Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 5. 2018 12:30

Průšvih: Policie zbila a zatkla nevinné turisty místo rváčů z Nizozemska. Ututlala to. Amatéři

Odbor kontroly Policejního prezidia začal mylný zásah vyšetřovat, až když to prasklo. Přitom bylo hned jasné, že proběhl špatně, šlo o sérii chyb.
Vedou je po pražské ulici jak trestance v koloniích (bohužel ty nepravé). Místo rváčů z Nizozemska policie zatkla turisty z Izraele. | Video: Eli Gershzon

Představte si: letíte na víkend dejme tomu do Tirany (Albánii se omlouvám za ten příměr), sedm mladých mužů, ubytujete se ve špičkovém hotelu, lebedíte si a najednou k vám vlítnou ozbrojenci v černém, řvou, mlátí vás, mají samopaly, roztrhají vám šaty, vyženou vás na ulici jak dobytek, musíte mít ruce na ramenou toho před sebou jak trestanci, vedou vás na policejní stanici, lidi si vás fotí a pak vám policie oznámí, že se sekla, nic jste nespáchali, to někdo jiný. Jednoho z vás by sanitka odvezla na ošetření do špitálu. Ta rotyka, co by u nás nastala, jak strašná zem je ta Albánie atd.

Přesně toto se stalo sedmi Izraelcům, kteří odpočívali v neděli 22. dubna v hotelu Astoria v centru Prahy. Českou policejní "mejlku" popsal jeden z Izraelců Eli Gershzon takto: "V podvečer do našich pokojů vtrhli těžkooděnci s vytaženými samopaly, maskami, helmami a v plné zbroji. Začali nás bít a drželi nám automatické zbraně u hlav."

Onen nevšední turistický zážitek líčí dál: "Šlápli nám na krky, abychom se nemohli hýbat, a spoutali nás… Jeden z našich kamarádů byl navíc zraněn tak, že musel být odvezen záchrankou do nemocnice." Ani jednoho ze skupiny turistů policisté nelegitimovali a nezjišťovali, jestli odpovídá popisu hledaných útočníků. (Neuvěřitelné.)

Další detail od Eli Gershzona: "V hotelu na recepci měli fotokopie našich pasů. Mohli si je prohlédnout a viděli by, že s napadením v centru nemáme nic společného. Ten zásah neměl smysl, špatně to odhadli." (Pražská policie tvrdí, že na recepci totožnost ověřit nešlo.)

Co se tehdy dělo, víme: policie už druhý den pátrala po sedmi útočnících, kteří brutálně napadli v centru Prahy číšníka. Prý dostala falešný tip (nejspíš z hotelu). Co vlastně vedlo k policejnímu přepadení turistů? Bylo jich sedm a nebyli Češi, toto policii stačilo. Podle reportéra, který s Izraelci mluvil, rozhodně nevypadali jako útočníci, kteří zbili číšníka a jejichž tváře policie znala z videa pouličních kamer.

Skvělá práce? Ne. Úplně zpackaná

Varování: nejezděte do Prahy ve skupince po sedmi, je to riskantní. (V Izraeli by mě možná poopravili na: nejezděte do Prahy, mají tam mizernou policii.)

Důležitá fakta: policie sama nakonec skupinu sedmi Nizozemců nenašla dokonce ani na letišti, kam se logicky mohli dostavit, musela ji upozornit až všímavá cestující. Dva dny policie hledala marně, jednou se spletla a přepadla nevinné turisty.

Ministr vnitra Metnar výkon po zatčení na letišti ocenil jako "skvělou práci", premiér Babiš jako "vynikající práci". Pánbůh s námi a zlý pryč.

Policie nepoznala, že přepadá špatné muže, nezkontrolovala si to. Zaráží však i zbytečná brutalita akce.

Jen dva nizozemští útočníci byli posléze soudem vzati do vazby, zbylých pět ne. Bylo zřejmé, že podezřelí nejsou ozbrojeni, přesto na ně velitel zásahu poslal pořádkovou zásahovou jednotku v plné polní i se štíty a samopaly. Do pokojů vtrhli černí ozbrojenci, bylo tedy stoprocentně jisté, že se přepadení nebudou bránit, budou v šoku a paralyzovaní. Proč tedy ještě schytali rány navíc? Zjevně neadekvátní (jak by byl potom po zatčení musel vypadat uprchlý dvojnásobný vrah Jiří Kajínek?)

Toto vše znovu svědčí o neschopnosti policie, neprofesionalitě. Zacházení se zatčenými je taky podivné. Nebyli ztotožněni, už na místě se dalo poznat, že se nejedná o ty pravé, ale velitel zásahu tam údajně vůbec nebyl a až na stanici poznal, že se jedná o "omyl".

Pokračujme: policie lapsus tutlala, neoznámila veřejně. Proč? Chlubí se jen úspěchy? Přece mohla chybu přiznat a veřejně se omluvit, to by bylo nepochybně správné a na místě. (Jenomže by zásah nesměl proběhnout tak do hloubky vadně a amatérsky.)

Podle informací Aktuálně.cz začal odbor kontroly Policejního prezidia zásah vyšetřovat, až když celý malér praskl. Přitom bylo od začátku jasné, že zásah proběhl špatně, šlo viditelně o sérii chyb, lemplovství, neschopnost. Nikdo původně nic nekontroloval, protože si nikdo nestěžoval! (Izraelští turisté si ale stěžovat chtějí a doufejme, že i budou.)

Tutlání vedlo k tomu, že ministr Metnar a premiér Babiš vysoce ocenili bídnou práci pražské policie. Zatím nevystoupili a své oceňující výroky neopravili ze "skvělá" a "vynikající" na "zpackaná" a "neprofesionální" práce. Chyba. Policie má být pod kontrolou i vlády, nejen médií. (Že by se vyjádřili poslanci bezpečnostního výboru sněmovny, to dnes nikdo snad ani nečeká.)

Po více méně náhodném zadržení Nizozemců na letišti v Ruzyni jsem napsal: "Ukazuje se, že v Praze není bezpečně, místní policie nepatří mezi nejschopnější a vládní špičky nevědí, co od ní čekat a chtít." Poté, co na povrch prosáklo, jak policie tutlala zpackaný zásah, to bohužel platí dvojnásob. Pražská policie se nachází v prachmizerné kondici.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Jeho cestu kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Cestu již dříve zpochybnil premiér Andrej Babiš. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy