Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
15. 4. 2019 12:05

Povolit 0,5 promile? Bohužel ne, když si řidiči neodepřou ani telefon (0,8 promile)

Chvála nulové tolerance je pokrytecká, ale zrušit bič si nezasloužíme.
V každém pruhu jeden řidič bez disciplíny.
V každém pruhu jeden řidič bez disciplíny. | Foto: Michael Gancharuk / Shutterstock.com

Za volantem telefonující řidiči jsou na tom podle BESIPu zhruba stejně, jako by měli v krvi 0,8 promile alkoholu. (Na situace, kdy se oba nebezpečné faktory sčítají, násobí, umocňují nebo co vlastně, raději nemyslet.)

Jezdím do práce autobusem městské hromadné dopravy hustým běžným provozem. Z dlouhé chvíle, a teď už i ze zájmu, pozoruju, no dobře, klidně řekněte, že šmíruju, řidiče individuální automobilové dopravy. Nejdřív při čekání na zastávce, pak z okýnka autobusu ty v autech ve vedlejších pruzích. Myslím, že na evropskou špičku patříme nejen v konzumaci alkoholických nápojů, ale i v umění synchronizované manipulace s volantem, šaltpákou a mobilním telefonem. Vytříbená technika, tolik vynalézavých grifů! Zlaté české ručičky v akci.

Telefonování, respektive zkoumání a ovládání displejů při řízení automobilu se stalo tak notoricky běžnou aktivitou, že si člověk, který se nad tím pohoršuje, pomalu připadá jako hnidopich a kverulant. Když to dělají všichni, není chyba na mojí straně, nejsem zbytečně cimprlich?

Jednoduchá pomůcka, jak ze sebeklamu vystřízlivět: Uvědomit si, že vlastně nevidím telefonující, nýbrž lehce podnapilé řidiče. A najednou není co řešit, nemusíte se stydět, že vám to vadí: nepřístojnost, hazard, nebezpečí. Před očima se promítne situace, kdy chlápek (ano, bohužel jde v naprosté většině o řidiče-muže) v bílé dodávce s mobilem u ucha napřed vybočí ze směru a až pak se podívá, jestli vedle něco nejede. A jelo.

Občanská demokratická strana teď navrhuje upustit od letitého standardu nulové tolerance a legalizovat za volantem až 0,5 promile. Nastoluje to jako otázku svobody a odpovědnosti. Správně připomíná, že zákaz 0,0 je doménou východní Evropy (platí pochopitelně i v Rusku), kdežto země s hlubší demokratickou tradicí svému občanstvu důvěřují víc - i v tomto směru.

Když někdo "na Západě" nadýchá minimální množství alkoholu, není popotahován, protože by se to bralo jako úřední buzerace. Kdežto u nás, kde jsme zamilovaní do nulové tolerance a proklamace "alkohol za volant nepatří", by se o maximálně půlpromilovém řidiči mluvilo jako o "opilém", nebo dokonce o "opilci". V zemi mistrů Evropy v konzumaci a náruživých řidičů-telefonistů je to absurdní, chvála nulové tolerance je pokrytecká. Kdo si přihne, je podle zákona ztracen, s jeho vůlí se nepočítá, takže může pokračovat dál…

Naopak to, že neoperují s limitem 0,0, protože společenská norma se takovému diktátu vzpírá, patří výmluvným poznávacím znamením takzvaně vyspělých zemí.

No jo.

Ale mobilní telefony, čili 0,8 promile, ještě o tři desetiny víc, jsou zakázané taky (0,0). A jak s tím zákazem řidiči - mobilní neurotici nakládají? Z takového národa chceme sejmout bič nulové tolerance, nechat to na jeho sebekontrole a svéprávnosti, že si dá pozor? Připustit až půl promile alkoholu by bylo správné, je to důstojný, liberální přístup. Ale vzhledem k tomu, kolik lidí jezdí už s 0,8 promile jaksi automaticky, obávám se, že to není proveditelné. Když řidiči nezvládnou pokyn "bez mobilu", dá se jim svěřit do rukou "půl promile"?

 

Právě se děje

Další zprávy