Ladislav Henek | Komentáře
10. 8. 2011 16:50

Požár Londýna. Kdo ví, jak uhasit oheň i nespokojenost?

Co chtějí, o co jim jde? To je důležitá otázka. Ale jedna je ještě důležitější
Požáry budou uhašeny, ale vyhasne i nespokojenost?
Požáry budou uhašeny, ale vyhasne i nespokojenost? | Foto: Reuters

Britská (evropská, západní) společnost je zděšena zprávami z Londýna. Agenturní zpravodajství informuje o největších nepokojích od osmdesátých let.  A doplňuje řadu podobností: místo vzniku (chudinská čtvrť), aktéři (převážně nezaměstnaní potomci někdejších imigrantů, mnozí žijící v Británii po dvě i tři generace a také noví imigranti), rozbuška (neshoda s policií). To vše je prakticky stejné. Jen jeden rozdíl je zásadní.

Za Margaret Thatcherové třímali lidé nad hlavami transparenty a vykřikovali ideová hesla. Nahlas říkali, o co jim jde, co chtějí. Sami hořeli pro ideály.

Dnes namísto transparentů nosí plné náruče ukradeného zboží, vykřikují nadávky a urážky. Nejsou zapáleni pro ideály. Tedy pokud mezi ideály neřadíme zlaté hodinky nebo LCD televizor. Hoří „jen" supermarkety, obytné domy a policejní stanice.

„Co chtějí, o co jim jde?", ptala se ve zpravodajství BBC s pláčem majitelka vyrabovaného obchodu. Ano, co chtějí, o co jim jde? To je důležitá otázka. Jistě ji bude v těchto a příštích dnech řešit armáda politiků, intelektuálů, aktivistů a expertů všeho druhu. K čemu se doberou, těžko říct.

Ví David Cameron, co chce Británie?
Ví David Cameron, co chce Británie? | Foto: Reuters

Jenže je tu další, ještě podstatnější otázka, kterou pravděpodobně ke škodě věci řešit nebudou: Co chce společnost, která tyto nepokojné lidi přijala, ubytovala a živí je? Přitom právě tato odpověď bude rozhodující pro budoucnost, bude rozhodující pro to, zda se něco podobného už nebude opakovat. Nebo jestli se něco podobného - či horšího - bude opakovat opět za třicet let, za tři roky, za tři měsíce, za tři dny… Správná odpověď na otázku, co reálně chce dnešní britská (evropská, západní) společnost, rozhodne opravdu o mnohém. Rozhodne o osudu Británie, Evropy, Západu.

Ale napadá mě vlastně ještě něco: Dokáže si dnešní britská (evropská, západní) společnost na onu zásadní otázku vůbec odpovědět? A další: Chce si na ni popravdě odpovědět? Má k tomu dostatek odvahy, poznání a vůle? Bylo by velmi hezké moci si alespoň na tohle odpovědět s klidným svědomím: Ano. Protože jinak je to příliš mnoho nejasných odpovědí na jasné otázky.

 

Právě se děje

Další zprávy