Jan Gazdík Jan Gazdík | Komentáře
13. 7. 2014 15:50

Populismus, slepota... či krátká paměť?

Ohrožující myšlenky jsme se naučili skvěle mazat, umíme výborně zavírat oči před skutečností.
Foto: Ludvík Hradilek

Komunisté se rádi stylizují do nejbdělejších ochránců bezpečnosti České republiky. Opakovaně to v těchto dnech předvádějí poté, kdy v boji s globálním terorismem zahynuli v Afghánistánu čtyři vojáci brigády rychlého nasazení. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa či jeho zástupce Jiřího Dolejše by bylo nejlépe, kdyby vláda vojáky z této země odvolala, protože jsme tam vlastně neměli nikdy co dělat. Smrt čtyř vojáků je jim dobrá k propagaci politického programu KSČM.

Elementární lidský soucit s pozůstalými rodinami je zřejmě nad jejich síly. A tak jsme na televizních obrazovkách svědky záběrů kondolujícího prezidenta Miloše Zemana a hned vzápětí "bezpečnostních úvah" poslance Dolejše o tom, že pokud bychom se v afghánském dobrodružství v režii amerického imperialismu neangažovali, nemuselo k tragédii dojít. A to ještě své neřekla poslankyně KSČM Marta Semelová, jež se netají obdivem ke Klementu Gottwaldovi, "protože udělal pro lidi mnoho dobrého". Semelová kromě toho zpochybňuje justiční vraždu Milady Horákové a okupaci Československa v roce 1968 považuje za internacionální pomoc Moskvy.

Na komunistech je nicméně cenné alespoň to, že jsou ve svých názorech konzistentní. Na rozdíl od jiných - i pravicových - politiků, kteří přebíhají z partaje do partaje a bezpečnost Česka si berou do úst vždy jen podle toho, jak jim to u voličů může získat body. Jednou hlasují pro nekompromisní škrty v obranném rozpočtu, ale jakmile se to mediálně hodí - po teroristických úderech v Londýně anebo třeba právě teď, když padli čtyři čeští výsadkáři - hned hlasitě do kamer a mikrofonů poukazují na podfinancování ozbrojených sil.

Opravdu jsme už vytěsnili z paměti teroristické útoky v New Yorku, Washingtonu, Madridu, Londýně, Moskvě či Volgogradu, když zpochybňujeme českou vojenskou účast v Afghánistánu? Zapomněli jsme, jaká sorta lidí atentáty, při nichž zahynuly tisíce lidí, naplánovala a uskutečnila? Přičemž ani zdaleka nevíme o všech úderech, které se zpravodajským službám podařilo zneškodnit.

Psychologové podobnou ztrátu paměti vysvětlují drsným, nicméně výstižným srovnáním: chováme se prý - politiky nevyjímaje - jako staří vyšetřovatelé StB, kteří si dnes u soudů "ale opravdu nepamatují", jak moc ubližovali lidem, vydírali je a týrali. Tyto zážitky jako nepříjemné a ohrožující jednoduše z paměti dávno vytěsnili. Stejným způsobem se zbavujeme nepříjemných úvah, že Madrid či Londýn nebyly v době teroristických úderů ve vlacích, metru a autobusech zase tak daleko. Ohrožující myšlenky jsme se prostě naučili skvěle mazat, umíme výborně zavírat oči před skutečností.

Znalosti mnohých politiků - a komunisté jsou v tom mistři -, co Češi v Afghánistánu vlastně dělají, jsou mimochodem doslova "ohromující". Vidí v českých vojácích často jen žoldáky, kteří - pokud se jim něco stane - dostali po zásluze to, o co si vlastně koledovali. Fakt, že v Afghánistánu léta působily vojenské týmy, které tam stavěly školy, mosty, přehrady, vrtaly studně, poskytovaly lékařskou pomoc, rozjížděly moderní zemědělství, ale i výrobu potravin... o tom zkrátka ani muk. Ani tohle se totiž nehodí do krámu, a tak to jako nepohodlný argument vytěsňujeme z mysli.

Dost možná se naši spojenci v posledních letech ptají: co ti Češi vlastně chtějí? Odmítli jsme protiraketový radar, protože si myslíme, že nás balistické střely nebudou nikdy ohrožovat. Současně se ovšem hrozíme myšlenky, že přítomnost radaru v Brdech by nás ohrožovala. Zejména komunisté si možná myslí, že se s každým eventuálním agresorem domluví. Islámští radikálové v Sýrii či Iráku, kteří spřádají dalekosáhlé plány o velikosti své říše, jsou názorným důkazem, že oni se s nikým ani náhodou domlouvat ani vyjednávat nebudou.

Jakoby si Češi řekli, že se vstupem země do NATO se už nemusí starat o svou bezpečnost, protože aliance je v případě potřeby ochrání. Možnost ohrožení si proto vymazali z hlav. Vlastně i na úkor spojenců (jejich případných lidských ztrát i finančních nákladů), pokud by museli Čechům v nouzi pomoci. Smlouva s aliancí není ovšem o ničem jiném, než abychom si při ohrožení pomohli nejprve sami, a teprve až nebudou v krizi stačit síly, přijdou spojenci.

Pro úplnost budiž řečeno, že ochotu lidí brát se za českou armádu a zajímat se o to, nakolik je schopna je ochránit, oslabily i skandály politiků v čele ministerstva obrany. Jenomže to zašlo až příliš daleko a vyústilo to v „poděkování“ velitele české armády Petra Pavla ruskému prezidentu Putinovi za jeho okupaci ukrajinského Krymu. Až poté se začali čeští politici - možná i ze strachu, že by se Putin nemusel ve svých plánech omezit jen na Krym - znovu pozorněji zajímat o stav armády a neprůhledné transakce na ministerstvu obrany. Poprvé od vstupu Česka do Severoatlantické aliance v roce 1999!

Pokud si tedy položíme otázku, zda "jde v péči Čechů o svou obranu o populismus, slepotu či krátkou paměť?", jedná se o souběh všech tří těchto nectností. A možná také naivitu, podobné té z let 1938, 1948 či 1968, že přece nebude tak zle. Vždy ovšem bylo hůř, než v těch nejčernějších představách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy