Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
Aktualizováno 19. 1. 2015 11:05

Pondělí 19. ledna je nejhorším dnem roku. Užili jste si?

V kalendáři je svátek blbé nálady. Plní funkci komerčního sdělení spotřebitelům z bohatých zemí na severní polokouli s gregoriánským kalendářem: Udělejte si radost a něco si dopřejte - kupte.
Opovažte se nemít depku.
Opovažte se nemít depku. | Foto: Twentieth Century-Fox Film Corporation

Nejhorší den roku letos připadá na pondělí 19. ledna. Dobře, že to víme. Teď už bude jenom líp. Musí být.

Samo datum není překvapivé - podezřelý vzoreček britského psychologa Cliffa Arnalla stanovuje den blbec pokaždé zhruba na stejnou dobu. A vždycky na pondělí. Vloni to bylo 19. ledna a některé noviny dokonce psaly o nejhorším dnu v historii. Což bylo, přes všechnu hospodářskou recesi, přece jen značně přehnané. Vždyť takový 15. duben 1912, aniž to někdo dopředu nahlásil, se taky moc nepovedl: zatímco šel ke dnu Titanic, v daleké Koreji přišel na svět Kim Ir-sen.

Deprese je in

Nejhorší den? Jak ho poznáme? Přítomnosti nerozumíme ani tady a teď, natož s předstihem.

Přes proklamovanou vědeckost je Arnallův výpočet nejhoršího dne trefný asi jako věštba z karet, kterou ostatně v lecčems připomíná. Možná proto je prognóza "blue Monday" tak populární. Zvědavost, co nás čeká a nemine, se zdá být tentokrát ukojena. A co víc, zase se jednou ukáže, že karty nelžou. Tedy, jak komu. 

Půvab je v tom, že kartář Arnall vykládá celému lidstvu zároveň. Respektive té jeho zaopatřenější části, a z ní hlavně těm, co chodí do práce a pokud možno obývají severní polokouli. Na masajské vesničany by asi jeho systém nefungoval. Stejně jako na ty, co neslaví křesťanské vánoce, nezačínají pracovní týden pondělkem a v lednu u nich nesněží. Takže jde o menšinu lidstva (do které patříme).

Proč pondělí devatenáctého? Deprese na nás má padnout proto, že vánoce si už ani nepamatujeme a stromeček leží v bordelu u popelnic. Proto, že dorazily lednové složenky a peněženka po svátcích zeje prázdnotou, venku je ošklivo, tma a cesty kloužou. Proto, že jsme teprve teď opravdu vystřízlivěli z novoročních předsevzetí a optimismu. A nemáme sílu s tím vším něco dělat. Do toho začíná nový pracovní týden a my vidíme, že se nic nezměnilo, naopak, celý rok roboty leží před námi.

Tehdy jste měli být šťastní. Vzpomínáte?
Tehdy jste měli být šťastní. Vzpomínáte? | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Tak nějak vypadá mysl průměrného zaměstnance, který své dny dělí na "práci" mimo domov a "volný čas", který mu, jak se mu zdá, patří. (Jan Sokol: V zaměstnání člověk musí pracovat; to znamená, že vlastně nežije, protože svůj čas prodal zaměstnavateli. Zato po práci, ve volném čase, člověk začíná teprve žít jako člověk sám pro sebe a pro svoji rodinu.)         

Prokleté pondělí? 

Je fakt, že na pondělí u nás připadá nejvíc sebevražd (za což mohou muži, ženy si sahají na život každý den stejně). A že leden je nezdravý měsíc (obvykle v něm umírá nejvíc lidí).

Je fakt, že jsou naopak lidé, kteří pondělí milují, například průvodci po hradech a zámcích, pro které je to jediný den volna. Nebo redaktoři časopisů, které mají uzávěrku v pátek. Že správný básník, dejme tomu J.H. Krchovský, může mít světobol v pondělí stejně jako v pátek, v zimě nebo v létě.

Manažerské příručky tvrdí, že horší než pondělí je pro personál středa, protože jeden víkend je pryč a druhý stejně tak daleko. Američtí internetoví badatelé dospěli studiem blogů a facebooku k názoru, že pondělí mají lidé docela rádi, protože předcházející volno z nich pracovní proces nebo škola ještě nevyždímaly.

To jsou ty potíže s průměrem a s měřením, na jehož konci obvykle bývá nějaké "nej". Tak si vyberte.

Zahodit kalendář

Lifestylové časopisy ordinují proti lednovým chmurám dobrou večeři, zábavný film, návštěvu fitcentra a jiné hraběcí rady. Pomůžou maximálně jako placebo, kdoví jestli.

Přišel čas na chmury. Radost je podezřelá.
Přišel čas na chmury. Radost je podezřelá. | Foto: čtk

Nejhorší den přemůžeme jedině tak, jako kterýkoli jiný - tím, že prchneme před kalendářem. Ve světě upleteném z kontaktů a povinností nám v tu chvíli připadá, že utíkáme před samotným časem.

Zahodit kalendář, to je, oč tu běží. Proto Pavel Bém mizí do neznámých hor, Tomáš Halík do poustevny na Rýně, manažeři na ostrov, kde není mobilní signál. Každý, kam umí.

Kdo rutině kalendáře nezdrhne, musí se smířit s tím, že bude zprůměrován s ostatními. Devatenáctého ledna má být vyřízený. Pokud to přežije, bude na svatého Valentýna zamilovaný a na Silvestra rozjařený. A když vyhrajeme olympiádu: Kdo neskáče, není Čech. Opovažte se ten den truchlit. Dneska smíte. Tak si to užijte.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy