Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
1. 6. 2015 8:00

Pravice nám nutí pohádku o morálním selhání Nagyové a Nečase

Komentář Martina Fendrycha: Jakobíni proti nevinné, byť nemorální ženě a nevinným generálům? Může tajná služba sledovat každého na požádání kohokoli, kdo má vliv? O to jde v kauze Nagyová.
Nevinná, leč nemorální?
Nevinná, leč nemorální? | Foto: Ludvík Hradilek

Stojí za to vrátit se k okolnostem rozsudku soudkyně Heleny Králové z Obvodního soudu pro Prahu 1 ve věci Jany Nečasové a žalovaného zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Vyvolává vášně a často mylné závěry části veřejnosti a politiků.

Verdikt Králové je pravicovými politiky a novináři, kteří sami sebe vnímají jako pravici, vydáván za jakýsi „konec vyšetřování“, konec dva roky starého „útoku na Úřad vlády“, za „pravdu o skutečných důvodech pádu vlády Petra Nečase“. Jedna z interpretací je, že „pravdoláskaři“ a „jakobíni“ nebo „jakobínští žalobci z Olomouce“ utrpěli strašlivou porážku a „spustili rozzuřený řev“ nad výsledkem nepravomocného rozhodnutí Heleny Králové.

Za pravdoláskaře jsou označováni dědicové Václava Havla. Ten s Janou Nečasovou a celým skandálem, kdy byla s vysokou pravděpodobností a podle dokumentů VZ sledována manželka premiéra na objednávku jeho milenky, neměl nic společného. Sice padla podle českých měřítek pravicová vláda, ale případ to byl a je ryze kriminální.

Pravice (ODS a TOP 09), která mnohem déle než jen dva roky předvádí dechberoucí neschopnost, která si nedokáže najít slušné, zdatné vůdce, by ráda na kauze Nagyová a vojenští špioni dokázala, že vlastně byla v pořádku, že se za její vlády nepáchala trestná činnost a že tedy byla neprávem (spiknutím) poškozena.

Hned na začátku řekněme, že tohle oběma pravicovým stranám baští jen slabá menšina voličů. Její politici to vědí, a tak se uchylují k fintě. Říkají: ano, bylo to „nemravné“, případně „ostudné“, co se dělo na Úřadu vlády za Nečase a Nagyové (a za Rittiga a Nováka a Dlouhého a dalších kmotrů a zároveň ve státních podnicích, jako jsou Lesy ČR a ČEZ atd.), ale nic víc. Jen nemravné. Takže všecky ty tunely, jak se odehrávaly třeba v pražském dopravním podniku a jinde, byly taky zřejmě jen nemravné.

Tohle však zjevně nezabírá, pravice skomírá dál, podobné vytáčky a zkreslování reality jim hlasy nepřinášejí. Proč? Protože se ty strany nemění. Protože je to stejné jako za Klause: nejde o právo a spravedlnost, ale jen o peníze, o ekonomiku. Proč by je tedy lidé volili? Vědí přesně, co od nich čekat. Kdežto u Andreje Babiše to pořád ještě nevědí a s ČSSD si nejsou tak docela jisti.

Zlí politici a kmotři? Ne, ne, zlí jakobíni!

Po skončení souzení na obvodním soudu Miroslav Kalousek (TOP 09) ihned vystartoval proti nenáviděným státním zástupcům: „Musíme se nutně ptát, kdo ponese odpovědnost za tu monstrakci v Praze před dvěma lety s obrovskými náklady a důsledky, na jejímž základě se vlastně nic nestalo,“ pravil kupříkladu.

Šéf ódeesky Petr Fiala zase vyhlásil, že „morální selhání není a nemůže být trestným činem“. Jak na to přišel? Copak každý přečin a zločin neprovází morální selhání? Copak zločin není důsledek morálního selhání? A aby vágně filozofující Fiala nezaostal za Kalouskem, pravil také: „V demokratické zemi jsou takové praktiky nepřijatelné.“

Pozor, profesor politologie Fiala nemluví o propojení politiky s kmotry či o prodaných žalobcích a soudcích, ale o oněch jakobínech! Staví realitu na hlavu. „Očekávám, že osobní odpovědnost vyvodí zejména iniciátoři akce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci,“ řekl Fiala. Jejich práce, nikoli práce paní Králové, je vydávána za fiasko.

Za zmínku stojí i postoj bývalého ministra spravedlnosti za ODS z Brna Pavla Blažka: „Oceňuji odvahu soudkyně Králové rozhodovat tak, jak si myslí, že podle práva má, bez ohledu na očekávanou mediální a politickou hysterii.“ - Nádhera. Co je nádhera? Že už Blažek nedělá ministra spravedlnosti.

Protože paní Králová předvedla všecko, jen ne odvahu. Když se před rokem šikovně a k údivu jiných sudích vyhnula líčení a střetu stran, rozhodla trestním příkazem mimo veřejnost a pak kamsi zmizela, odvážné to nebylo. Když letošní soud zavírala před kontrolou veřejnosti, když souzení odebírala jeho základní funkci, tedy ukázat, co je a jak funguje spravedlnost, zase to nebylo odvážné ani omylem. A když osvobozující rozsudek nezdůvodnila, zahalila razítkem TAJNÉ a tmou, dala najevo, že odvaha je něco, o čem se ve škole neučila.

Pojďme se na kauzu podívat z pohledu důkazů. Ano, neznáme je, byly utajeny. Jenže dost z nich se objevilo v médiích. Bývalý šéf VZ Milan Kovanda se v roce 2013 doznal, že Radka Nečasová byla jeho lidmi sledována, a omlouval se, že pošpinil českou armádu.

Nečas tehdy řekl: „Nikdy jsem nerozhodl ani nebyl informován o údajném sledování osob, jejichž jména jsou v současné době skloňována v médiích. Pokud se tak opravdu stalo, považuji to za závažné pochybení. Přestože jsem o tomto konání nevěděl, hluboce toho lituji a omlouvám se všem, kterých se mělo týkat.“ Ani slovo o „kontrasledování“, chránění své ženy, tedy pozdější verzi obhajoby.

Andrej se směje a luxuje pravici hlasy

Pak obhajoba přišla s ochranou „před jehovisty“. Ale tato verze byla zhruba po roce změněna, prý šlo o gripeny, Radku Nečasovou ohrožoval kontrakt na stíhačky. (Jak? Měla snad být unesena? Zabita? Zcela absurdní.)

Dále tu jsou odposlechy, jež podle zveřejněných útržků jasně dokládají vztah Jany Nečasové (v tu dobu ještě Nagyové) k manželce premiéra. Vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan veřejně sdělil, že obžaloba předložila 84 důkazů. Ištvan nemůže blafovat, jeho slova jsou snadno kontrolovatelná.

Pokračujme dál. Kdyby soudkyně Králová rozhodla odvážně a po právu, pak to pro občana znamená, že je dnes a denně ohrožen na svých ústavních právech. Znamená to, že ho tajná služba, kterákoliv mimochodem, může na číkoli příkaz sledovat. (Ano, její protokoly jsou protokoly o tajném sledování.) Nebo jeho rodinu. Dokonce si na to může (ačkoliv jí to žádný zákon nedovoluje, tudíž to nesmí učinit) najmout soukromou detektivní službu, aby nás šmírovala za ni.

Tajné služby, stačí se podívat do zákonů, disponují mimořádně silnými a v podstatě nikým nekontrolovanými pravomocemi. Proti nim je občan bezbranný. Teď nám obvodní soudkyně Králová sdělila, že toto dělat je zákonné. - Omyl. Není a být nemůže. Nebo přesněji: snad v Rusku ano, v demokratické zemi ne.

Debata, která se sveze na pravdoláskaře a jakobíny, je ve své podstatě vysoce riskantní, neboť záměrně pomíjí fakta, důkazy, znalecké posudky. Stejně jako je pominul soud.

Jak Králová postupovala? Vedla neveřejný proces. Používala nečekané, nestandardní metody. Příklad: nechala veřejně přehrát dehonestující nahrávky, v nichž tehdejší Jana Nagyová ponižuje a osočuje Radku Nečasovou. Jak to nazvat? Bulvár.

Byl to bulvární přístup, který na bývalou Nečasovu ženu a její práva nebral žádný ohled. Proč? Odpověď stojí na začátku textu. Králová nám chce vnutit myšlenku pravicových politiků: ano, bylo to morální selhání, ale žádná trestná činnost, žádné přečiny. S právem, se zákony o tajných službách to nemá nic společného. Zjevně proto bylo odůvodnění rozsudku utajeno.

Nejde o pravici a levici, nejde o pravdoláskaře a ponížené ódeesáky či topkaře. Jde o docela normální trestnou činnost, na kterou existuje dost důkazů a ke které se někteří aktéři na začátku dokonce, hnuti špatným svědomím, doznali.

Neuspěje ani další stokrát opakovaná výtka, že je Jana Nečasová malá ryba a že kmotři a jejich političtí komplicové uplavali. Ano, kmotři běhají po svobodě (soud předčasně propustil i Alexandra Nováka s tím, že na něj dohlédnou motorkáři, dokonalý výsměch veřejnosti), dokonce zřejmě stále platí některé jejich smlouvy se státem. Není jen tak je vypovědět.

Ale tohle všecko někdo dopustil a zorganizoval. Ředitelka kabinetu premiéra Jana Nagyová podle předložených důkazů žaloby organizovala sledování Radky Nečasové i další věci. Byla Nečasovým tykadlem na kmotry. To se policie snaží doložit. Je to špatně? Nebo to má jít po starém vesele dál?

Ještě jedna zásadní okolnost oné reakce ODS a TOP 09 na utajovaný, ale o to vítanější rozsudek soudkyně Králové. Celé to dokonale nahrává hnutí ANO, Andreji Babišovi. On je ten třetí, který se směje a který dál bez námahy luxuje pravici hlasy. Konzervám to však nedochází.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy