Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
2. 8. 2010 8:30

Práce snů: náměstek za VV. Nikdo se vás na nic neptá

Věci veřejné práskají bičem nad poslanci, ale na ministerstva zvou podnikavé náměstky
Dobrý manažer. Umí pracovat. Znám ho z ABL. (Ministr Dobeš chválí svého prvního náměstka. Že působí ve firmě, která má akcie na jméno, se dozvěděl až od Aktuálně.cz.)
Dobrý manažer. Umí pracovat. Znám ho z ABL. (Ministr Dobeš chválí svého prvního náměstka. Že působí ve firmě, která má akcie na jméno, se dozvěděl až od Aktuálně.cz.) | Foto: Ludvík Hradilek

To bylo slávy, když Věci veřejné ukázaly, jaký mají etický kodex. Slib neúplatných, kteří nezradí voliče ani mateřskou partaj. A zlatý hřeb - podpis pod kodexem je zavazuje, oznámit jakoukoli korupční nabídku příslušným stranickým funkcionářům.

Termín „korupční nabídka" si může každý vykládat po svém, paleta je nekonečně široká, nebo úzká. Obálky s hotovostí dnes podsouvají jen amatéři.

Na kodexu je momentálně aktuální hlavně to, že se netýká ministrů ani ministerských náměstků. Jen "volených zástupců občanů".

Ministři za VV si mohou přivést na úřad kohokoli, což také zhusta dělají. Náměstci podnikají, až se z nich práší, ve vzduchu se vznáší konflikt zájmů, někteří jsou spojeni s neprůhlednými firmami. (Sám ministr místního rozvoje Jankovský je spolumajitelem firmy, která má anonymní akcionáře.)

Jistě, stranický kodex asi nemůže zavazovat někoho, kdo není členem nebo volebním kandidátem strany. Jenom si ale všimněme, že nad poslanci a zastupiteli práská etický bič a zákonodárci Věcí veřejných dokonce museli podepsat sedmimilionový úpis proti přeběhlictví. Kdežto náměstkům - kteří rozhodují o veřejných penězích dnes a denně, a přitom podléhají mnohem menší veřejné kontrole než poslanci - nechávají Věci veřejné volný průběh.

Jejich výběr véčkaři vysvětlují jako přes kopírák: "Vybral jsem si ho, protože ho znám jako dobrého manažera, který umí pracovat. Nezastírám, že jsme se potkávali v ABL, kde jsme oba působili." (Ministr školství Dobeš o náměstku Hajnovi.)

Čtěte také:
VV proti utajeným firmám? Jejich náměstci v nich působí
Komentář: Věci veřejné ve stopách Sládka a Ratha

Náměstek je větší riziko

Zjištění Aktuálně.cz o podnikání náměstků Kryštofa Hajna (školství) a Michala Janeby (místní rozvoj) jsou velmi vážná.
Typový ministerský náměstek má být úředník (až jako Eduard Janota), a ne podnikatel. Náměstek, to není spřátelený manažer, který si z byznysu odskočil na úřad. Správně by měl „podléhat" zákonu o státní službě, a ne zákonu o střetu zájmů, který je pro volené politiky a ústavní činitele.

Podnikatelské vazby a „vedlejšáky" náměstků jsou svým způsobem větší problém, než u ministrů.

Na ministry je víc vidět, mají zřejmou politickou odpovědnost. Zatímco náměstek je v českém pojetí obvykle polo-politik, který sice disponuje značnými pravomocemi, ale ze svých hříchů se zpovídá jen svému šéfovi, případně politické straně. Poslanci mohou interpelovat ministra, ne náměstka.

A volič vidí náměstkům do karet snad jen skrze majetková přiznání. Na ně si ale musíme počkat až do jara 2011. Čili dlouho.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy