David Klimeš David Klimeš | Komentáře
13. 10. 2021 12:30

Až rozpočet ukáže, co novou sněmovní většinu vlastně opravdu spojuje

Návrh finančního jízdního řádu na příští rok Andrej Babiš pojal jako předvolební vějičku. Vítězné strany teď budou muset sestavit nějaký reálně použitelný. Z jejich slibů se ale zatím nic takového vytvořit nedá.
Bude se škrtat. Jen ještě není jasné kde...
Bude se škrtat. Jen ještě není jasné kde... | Foto: Lukáš Bíba

Zákon o státním rozpočtu je nejdůležitější normou roku vždycky. Letos ale ještě víc než obvykle. Nová pětikoalice má sílu 108 hlasů a může si tak ve sněmovně odhlasovat, co se jí zamane. I kdyby tu dál zacláněla dosluhující vláda Andreje Babiše. Pokud by se ovšem opozice na rozpočet začala chystat až poté, co bude jasné, kdy převezme moc, bylo by už pozdě.

Veřejné finance jsou rozvalené a naléhavě potřebují sanaci. Bez ní se v příštích letech budeme topit v deficitech ještě hlubších, než jaký nám přinesl nejhorší covidový rok 2020. V tak absurdní situaci se teď nenachází snad žádná jiná země Evropské unie.

Babišem nastražený rozpočet

Premiér Andrej Babiš s ministryní financí Alenou Schillerovou připravili rozpočet jako dokonalou past. Kdo do něj bude chtít sáhnout a zkrotit plánovaný schodek 376,6 miliardy, bude se muset vyrovnat s růstem penzí o osm stovek, zvýšením slevy na poplatníka o 3000 korun či navýšením platby za státní pojištěnce o 200 korun.

Na první pohled sice stále zbývá dost prostoru pro škrtání v plánovaných výdajích za bezmála dva biliony. Ale zdání klame. Když sečteme mandatorní a kvazimandarotní výdaje - tedy ty, které jsou ze zákona povinné nebo se bez nich ze dne na den nelze obejít -, zbývá k proškrtání sotva 500 miliard. A to už začíná být složitá matematika.

Tím spíš, že předvolební programy obou vítězných koalic jsou plné populismu. Spolu například výrazně uspěla se slibem, že nebude zvedat daně. Nelze mu ale věřit: Bez jejich růstu není možné vybalancovat veřejné finance rozvrácené zrušením superhrubé mzdy. Z 300 až 400 miliard, které budou podle stávajících plánů eráru chybět každý rok, je jich nejméně 150 strukturálního charakteru. Představují tak stálou "sekeru", kterou nevymaže ani hospodářský růst.

Bude-li tedy chtít ODS alespoň nějaký čas držet předvolební slovo, nezbývá jí nic jiného než masivní škrtání.

Škrty jen na papíře

Složité ovšem bude prosadit i krácení výdajů, které nová vláda považuje za neobhajitelné. Spadeno má například na zcela nesystémovou slevu na jízdném, která přijde kasu ročně na šest miliard. Je ale prozíravé zrušit tuto dotaci mladým a seniorům zrovna v době, kdy bude vrcholit inflační šok, který teď Čechům výrazně prodražuje život?

V posledním pozměňovacím návrhu, kterým poslanci ODS chtěli odmazat z rozpočtového schodku 80 miliard, je bohužel každý druhý navrhovaný škrt plošný či prakticky nerealizovatelný. Pokud by teď například ministerstvo práce najednou přišlo o tři miliardy na nemocenské dávky, o skoro dvě miliardy na výdaje, o miliardu na podporu zaměstnanosti a ještě o jednu miliardu navrch, působily by vedle toho někdejší „tupé“ škrty Miroslava Kalouska ještě jako mimořádně promyšlené.

Bezmyšlenkovité vyhazování úředníků bez předání jejich agend někomu jinému také nedává smysl. Jediným rychlým řešením, které se u státního šimla nabízí, je tak plošné zmražení platů. Sebere k němu ale nový kabinet odvahu, když by postihlo i ty, kterým strany, jež ho budou sestavovat, říkaly, že jsou pro ně prioritou? Například učitelům?

Střet, který pětce prospěje

Jak praví oblíbené klišé, může ale nakonec k něčemu posloužit i to, co je zlé. Z dlouhodobého hlediska je například nepochybně dobré, že se pětice dosti různorodých stran bude muset střetnout o podobu nového rozpočtu už při sestavování uvažované široké vlády. Je mnohem lepší, když si nad miliardami vjedou do vlasů ještě dříve, než si definitivně rozdělí křesla.

Bude je to nutit shodnout se na věrohodném programu a rozdělit si role tak, aby ODS získala vytouženou jistotu, že hraje prim a zároveň Piráti se starosty nepropadli dojmu, že jsou jen do počtu. Republika musí doufat, že spor bude ostrý, ale krátký a už v listopadu se ve sněmovně začne rýsovat úplně jiný rozpis státních příjmů a výdajů na rok 2022.

Kupka: Chceme vládnout s Piráty. Mluvčí prezidenta předvádí absolutní amatérismus (video z 11. října 2021)

Nebudeme chtít jednat s hnutím ANO, jsme vítězové, výsledek voleb se počítá jako doposud na počet hlasů a ten je jednoznačný. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 4 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy