Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
1. 6. 2018 13:00

Pravda o Zemanovi: Zas už trucuje, na soudce nemá čas. Že lidi čekají na rozsudek, je mu fuk

Zeman vyjíždí "za lidem" do krajů, tím proslul nejvíc, dává jakoby najevo, že mu na občanech záleží. Když však přijde na činy, najednou vidíme realitu.
Podle Miloše Zemana je "logické a slušné" další měsíce nejmenovat nové soudce. Nové pojetí logiky a slušnosti.
Podle Miloše Zemana je "logické a slušné" další měsíce nejmenovat nové soudce. Nové pojetí logiky a slušnosti. | Foto: ČTK

Premiér v demisi Andrej Babiš rád a často používá slovo "makáme", jeho vláda prý "maká", ale na prezidenta je krátký, Miloš Zeman, když nechce, tak nemaká. Často ze msty či z trucu (viz nejmenování profesorů, které přitom, jak sdělil v dubnu pražský městský soud, prezident jmenovat musí). Zeman čerstvě nemaká pro justici, zatím nebude jmenovat 40 soudců a soudkyň, které mu již před měsícem navrhl v nemilost upadnuvší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Důvody? Mluvčí Jiří Ovčáček sdělil: "Je zcela logické a hlavně zdvořilé vyčkat na nového ministra, jestliže jsme v období před vznikem nové vlády."

Není známo, že by si Zeman dvakrát lámal hlavu se zdvořilostí, expremiér Sobotka, hlavní město Praha, Ferdinand Peroutka a mnozí další by mohli vyprávět. Takže zbývá argument logiky. V čem je "logické" čekat na nového ministra? Aby těch 40 žen a mužů znovu osobně prošel? A co ty před nimi, ty kontrolovat nebude? Jaký je v tom rozdíl? Žádný. Logika nula.

České soudy jsou přetížené. Noví kandidáti mají nahradit dosluhující soudce, kteří v rámci přirozené (věkové) obměny odešli, na soudech po nich zeje díra. Předsedkyně Soudcovské unie Daniela Zemanová k tomu řekla: "Na každém soudě, kam je soudce navržen, citelně chybí. Jedná se totiž o vlnu soudců, která měla být jmenována na začátku roku."

A vysvětlila: "Spisy, s nimiž nově jmenovaní soudci měli začít pracovat, bohužel někde leží. Je to zátěž pro stávající soudce, protože s těmi spisy musí někdo pracovat. Největší tíhu komplikací ale nesou účastníci řízení, nikoliv soudci. Na svá rozhodnutí budou čekat bezesporu déle."

Trucuju, nerušit

To je klíčový fakt. Kvůli trucování "hlavy státu" budou muset jak žalující, tak žalování zbytečně čekat o celé měsíce déle.

Než nastoupí nová vláda, uběhne minimálně měsíc, pak přijde nový ministr (Pelikán mimo jiné kvůli pletkám ANO s SPD ve vládě končí), než se rozkouká, uteče zase minimálně měsíc, pokud by chtěl po Pelikánovi znovu kontrolovat 40 lidí, zas to zabere čas, počítejme tedy střízlivě se zdržením tří až čtyř měsíců. Skandální lhostejnost vůči lidem, kteří už tak jako tak čekají na soudní verdikt dlouho.

(Příklad: Průměrná doba civilního soudního řízení je u nás 300-350 dní. Pokud by se v daných případech čekalo o tři měsíce, 90 dní, déle, prodloužilo by se čekání minimálně o čtvrtinu!)

Zeman vyjíždí "za lidem" do krajů, tím proslul nejvíc, dává jakoby najevo, že mu na občanech záleží. Když však přijde na činy, najednou vidíme realitu, nesejde mu ani na vlastních voličích, vždyť i mezi nimi najdeme jistě stovky lidí čekajících na rozhodnutí soudu.

Proč se Zeman zas zasekl? On tyhle věci nerad prozrazuje (co je komu do toho, že). Asi nejde o těch 40, kteří vystudovali práva, prošli obávanými psychotesty a dalšími zkouškami, mají za sebou tři roky jako čekatelé, složili justiční zkoušky, vybral je předseda krajského či okresního soudu, prošli přes síto ministerstva a čekají na jmenování prezidentem. Těžko bude Zeman jejich způsobilost rozporovat (není to jako s docenty Fajtem nebo Ošťádalem).

Ministr Pelikán míní, že mu prezident dává sežrat jeho neposlušnost, že vydal hackera Nikulina nikoli Rusům, jak chtěl "logicky" Zeman, ale do USA. Nevíme. Třeba jo, třeba ne, možná Zemanovi taky vadí, že Pelikán vidí jeho oblíbenou SPD Tomia Okamury jako fašisty. Těžko říct.

Podstata věci tkví v tom že Zeman pohrdá občany, je mu fuk, že někteří lidé budou čekat na soudní verdikt o měsíce déle, je mu fuk, že stávající soudce zbytečně zavalí další prací, on jen prostě Pelikána nemá rád a na stát (a na jeho premiéra Babiše) kašle jak na placatý kámen.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy