Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
25. 10. 2017 12:25

Poslancem proti své vůli. Už ne podvod na voličích, nýbrž na kandidátovi ANO

Kandidoval do parlamentu - ale volili ho lidi! Nepříjemná komplikace, to uzná každý.
Jiří Hlavatý je zklamán, protože musí být poslancem.
Jiří Hlavatý je zklamán, protože musí být poslancem. | Foto: Aktuálně.cz

Smůla Andreje Babiše na cestě kariérou je už příslovečná: do KSČ vstoupit nechtěl, dotaci na Čapí hnízdo taky ne, jít do politiky s ANO ho donutily okolnosti. Ještě v roce 2013 v televizi pravil, že pokud jde o ministerstvo financí, tak "by se obětoval", a nezdálo se, že to chápe jako komickou vložku.

Vnější síly prostě byly pokaždé silnější než on, straník, byznysmen, politik. Vším se stal tak trochu proti své vůli a s tváří zachmuřenou. - Musel jsem. Mohou za to jiní - a sáhněte si do svědomí, jestli jste to nebyli náhodou vy, kdo mně takhle ublížil.

Kuriózní figuru úspěšného politika, který se zároveň tváří vyčítavě, že tím úspěšným politikem musí být, teď posunul ještě dál nový poslanec ANO Jiří Hlavatý. Majitel textilky Juta ve Dvoře Králové a od roku 2014 senátor za ANO.

Přestože byl Hlavatý až na 18. místě kandidátky, preferenční hlasy ho dostaly do sněmovny. Nemá radost. Jak ukázalo jeho vyjádření pro regionální Deník, bere to naopak úkorně. Protože když byl zvolen poslancem, automaticky přestal být senátorem, což vyplývá z ústavy a staršího rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

"Nepovažuji to za demokratické a vracíme se zpátky do totality. Měl bych si svobodně zvolit, jestli budu v Poslanecké sněmovně, nebo zůstanu senátorem. Ti, kdo byli zvoleni, by měli mít možnost si vybrat. Nikoliv, aby jim zákon nařizoval, že zvolením jim mandát automaticky končí. Takhle jsem se stal obětí. Nikdo mě na to ani neupozornil. Pokud bych se rozhodl nebýt poslancem, tak dnes končím v politice."

"Kvůli ztrátě senátorského mandátu, který zanikl mým zvolením, se cítím podveden."

Vida, další oběť. Už ne podvod na voličích, nýbrž na kandidátovi!

Pan Hlavatý - "počítal jsem, že dojedu šestiletý senátorský mandát" - bude poslancem proti své vůli. A nebojí se to přiznat. To tu ještě nebylo. Kdo ho kroužkoval, asi zírá.

"Kdybych usiloval o post v Poslanecké sněmovně, půjdu z předních míst. Kandidaturu jsem bral jako podporu hnutí." Lehkomyslnost, se kterou k tak vážné věci jako pasivní volební právo přistoupil, je odzbrojující. Řečeno s Cimrmanem: Kandidoval do parlamentu - ale volili ho lidi! Nemilá komplikace, to uzná každý.

Hlavatý je úspěšný podnikatel, bez obav na něj můžeme aplikovat babišovský slogan "řídit stát jako firmu". Je zaskočen, že byl zvolen poslancem, a netušil, že tím pádem přestane být senátorem, protože si to nenastudoval. To je pro řízení státu asi stejná známka kvalifikace, jako by do své fabriky nechodil hlavní branou, ale komínem.

Takže, ahoj lidi. Volte hlavně někoho, kdo to fakt chce dělat. A neblábolí o návratu do totality. Bude líp!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy