Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
1. 2. 2012 18:00

Poslanci schválili přílepek k Havlovi. To nemuselo být

Další prezident už by se zákonem odměňovat neměl. Pozor na inflaci zásluh
Foto: Reuters

Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii." To je pravda a lidé to buď vědí, nebo nevědí. Nemá to schvalovat parlament jako zákon. Jako nějaký přílepek za Havlův odkaz.

Politici si tak ještě jednou přivlastnili pietu. Na rozdíl od pohřbu, ve sněmovně řečnil i Vojtěch Filip. Totiž, četl - jak sám řekl, „citoval" - Havlův údajný „projev" z roku 89, jinak ale z mnoha kousků zručně propagandisticky sestříhaný kompilát, který otiskly Haló noviny a na který se po internetu lepí komunistická a jiná nesnášenlivost.

V pořádku, to je parlament a hlavně to je KSČM.

Pro bylo 136 poslanců, 16 hlasovalo proti, 13 se zdrželo. Nejen komunisté, také dva sociální demokraté byli proti a tři se zdrželi hlasování. Podivné - mohli přece bezbolestně odejít ze sálu, nikdo by si toho asi nevšiml. (Podrobné výsledky hlasování najdete zde). 

Když už tedy zákon, tak 136 demokratů pro je dost slabé skóre. A to bylo ještě hlasování předem stanoveno na 11.30, aby účast mohla být vyšší.

Se zákonem o zásluhách Václava Havla se na chvíli zvedla, a hned zase spustila, opona nad revolučními časy. Tradice odměňování prezidentských výkonů zákonem by tím měla skončit. Skutečné zásluhy něco takového stejně nepotřebují, a těm domnělým to nepomůže. Takže pozor na inflaci zásluh.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Vaclík se po pauze do španělské ligy vrátil prohrou v Elche

Fotbalisté Sevilly s Tomášem Vaclíkem, který ve španělské lize chytal po více než třech měsících, prohráli utkání 26. kola na hřišti sestupem ohroženého Elche 1:2. Vaclík se dostal do branky na úkor Maročana Bunúa, který chyběl kvůli zranění prstu.

Vaclík dostal příležitost už ve středeční odvetě semifinále Španělského poháru proti Barceloně (0:3 po prodl.). V Elche poprvé kapituloval v 70. minutě, kdy ho obstřelil Raúl Guti. O šest minut později jednatřicetiletý brankář sledoval po křížné hlavičce Guida Carilla míč směřující od tyče do branky a vyrazil ho až zpoza čáry. Hosté snížili až na prahu nastaveného času, prosadil se Luuk de Jong.

Sevilla nezažívá dobré období. Na Barcelonu nestačila ani před týdnem v lize, úvodní duel osmifinále Ligy mistrů doma s Dortmundem také prohrála. Z posledních pěti soutěžních duelů zvládla jen ligový zápas v Pamploně (2:0). Elche se díky třem bodům dostalo přinejmenším dočasně ze zóny sestupu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy