Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
22. 2. 2009 18:40

Poškodil nás Klaus v Bruselu? Či vystihl slabiny EU?

Gabal, Kohout, Pehe a další hodnotí prezidentův postoj. A co si myslíte Vy?
Prezident si za řečnický pultík přinesl poznámky, z nichž četl.
Prezident si za řečnický pultík přinesl poznámky, z nichž četl. | Foto: Simona Holecová

Praha - Poškodil projev Václava Klause, který prezident minulý čtvrtek přednesl v europarlamentu, prestiž České republiky?

Či se mu naopak podařilo popsat úskalí, které další integrace přináší, a nastolit tak důležité téma pro diskusi?

Čtěte více: Klaus vystoupil v Bruselu, rozbučel  europoslance

Má prezident prezentovat na oficiálních fórech své názory, pokud se liší od zahraniční politiky české vlády? Co to znamená, když nejvyšší představitel předsednické země EU otevřeně odmítá Lisabonskou smlouvu? A může ji prezident nepodepsat, schválí-li ji obě komory parlamentu?

Čtěte dále: Reakce v Česku: Klaus překročil antievropský  Rubikon

Tyto otázky si dnes klade podstatná část české veřejnosti, odpověď na ně hledají i blogeři na Aktuálně.cz.

Analytik Ivan Gabal po Klausově projevu dospěl k názoru, že Česká republika by neměla usilovat o pořádání summitu EU-USA.

"Přinejmenším považuji za vyloučené, abychom pořádali summit EU-USA v Praze a vystavili Evropu i Ameriku riziku, že náš prezident urazí Baracka Obamu například kvůli globálnímu oteplování, řešení hospodářské krize nebo kvůli tomu, že Američané podporují přijetí Lisabonské smlouvy a chtějí silnou Evropu jako partnera. Pořádání takto citlivého jednání nelze vystavovat riziku politických provokací, kterých se náš prezident dopouští stále častěji," píše Gabal.

Foto: Aktuálně.cz
Ivan Gabal
Summit EU-USA nebude v Praze

Stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek vyjadřuje své sympatie europoslancům, kteří při prezidentově projevu v europarlamntu dávali najevo svůj nesouhlas hlasitým bučením či opuštěním sálu.

"Václav Klaus se jako prezident předsednické země EU přišel vysmát Evropskému parlamentu. Ironicky mluvil o evropských poslancích jako o těch, co si o sobě myslí, že jsou „vyvolení". Evropský projekt označil za pouhý „revoluční experiment". Srovnával evropské parlamentní prostředí s naším socialistickým obdobím, kdy chyběla skutečná opozice. Není divu, že někteří z přítomných sál opustili," míní Zaorálek.

Foto: Aktuálně.cz
Lubomír Zaorálek
Bučel bych taky

Na Zaorálka reaguje Pavel Kohout, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV).

"Zaujal mě komentář Lubomíra Zaorálka. Ne, nebudu si ze Zaorálka dělat legraci, je příliš snadným a tudíž nudným cílem. Jeho článek však obsahuje velmi důležitou informaci. Nejde o zmíněné bučení. Jde o to, co stínový ministr zahraničí České republiky uvádí ohledně možné budoucnosti společné evropské fiskální politiky," píše Kohout a dodává: "Euro nesplnilo většinu očekávání."

Foto: Aktuálně.cz
Pavel Kohout
Klub předlužených důchodců

Politolog Jiří Pehe se domnívá, že Klausův projev nemá z evropského pohledu žádný význam a je "jen poněkud trapnou bouří v české sklenici vody".

"Trapnost celé záležitosti spočívá nejen v tom, že pan prezident, coby pravý narcis, neví, že je trapný. Trapné je i to, že si to může dovolit. Koneckonců reprezentuje národ, který se dost často utápí v mesianistických bludech o vlastní jedinečnosti. Zkorumpované Evropě jsme to přeci 'natřeli' už za husitských válek…Jen tak se dá vysvětlit, že v anketě serveru ČTK, České noviny, více než 60 procent respondentů odpovídá, že souhlasí s formou i obsahem projevu Václava Klause v EP," uvažuje Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe
Další eurotrapas Václava Klause

Právník a bývalý poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka se zamýšlí nad otázkou, zda může prezident nepodepsat Lisabonskou smlouvu, pokud ji schválí obě komory parlamentu či zda může platit, i když ji Václav Klaus nepodepíše.

"Pokud prezident neratifikuje mezinárodní smlouvu, nelze jeho akt nahradit. Úvahy, že tak může učinit Ústavní soud popírají dělbu moci. Ústavní soud je orgánem moci soudní s ústavou danými působnostmi, není nejvyšším orgánem veškeré státní moci," domnívá se Koudelka.

Foto: Aktuálně.cz
Zdeněk Koudelka
Může prezident neratifikovat Lisabonskou smlouvu?

Politolog a historik Jan Berwid-Buquoy má za to, že "prezident republiky je zde proto, aby ve světě representoval národ, který mu dal mandát a nikoli proto, aby v zahraničí prosazoval svoje individuální zvrácené názory".

"To, co se podaří pro Českou republiku Mirkovi Topolánkovi po nadlidském úsilí vyzískat, to obratem ruky zkazí Václav Klaus. Zdá se, že tento muž má z ostudy doslova ušitý kabát. Na mezinárodní maléry mu všemohoucí Bůh patrně vystavil zvláštní licenci a prezident České republiky činí, co je v jeho silách," míní Berwid-Buquoy.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Berwid-Buquoy
S Václavem Klausem do svěrací kazajky

Bývalý senátor, profesor Jiří Zlatuška se zamýšlí superlativy, jimiž vystoupení hodnotili europoslanci Vladimír Železný a Jana Bobošíková. A pokládá se si otázku, proč vlastně oba podobné projevy nepronášejí na půdě europarlamentu sami.

"Pokud je nemínili (superlativy, pozn. Hed.) jen jako falešné a prázdné floskule, prezentovali Železný s Bobošíkovou obdivnými slovy, která při pochvale prezidentova vystoupení v Bruselu užili, především důkaz své vlastní neschopnosti a nečinnosti v Bruselu," píše Zlatuška.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Zlatuška
K pocitu hrdosti na našeho prezidenta

A co si projevu Václav Klause myslíte Vy? Podělte se o svůj názor s ostatními.

Čtěte také:  Škodí Klaus pověsti Česka ve světě? Diskutujte.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Vrtulník, při jehož nehodě v USA zemřel Petr Kellner a další lidé, před pádem pomalu manévroval těsně nad vrcholem hřebene, uvedli vyšetřovatelé

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterý zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy