Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 5. 2013 20:45

Prezident Zeman = jednočlenná politická partaj

Prezident poslancům předvedl, jak získat zpět důvěru otrávených voličů
Prezident Miloš Zeman hovořil před poslanci 46 minut.
Prezident Miloš Zeman hovořil před poslanci 46 minut. | Foto: CPA Eduard Erben

V úterý prezident Miloš Zeman mluvil ve sněmovně. Naznačil směr, kterým se vydá. Ač byl zvolen přímo, nechce víc kompetencí. „Budu plně využívat kompetencí, které mně Ústava České republiky dává," oznámil. To je dobře. Víme, že ty kompetence nejsou příliš jasné, takže jde o to, jak si je kdo vyloží. Na to má ovšem Zeman svaté právo a již ho využívá.

Nebude vyhlašovat amnestie, „s výjimkou humanitárních případů, že někdo umírá ve vězeňské nemocnici, zbývá mu několik posledních týdnů jeho života, nedopustil se závažného trestného činu a má domácí prostředí, v němž svůj život může důstojně dožít". To je zase rozumné, moudré. Ostatně po Klausově lednové amnestii s abolicí není divu.

Prezidentský trojboj

Jako nejvyšší ústavní činitel chce Zeman pomoci vyřešit tři základní problémy: korupci a rozkrádání, nezaměstnanost a nedůvěru v české ústavní instituce. - Kdo by nechtěl. Žijeme ovšem v parlamentním systému a na řešení těchto malérů máme vládu. Vládu sestavují politické strany. Možná by byl tedy Zeman udělal lépe, kdyby se byl věnoval svým Zemanovcům (SPOZ), vyhrál s nimi volby a pak to tu všecko opravil.

Ve sněmovním projevu nabídl tři druhy řešení vybraných kolizních míst. První bylo institucionální - založit společný vyšetřovací tým. To je cesta exekutivní. Měl by to dělat premiér, ale proč ne. Druhé řešení je legislativní. Zeman chce nové zákony, nové daně atd. Nemá právo navrhovat zákony, ale nějaká řešení - celkem jasně levicová - podporuje. I to je v pořádku.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg slouží Zemanovi v českém prostředí jako ideální terč.
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg slouží Zemanovi v českém prostředí jako ideální terč. | Foto: Ludvík Hradilek

Třetí řešení, i když nebylo jako řešení prezentováno, je revanš, odplata. V závěru své řeči se Zeman tvrdě pustil do Karla Schwarzenberga a jeho resortu. Prezident se nezapřel, nezměnil. Má s knížetem nevyřízené účty a dal mu to sežrat. Bohužel ono třetí „řešení" (revanš) příliš klidu na českou politickou scénu nepřinese.

Trestný čin solární

Podívejme se na některé Zemanovy priority. Korupce a rozkrádání. Prezident uvedl příklad: „Jsou to solární baroni, kteří do této doby připravili české hospodářství o zhruba 200 miliard korun, z toho 165 miliard české podniky a 35 miliard české obyvatele či domácnosti v cenách, které jsou tak vysoké především díky naprosto nesmyslné a šílené podpoře toho, čemu se říká eufemisticky obnovitelné zdroje."

Dobrá, dotace pro solární energii vnímá jako podvod skoro každý občan této země. Proto Zeman „solární barony" vytáhl. Nevyřkl žádné jméno firmy nebo barona. To by už vyžadovalo větší odvahu, byl by to risk. Přitom se mluví nejen o poslancích a ministrech, ale třeba i řediteli ČEZ jako o člověku, který o solární energii a firmě Amun.Re ví své.

Zeman řekl, že se setkal s ředitelem BIS, nejvyšším státním zástupcem, prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu, prezidentkou Energetického regulačního úřadu a s ministrem vnitra. Navrhl jim vytvořit společný tým, „který by se tímto největším tunelem v českých ekonomických dějinách seriózně zabýval". - Vyzdvihl tedy jednu činnost (možná trestnou) nad jiné. Nezmínil kupodivu rozkrádání Lesů ČR, činnost kmotrů v severních Čechách a Praze, tunel Blanka, Opencard a jiné lumpárny. Vzal si na mušku jen solární barony. Přitom jejich byznys umožnili poslanci a zákony. Nejen solární, ale také ty normy, které umožňují anonymní akcie a podobné legrace.

Do hradního týmu proti solárním baronům bude muset vyslat své agenty asi i ředitel BIS Jiří Lang.
Do hradního týmu proti solárním baronům bude muset vyslat své agenty asi i ředitel BIS Jiří Lang. | Foto: ČTK

Trestní zákon nezná žádné takto speciální trestné činy. Ale nevadí, Zeman chce „společný tým". Proč ne na MUS (o které jistě sám mnoho ví)? Proč ne na činnost Martina Romana, bývalého ředitele ČEZ? Proč ne tým na kmotry a na vyvádění peněz ze státních zakázek?

Akce čisté ruce, vzpomínáte?

Prezident musí vědět, jak to dopadne. Viděli jsme, jak protikorupční policie šetřila firmu Amun.Re. Až státní zastupitelství donutilo detektivy věc rozkrýt. Jenomže hlavě státu šlo o to, aby ukázala aktivitu. Aby ukázala, že pevně stojí na straně lidu.

Zeman jistě ví i další věc. Věci znalí policajti vám řeknou, že aby se u nás věci pohnuly, je třeba jít po alespoň jednom z velkých kmotrů. Dokázat mu trestné činy. Zavřít ho. Jakmile padne jeden z těch dnes aktivních, jakmile se dejme tomu dokáže, jak byly tunelovány Lesy ČR, jaké bylo napojení na politiky, kteří lidé z vlády a z politických stran v tom odtékání stamilionů jeli, pak se strhne lavina.

Na to máme policii, žalobce, BIS. Není třeba dalších „týmů". Zeman to přece ví. Může si vzpomenout, jak směšně skončila jeho „akce čisté ruce", kterou rozjel coby premiér a kterou mu měl řídit tehdejší ministr Jaroslav Bašta (ČSSD). Tohle je totéž v zeleném, zas jedna hurá zemanovina.

Velké ryby plavou v klidu

Dále chce prezident zákon o prokázání původu příjmů a majetku. V pořádku. Proč ne. Doufejme, že se z toho zákona, jak je u nás zvykem, nestane bič na slušné lidi, kteří budou prokazovat kdejaký prd, a tím to hasne.

Solární elektrárny se díky šikovné manipulaci a zřejmě i podvodům staly v Česku nikoli symbolem zelené energie, ale symbolem zla.
Solární elektrárny se díky šikovné manipulaci a zřejmě i podvodům staly v Česku nikoli symbolem zelené energie, ale symbolem zla. | Foto: Reuters

Jak to vypadá dnes? Mají snad politici a kmotři nakradené stamiliony (miliardy) psané na sebe? Mají je na sebe psané prodaní policajti, soudci, žalobci, lobbisti? Jistěže nemají. A když ano, tak jen ty z pseudolegálních aktivit. (Příklad: naúčtují se obří sumy za právní posudky. Za propagaci. Za IT služby. Ty jsou pak legálním majetkem té či oné firmy, osoby.) - Ale ano, prokazování původu majetku od nějaké výše může v jisté střední a nižší rovině snad pomoci. Velkých ryb se netkne.

Dál se Zeman soustředil na nezaměstnanost. To je jistě doména, které rozumí. Navržená témata by si měli dát do programu Zemanovci a označit je symbolem Hradu. Uvidíme, kolik dostanou procent voličských hlasů.

Mluvil i o volebním zákonu. To je jeho oblíbené téma a platí to samé jako u nezaměstnanosti. Prezidentské nápady, jež v reálu oslabují politické strany, musí prosadit nějaká úspěšná politická partaj. Nabízejí se opět Zemanovi Zemanovci. Počkejme si, zda budou v roce 2014 stejně úspěšní jako letos jejich na Hrad zvolený čestný předseda.

Prezident také představil svůj tým a potvrdil, že bude dávat 30 procent svého platu na splácení státního dluhu. Obdivuhodné, nečeské.

Cupování Schwarzenberga na kousky

Pak se zakousl do Karla Schwarzenberga a vládní zahraniční politiky. Začal tím, že chce obnovit „... praktický a pravidelný dialog mezi lidmi různých názorů, kteří jsou ochotni se vzájemně poslouchat". A následoval útok: „Jediná debata, která konstruktivní není, a jsem nucen to na závěr konstatovat, je debata mezi mnou a ministerstvem zahraničí." Popsal svoji zahraniční vizi, mimo jiné ekonomickou diplomacii. Naznačil, že dnes máme i nevzdělané velvyslance, kteří nerozumějí ekonomice. Nepodporují české exportéry a nenacházejí nové trhy. Nepřitahují zahraniční investice k nám.

Český levicový prezident ve sněmovně podpořil pravicového ministra průmyslu Martina Kubu.
Český levicový prezident ve sněmovně podpořil pravicového ministra průmyslu Martina Kubu. | Foto: Ludvík Hradilek

„Podporuji úsilí ministra Kuby o rozšíření pravomocí českých obchodních zastupitelství, která byla podle mého názoru v posledních dvou letech totálně devastována. Nevidím důvod, proč jsme rušili kulturního atašé například v Římě nebo ve Vídni, kde jsou to jistě kulturně zaostalé země, ale přesto by snad kulturní atašé v těchto zemích mohl být. A nejsem si tak úplně jist tím, že například koncert Pussy Riot v Černínském paláci by tento nedostatek kulturní výměny mohl podstatnou měrou odstranit." Docela nářez.

Zeman narážel na to, že Černín v minulých letech odstranil dvoukolejnost na ambasádách, kde seděli vedle diplomatů i lidé z ministerstva průmyslu. Ti měli dohadovat obchody za Česko, ale podle Černínu byli k ničemu.

Ve finále Zeman připomněl Rusko. „Dámy a pánové, všimli jste si vůbec, že v Rusku už rok nemáme velvyslance? Pokládáte Rusko za tak nevýznamnou zemi pro naše exportéry, že to považujete za normální? Já jsem panu ministru zahraničí přátelsky nabídl svoji pomoc a je mi líto, že, ač dosud věřím, že se situace změní, nebyla přijata." Ta pomoc se jmenuje Vladimír Remek, europoslanec za komunisty.

Jinými slovy: Česko by mělo do Moskvy poslat člověka, který byl komunista a který po revoluci kandidoval za komunisty do europarlamentu. Má jít do Ruska, jehož komunistický režim nás léta okupoval. To je diplomacie!

Zeman nezklamal. Předvedl nezbytnou dávku populismu. Vystupoval jako jednočlenná politická strana. A pomstil se Karlu Schwarzenbergovi. Ať žije prezident!

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:


 

Právě se děje

Další zprávy