Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
10. 9. 2018 17:10

Politici z Mostu slibují "vesnice pro lůzu". Nové dno voleb

Staří démoni jsou povoláváni zpět.
Sídliště Chanov, ilustrační foto.
Sídliště Chanov, ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Lůza. Wikislovník uvádí, že slovo pochází z německého los - nevázaný, nespoutaný, respektive ze sousloví loses Volk - lid nevázaný, rozpustilý. Významem je lůza "nejnižší vrstva společnosti, typicky chovající se svévolně". Synonyma: chátra, holota, sběř a svoloč.

Takže když Mostečané Mostu, místní poměrně úspěšné komunální sdružení, ve volební kampani slibují "vesnice pro lůzu", je celkem jasné, oč tu běží. 

"Vesnice pro lůzu - vytěsníme nepřizpůsobivé z města, zavedeme bezdoplatkové zóny ve všech ohrožených bytových okrscích." To je bod číslo 1 volebního desatera MM. Přímé řešení.

Je dobré připomenout, že narativ o lůze, které je záhodno se zbavit, významně přispěl k ospravedlnění devastace historického města Most a jeho nahrazení současnými sídlišti. Starý Most byl před několika desetiletími, v poslední fázi své existence, z nemalé části obydlený "nepřizpůsobivými" romskými rodinami. Zbourání města, jak prezentovali tehdejší předchůdci dnešních Mostečanů Mostu, mělo zároveň řešit problém Romů, respektive problém, jaký s nimi měla majoritní společnost. Do krásného nového města - komunistická propaganda ho nazvala "městem růží" - nepatřili, pro nepřizpůsobivost tam nemělo být místo.

Tradice "vesnic pro lůzu" je v Mostě dlouhá a neúspěšná. Asi nejznámější příklad: ghetto Chanov.

Vesnice pro lůzu je samozřejmě eufemismus. Takzvané lůzy je příliš; takže žádná vesnička má lůzovská, muselo by jít alespoň o sídliště velikosti menšího města.

"Vytěsnit nepřizpůsobivé z města"? Jak toho chtějí MM dosáhnout? Pohybujeme se, doufám, na přísně legální bázi, a slova jako deportace nebo transport se ve vzduchu nevznášejí.

A čím si člověk vyslouží příslušnost k "lůze"? Jak se pozná, že si zaslouží "vytěsnit", přeloženo zmizet z očí slušným lidem, což je ve volebním jazyce opak slova lůza? Kdo je lůza hodně, a kdo míň, ale půjde pryč taky, protože když se kácí les, lítají třísky?

To všechno jsou otázky, které by v roce 2018 správně neměly vůbec co pohledávat. Ale když si někdo zahrává ve volební kampani s pojmem "lůza", není zbytí. Staří démoni jsou povoláváni zpět.

O stavění "vesnic pro lůzu", ať už se pod tím myslelo cokoli, nebo šlo jen o obrazný pojem, se politici v historii pokoušeli už mockrát. Sehnat lidi do houfu se jménem lůza a pak je někam "vytěsnit" není řešení a popírá to lidskou důstojnost. I těch, kdo se k takové myšlence hlásí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy