Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
16. 9. 2009 19:00

Předpověděl krizi. Teď v blogu píše o černé budoucnosti

Blog analytika Štěpána Pírka

Už v roce 2004 analytik Štěpán Pírko jako jeden z mála ekonomů předpověděl, že svět v nejbližší době zasáhne finanční krize mimořádných rozměrů (analýza ZDE).

Nyní, rok po pádu jednoho z největších amerických finančních domů Lehman Brothers, Štěpán Pírko ve svém blogu na Aktuálně.cz popisuje, jaký je nejpravděpodobnější scénář dalšího vývoje a varuje, že krize není zdaleka u konce. "I když mnoho lidí dnes považuje krizi za ukončenou a vidí budoucnost opět růžově, pohled pod povrch věcí ukazuje, že takové hodnocení je velmi vzdáleno skutečnému stavu věcí," píše.

Čtěte také:  Před rokem začala krize. Co tehdy psali odborníci? 

V úvodu své analýzy hledá kořeny finanční krize a vysvětluje, proč jsou podle jeho názoru dosavadní státní zásahy do průběhu krize nesmyslné. "Současná krize je způsobená tím, že lidé ve vyspělém světě se snaží udržet si vysokou životní úroveň i přesto, že na to nemají. Tečka," shrnuje podle jeho názoru hlavní příčinu současné recese.

Podle Pírkova názoru bohaté ekonomiky čeká období znehodnocování peněz: "Můžeme si být skoro jistí, že konečné řešení současné krize proběhne přes inflaci a devalvaci měn. Žádné jiné řešení není v současné době příliš pravděpodobné."

V závěru své rozsáhlé analýzy, kterou jak sám píše směřuje "každému, kdo má selský rozum", pak shrnuje: "Krize neskončila a v brzké době ani neskončí. Její kořeny jsou mnohem hlubší, než si je většina lidí vědoma. Zde v Čechách bychom se však neměli obávat drastického poklesu životní úrovně."

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte celý blog Štěpána Pírka:
Nesmyslnost záchran aneb Kdy krize skončí?


 

Právě se děje

Další zprávy