Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
24. 3. 2010 15:04

Předpovídají počasí, teď se pustili jeden do druhého

Vymýšlíte si, obvinil náměstek z ČHMÚ Meteopress. Jen utrácíte státní peníze, kontruje napadený.

Blesky už nehrozí jen během nadcházejících jarních bouřek, létat začaly i mezi samotnými meteorology.

Do sebe se pustily státem placený Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a soukromá firma Meteopress. 

Náměstek ředitele ČHMÚ Radim Tolasz poslal médiím dopis, v němž obvinil Meteopress, že záměrně vydává bombastické, ale nepravdivé předpovědi.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Radima Tolasze z ČHMÚ:
Předpověď počasí na květen (o sporu s Meteopressem)

Meteopress nechtěl zůstat nic dlužen a ústy svých představitelů sdělil veřejnosti názor, že ČHMÚ pracuje špatně, a to navzdory stamilionovým dotacím ze státního rozpočtu.

Foto: Martin Holcman

"Pokud by ČHMÚ dělal svou práci dobře, nebyl by zde pro firmy typu Meteopress prostor," řekl Michal Najman z Meteopressu.

Dagmar Honsová, hlavní "mediální tvář" Meteopressu, která má též blog na Aktuálně.cz, považuje konkurenční boj mezi oběma firmami  za absurdní.

"Do tohoto "klání" jsem byla zatažena bez mého vědomí, bez mého souhlasu, ale hlavně naprosto nesmyslně. Více se k celé záležitosti nemám jak vyjádřit, snad jen, že letos na svůj svátek meteorologie na sebe veřejnost nejenom upozornila, ale i dobře pobavila, napsala Honsová.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Dagmar Honsové:
Světový meteorologický den

Oběma firmám jde o hodně: za své předpovědi, které zveřejňují média, si samozřejmě účtují peníze (Aktuálně.cz spolupracuje s Meteopressem, uveřejňovanou předpověď počasí najdete ZDE).

Meteopress přitom až do loňského září od ústavu předpovědi kupoval, údajně právě kvůli dezinterpretování zpráv s ním prý ale ČHMÚ ukončil spolupráci.

Co přesně si vyčítají

blog, Ladislav Metelka

Odkazy na dopisy, které si zástupci ČHMÚ a Meteopressu přes média vyměňují (a také své vlastní hodnotící stanovisko), zveřejnil ve svém blogu na Aktuálně.cz další pracovník ústavu, Ladislav Metelka pod titulkem Když "zloděj křičí - chyťte zloděje!!!".

ČHMÚ zaměstnává asi 800 lidí, roční provoz stojí pokladnu 350 milionů korun. Kompletní informace a předpovědi prodává médiím a dalším institucím, většinu údajů si ale mohou lidé vyhledat zdarma na jejich webu. Podle Tolasze tvoří státní dotace pouze polovinu jejich rozpočtu, na zbytek si musí vydělat komerční činností. Kromě meteorologie a hydrologie se ústav zabývá také klimatologií a čistotou ovzduší.

Meteopress je soukromá firma, pracuje v ní několik desítek lidí. Kromě vlastních meteorologů tvoří předpovědi na základě spolupráce s různými zahraničními firmami. Případné nepřesnosti typu tornád nebo počtu blesků podle Najmana vznikly chybnou interpretací, ne jejich neodbornou předpovědí.

Spor mezi podobnými subjekty se řešil před dvěma lety i na Slovensku. Slovenský hydrometeorologický ústav měl podezření, že firma Meteo.sk od nich opisuje předpovědi. Podezření se prokázalo poté, co ústav na svém webu schválně změnil některé teplotní údaje, na Meteo.sk přitom počasí po tu dobu také vykazovalo stejné nesmyslné hodnoty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy