Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
25. 10. 2017 12:25

Poslancem proti své vůli. Už ne podvod na voličích, nýbrž na kandidátovi ANO

Kandidoval do parlamentu - ale volili ho lidi! Nepříjemná komplikace, to uzná každý.
Jiří Hlavatý je zklamán, protože musí být poslancem.
Jiří Hlavatý je zklamán, protože musí být poslancem. | Foto: Aktuálně.cz

Smůla Andreje Babiše na cestě kariérou je už příslovečná: do KSČ vstoupit nechtěl, dotaci na Čapí hnízdo taky ne, jít do politiky s ANO ho donutily okolnosti. Ještě v roce 2013 v televizi pravil, že pokud jde o ministerstvo financí, tak "by se obětoval", a nezdálo se, že to chápe jako komickou vložku.

Vnější síly prostě byly pokaždé silnější než on, straník, byznysmen, politik. Vším se stal tak trochu proti své vůli a s tváří zachmuřenou. - Musel jsem. Mohou za to jiní - a sáhněte si do svědomí, jestli jste to nebyli náhodou vy, kdo mně takhle ublížil.

Kuriózní figuru úspěšného politika, který se zároveň tváří vyčítavě, že tím úspěšným politikem musí být, teď posunul ještě dál nový poslanec ANO Jiří Hlavatý. Majitel textilky Juta ve Dvoře Králové a od roku 2014 senátor za ANO.

Přestože byl Hlavatý až na 18. místě kandidátky, preferenční hlasy ho dostaly do sněmovny. Nemá radost. Jak ukázalo jeho vyjádření pro regionální Deník, bere to naopak úkorně. Protože když byl zvolen poslancem, automaticky přestal být senátorem, což vyplývá z ústavy a staršího rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

"Nepovažuji to za demokratické a vracíme se zpátky do totality. Měl bych si svobodně zvolit, jestli budu v Poslanecké sněmovně, nebo zůstanu senátorem. Ti, kdo byli zvoleni, by měli mít možnost si vybrat. Nikoliv, aby jim zákon nařizoval, že zvolením jim mandát automaticky končí. Takhle jsem se stal obětí. Nikdo mě na to ani neupozornil. Pokud bych se rozhodl nebýt poslancem, tak dnes končím v politice."

"Kvůli ztrátě senátorského mandátu, který zanikl mým zvolením, se cítím podveden."

Vida, další oběť. Už ne podvod na voličích, nýbrž na kandidátovi!

Pan Hlavatý - "počítal jsem, že dojedu šestiletý senátorský mandát" - bude poslancem proti své vůli. A nebojí se to přiznat. To tu ještě nebylo. Kdo ho kroužkoval, asi zírá.

"Kdybych usiloval o post v Poslanecké sněmovně, půjdu z předních míst. Kandidaturu jsem bral jako podporu hnutí." Lehkomyslnost, se kterou k tak vážné věci jako pasivní volební právo přistoupil, je odzbrojující. Řečeno s Cimrmanem: Kandidoval do parlamentu - ale volili ho lidi! Nemilá komplikace, to uzná každý.

Hlavatý je úspěšný podnikatel, bez obav na něj můžeme aplikovat babišovský slogan "řídit stát jako firmu". Je zaskočen, že byl zvolen poslancem, a netušil, že tím pádem přestane být senátorem, protože si to nenastudoval. To je pro řízení státu asi stejná známka kvalifikace, jako by do své fabriky nechodil hlavní branou, ale komínem.

Takže, ahoj lidi. Volte hlavně někoho, kdo to fakt chce dělat. A neblábolí o návratu do totality. Bude líp!

 

Právě se děje

před 2 minutami

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu, Poslanci zákon schválili v prvním čtení

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy