Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
16. 4. 2013 10:20

Poslední poryv antikomunismu. Začala čistka v ÚSTR

Ovládnutí ÚSTR je dobrou ukázkou toho, jak budou sociální demokraté za rok vládnout
Podle svědectví lidí z ÚSTR je jedním z hlavních organizátorů puče v ústavu místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.
Podle svědectví lidí z ÚSTR je jedním z hlavních organizátorů puče v ústavu místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. | Foto: Ludvík Hradilek

Rvačka o Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) pokračuje. Převzetí moci nad ústavem je ukázkou toho, co můžeme od ČSSD za rok čekat. Minulý týden byl odvolán ředitel ÚSTR Daniel Herman. Rada ústavu ho nahradila, údajně na rok, Pavlou Foglovou. Kvalifikace? Řídila České centrum ve Varšavě, překládá z polštiny.

Rada, kterou vede bývalá chartistka Petruška Šustrová, začala letos intenzivně kritizovat Daniela Hermana. Argumenty proti němu jsou vágní, povšechné, často buď nepravdivé, nebo v podstatě nesmyslné. Ale pilně je opakuje jak Šustrová, tak levici naklonění radní, kteří jsou buď svázáni s ČSSD, nebo horovali za zrušení ÚSTR.

Postup byl následovný. 1. Navolení nových radních, aby leví měli v radě většinu. 2. Vytipování rychlé náhražky za Hermana. Pozor: tajné vytipování. 3. Tajná příprava koncepce pro novou ředitelku. Aniž by do ústavu či Archivu bezpečnostních složek přišla (zaměstnanci o tom alespoň nevědí), připravila detailní kritiku ústavu i novou koncepci. 4. Mediální masáž. Rada začala Hermana a ústav kritizovat, ač ještě na konci loňského roku dostal odměnu za dobrou práci. Opakují se stále stejné „propagační" výhrady: chaos, nevědeckost, špatně prováděná digitalizace, nespokojenost. 5. To celé bylo a je podle svědectví Hermana i dalších aktérů z přítmí organizováno sociálními demokraty. 6. Odvolání Hermana jako údajně špatného manažera a nehistorika. 7. Jmenování nové, předem TAJNĚ, bez výběrového řízení jmenované ředitelky. Jak se ukáže, je to známá Petrušky Šustrové (zřejmě jediná, ale hlavní kvalifikace na to místo).

Petruška Šustrová, bývalá disidentka, je předsedkyní Rady ÚSTR. To ona vybrala novou ředitelku, svoji známou.
Petruška Šustrová, bývalá disidentka, je předsedkyní Rady ÚSTR. To ona vybrala novou ředitelku, svoji známou. | Foto: ČTK

Herman odstřelen podle plánu

Plán je splněn, Herman odstřelen. Následuje skandál. Očekávaný skandál. Proto v pondělí 15. dubna uspořádá rada tiskovku. Její jediný smysl: tvrdit stále dokola, že ČSSD s tím nemá nic společného, nejde o politické ovládnutí ústavu.

Tohle nikdo ze zasvěcených samozřejmě nezbaští. Ale to nevadí, nejde o zasvěcené, nýbrž o veřejnost. Tu za chvíli kauza ÚSTR unaví, přestane zajímat. Organizátoři celé akce (lidé jako místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek či Jiří Dienstbier, oba nepřátelé ústavu v dosavadní podobě) s tím počítají. Proto byl Herman odvolán už teď, rok před volbami. Aby to stačilo vyšumět, aby se odpor unavil.

Proč akce ÚSTR začala v lednu? Loni proběhly krajské volby. ČSSD je vyhrála. Spolu s komunisty vládne v krajích. Ale tam se objevila jedna zásadní potíž. Komunisté do krajských rad vysílají podivné lidi. Díky ústavu se k veřejnosti rychle dostávají informace o tom, kdo to je. A komunistům to strašně vadí, nenávidí ÚSTR. Proto musí být ovládnut a zkrocen. Obviněn, že je na nic. Výjimečně se trefil premiér Petr Nečas (ODS), který popravu Hermana označil za „puč levicových stran". Má pravdu.

Otázkou je, zda Zaorálek a jeho parta dobře spočítali reakci, která přijde. Ovládnutí ÚSTR s předstihem dost možná bude mnoho lidí varovat: takto to chtějí dělat, tohle nás čeká. ČSSD kauza škodí, protože ne všichni voliči sociální demokracie milují komunisty a totáč.

Nechoď, Danieli Hermane, s pány na led. Mnohý příklad známe, Zaorálek klouzne a Herman si nohy zláme.
Nechoď, Danieli Hermane, s pány na led. Mnohý příklad známe, Zaorálek klouzne a Herman si nohy zláme. | Foto: ČTK

Ředitelka Foglová začala čistku. V pátek 12. dubna nabídla 1. náměstkovi ředitele, mezinárodně uznávanému historikovi Eduardu Stehlíkovi, ať zůstane. Stehlík měl podmínku: nebude odvolána ředitelka Archivu bezpečnostních složek (ABS) Zlatuše Kukánová. To mu nebylo přislíbeno a byl vyhozen. Foglová má opravdu koncepci: vymést konkrétní lidi.

Dlouhé hovory s utajenými historiky

I s její oficiální koncepcí je to zvláštní. (Nechme stranou obsah, který by stál za rozbor; Foglová navrhuje věci, které jsou dávno hotové atd.) Sama na setkání s odcházejícím ředitelem Hermanem a zaměstnanci ústavu řekla, že se musí s ÚSTR teprve seznámit. (Existuje nahrávka.) A zároveň detailně ví, co je uvnitř špatně, bez toho, že by tam kdy přišla, ví, koho vyhodit, a začne široce respektovaným Stehlíkem. Absurdní divadlo.

Na můj dotaz, kdo jí s prací pomáhal, odmítá sama odpovědět. Přes mluvčího pošle SMS odpověď: „Samozřejmě že jsem měla poradce, vedla jsem dlouhé rozhovory s několika historiky o historických tématech a taky s archiváři především o problematice digitalizace. Nerada bych je vyjmenovávala, ale nebyl mezi nimi nikdo z rady. Prostě jsem se snažila oslovit odborníky na dané téma. Ostatně, koncepce vznikala delší dobu, hodně informací jsem měla už v době, kdy jsem vedla České centrum ve Varšavě a debatovala s historiky z ÚSTR, třeba i s Petrem Blažkem."

Historik Petr Blažek, který pracuje v ÚSTR, byl na prvním setkání zaměstnanců s Foglovou. Řekl tam, že je jediný v celé místnosti, kdo ji zná, ale neslyšel od ní „jediný příspěvek o tom, jak by měl ústav vypadat, před včerejškem" (míněno před dnem, kdy byla jmenována). Dále řekl, že se nikdy nezabývala archivnictvím. „Nepamatuji si, že bys vydala nějaké historické texty." Z hlasu historika Blažka je slyšet hořkost. Není divu. Rada mluví o nedostatku historiků, ale na renomovaného Blažka ani nepomyslela (zřejmě by nebyl tvárný, navíc je expert na "opozici a odpor proti komunistickému režimu"). A Stehlíka nová ředitelka rovnou odvolá.

Eduard Stehlík:
Eduard Stehlík: | Foto: ČTK

Jde to i bez Vědecké rady ÚSTR

Drsné je, že rezignovala celá patnáctičlenná Vědecká rada ÚSTR, samá známá jména. I to je zřejmě reakce, kterou ČSSD a rada nečekaly. Poněkud komicky pak vypadají řeči o potřebě odborné debaty a odborníků.

Shrnuto: sociální demokracie má scénář, který postupně naplňuje. Samo sebou křičí, že ne, že o ničem neví, ohání se jménem Šustrové jako zasloužilé chartistky. Jiná známá jména opozice vůči minulému režimu ovšem raději nevysloví; nehodí se jim do krámu.

Co může být smyslem toho scénáře v ÚSTR? Podívejme se na Slovensko. Předchozí ředitel tamního, Robertem Ficem (Smer) ovládnutého Ústavu paměti národa, Ivan Petranský podle svědectví znalců ÚPN znepřístupnil desetitisíce stran svazků rozvědky. Zhruba se jedná o tisíc svazků. A je to. Pravda o minulosti se prostě nehodila, tak ji zamknuli. K tomu zamykači ovšem musejí mít v rukou klíče k materiálům StB.

Proti ČSSD a Zaorálkovi ovšem uvnitř ústavu stojí mimo jiné lidé, kteří neuhnuli před totalitním režimem. Dá se čekat, že neustoupí ani nyní. Levicový radní Lukáš Jelínek v pondělí do Práva napsal o ÚSTR a odporu k jeho obsazení tuto větu: „Tuším, že jsme před sněmovními volbami 2014 svědky posledního poryvu antikomunismu." Přání je otcem myšlenky, radní Jelínek se dost možná hodně plete.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy