: Číňané křičí, vrhají se na místní s tibetskými vlajkami na kovových tyčích. Policie je nechává být. Číňané napadli kameramana, vzali mu tibetskou vlajku, ale policajti vyvedli okradeného. Agresoři zůstali v klidu.

Fotograf Deníku Referendum Ondřej Mazur popsal: "... na zádech jsem měl připevněnou tibetskou vlajku. Oni mi ji strhli a začali si ji mezi sebou podávat dál a dál ode mě. Naběhl jsem mezi ně a tu vlajku jsem jim vytrhl zpátky a v tu chvíli se do mě pustili, začali mě mydlit kovovými tyčemi, na kterých měli přidělané vlajky, načež mě tedy policisté rychle vytáhli ven."

Poté byl ovšem zatčen. "Na místě mi policisté řekli, že je to za neuposlechnutí výzvy, což ale po chvilce, než mě naložili do antonu, změnili. Protestoval jsem, že nebyla žádná výzva, kterou bych porušil. Takže to změnili na jiný paragraf a že mě stejně zadrží a odvezou do Bartolomějské."

Si byl v Praze doma. My ne

V parku ve Velvarské ulici stál na přívěsu billboard s dalajlamou a Václavem Havlem. Stálo na něm: „Tady jsou doma tito pánové“. I okolo billboardu se strhla rvačka. Jeden člověk byl zadržen, zřejmě Číňan. (Vzácná výjimka.)

Vozík s billboardem měl však pokračování. Jeho majitele Petra Dauše doma navštívila kriminálka. Vozík prý sice má povolení, "ale nesplňuje jakési, blíže nespecifikované technické požadavky, a ať ihned zakročím," popsal návštěvu Dauš. Později mu oznámili, že "se akce ruší a vozík s billboardem je v pořádku".

Připomíná to minulý režim. Buzerace kvůli ničemu, jen aby se buzerovalo. Na to policie nemá právo. Mimochodem, zábor pozemku pro umístění mobilního billboardu organizátorům povolila Praha 6.

Facebookář Honza Krupička pracuje v budově sousedící s hotelem Hilton. Tam byl Si Ťin-pching ubytován. Krupička popisuje, jak jeho kolega vylepil na okno tibetskou vlajku velikosti A2: "Za půl hodiny přišli policajti jen s páskami kolem ruky, a že se to musí sundat. S odůvodněním, že odstřelovači nevidí, co nebo kdo se za tou vlajkou skrývá." Prý řekli, že mohou vyvěsit vlajku českou, popřípadě čínskou... Ta zřejmě odstřelovačům nepřekážela.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Policie odmítá pochybení. Prý přistupovala k Číňanům stejně jako k Čechům. Svědectví však popisují něco jiného. Senátorka Eliška Wagnerová k tomu řekla: "Z aktivit policie se mi zdálo, že se místy chová jako ozbrojená složka prezidenta republiky, že neslouží pořádku a bezpečnosti lidí v tomto státě, ale zájmům prezidenta republiky."

Napadne vás, jestli náhodou bezpečnost při návštěvě Si Ťin-pchinga neměla na starosti nikoli česká, nýbrž čínská policie. Aspoň se tak místy chovala.

Do Česka přiletěl komunistický pohlavár, který doma nechává zavírat tisíce svých odpůrců, nechává je mučit a likvidovat. Svoboda projevu tam neexistuje. Lidská práva taky ne. Tvrdý chlapík Si. My jsme se mu poklonili až po pás (nejen Zeman) a policie svobodné projevy českých občanů nehájila. Návštěvu nezvládla. Prohrála.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie pokračuje na Mělnicku v pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku. Policie nemá nové poznatky, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová. Chlapec má světlé vlasy a modré oči. Na sobě měl modré tričko s krátkým rukávem a teplé zelené dupačky na ramínka. Byl v šedém kočárku s černou spodní částí a hnědou rukojetí. Na místo dnes dorazí poříční oddíl policie, který bude prohledávat okolní řeky. V blízkosti parku je soutok Labe a Vltavy. Policie chce na místě využít i dron.

"Do současné chvíle nemáme žádné nové poznatky a i dnes budeme pokračovat v pátrací akci po pohřešovaném miminku," řekla Hašlová. V pátek se do pátrací akce zapojily desítky policistů, hasiči, ale i vrtulník s termovizí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy