Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
25. 3. 2018 19:45

Pomáhat a chránit Kajínka. Fotka policajtů s vrahem je nové dno

Ztrapňují své přemýšlivější kolegy a poškozují reputaci policie. Zblblost mimo měřítka.
Foto: Kresba: Petr Vyoral

Na sociálních sítích se objevila fotografie, na které omilostněný dvojnásobný vrah Jiří Kajínek pózuje s vysmátou trojicí policistů. Policajti jsou v uniformě, tedy ve službě, soudě podle podnebí není snímek úplně nový, byl pořízen v Ostravě před Vysokou školou báňskou.

Přiznám se, že jsem se zdráhal uvěřit, že fotografie je pravá. Protože domyslet, že se něco takového skutečně stalo, je obtížné, se všemi důsledky pak vyloženě bolestivé. Ale je to tak. Autenticitu záběru potvrdila policie, která záležitost začala prošetřovat.

Takže popořádku. Policisté ve službě - podle dostupných informací šlo o silniční kontrolu Kajínkova mercedesu - by se neměli takhle fotit pokud možno s nikým, protože mají v popisu práce něco jiného. Kromě toho má policie měřit všem stejně, a když se s někým její příslušníci ostentativně druží, vystavují se podezření, že mu straní, že má protekci. Například se mnou by se na milion procent takhle nefotili, a s vámi předpokládám taky ne. Už samotná fotka bez ohledu na obsazení je špatně.

Pak je tu Kajínek. Kdysi, tenkrát v Americe, se mužové zákona tu a tam fotívali s dopadenými padouchy, ale pochopitelně ne jako kamarádi, nýbrž na památku vítězství nad zločinem a zločincem. A když už zločince nebylo, jako v případě Bonnie a Clyda, zapózovali alespoň u jeho zbrojního arzenálu.

Tady je to naruby. Policajti projevili přání vyfotit se s vrahem nikoli na důkaz své převahy a splněného poslání, ale ze sympatií, jako že kámoši.

Důležité je připomenout, že Kajínek neseděl ve vězení jen za dvojnásobnou nájemnou vraždu, ale mimo jiné také za útoky na policisty. V roce 1985 podle Wikipedie při zatýkání dva (tehdy ještě příslušníky Sboru národní bezpečnosti) zranil pěstmi a třetího shodil se schodů. V roce 1990 byl odsouzen za ozbrojenou loupež policejního vozu. Že v roce 2000 na několik týdnů uprchl z Mírova, je všeobecně známo.

Neboli: pro dotyčné policisty je celebritou nejen odsouzený zločinec, ale navíc zločinec odsouzený za boj se státem a s jejich kolegy z ozbrojených složek. Stát ovšem zároveň policisty platí, jsou mu zavázáni služebním poměrem. A jeho občanům heslem Pomáhat a chránit!

Ta ostravská partička, předpokládám, prošla nějakými policejními psychotesty - ale jestli jí foto s Kajínkem i po nich připadá nejen normální, ale dokonce po něm očividně baží, měla by urychleně podstoupit reparát. Protože tohle se vzpírá zdravému rozumu.

Druhá alternativa - dát u policie výpověď a zaměstnat se jako ochranka na Kajínkových autogramiádách, což by policisty podle té fotky asi bavilo o dost víc než patrolovat po Ostravě. Jo takhle kdyby s námi jezdil Jirka…

Celá událost samozřejmě nespadla z nebe. Nestala by se, nebýt mánie "fotit se…" a "fotit se s…", kultury selfíček a ujetostí. A nebýt toho, že Kajínek dostal milost a podle očekávání se definitivně proměnil v celebritu. Tou byl i předtím, ale až bez mříží se otevřelo nekonečně možností jak na straně vraha, tak fanoušků, médií, komerce.

Podle toho to vypadá. Kajínek je star, objíždí besedy, je v televizi, fotit se s ním je něco samozřejmého a hlavně rajcovního. Tak to mají tisíce lidí. Že i policajti ve službě, kteří tím ztrapňují své přemýšlivější kolegy a poškozují reputaci policejního sboru, je mnohem horší zpráva, než se na první pohled zdá. Rozvrat hodnot. Zblblost mimo měřítka. Na tohle dno jsme společně sestoupili poprvé.

V jednom koši s obdivem k Jiřímu Kajínkovi je vděk vůči Miloši Zemanovi, že jejich hrdinu propustil, líčí redaktorka Respektu Ivana Svobodová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 17 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

Moskva podle Lavrova vyhostí kromě deseti amerických také tři polské diplomaty v reakci na stejný krok Varšavy, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy