Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
13. 2. 2017 17:30

Případ s dluhopisy podal důkaz: Babiš skutečně je jako politici, například jako Sobotka

Je nápadné, jak se záležitost kolem dluhopisů za dva týdny posunula od hysterických výroků o „zkorumpované pakáži“ až k obdarovávání potřebných.
Andrej Babiš nadává redaktorce Reportérů ČT, která se ho ptala na dluhopisy, do "zkorumpované pakáže", archivní foto z konce ledna 2017.
Andrej Babiš nadává redaktorce Reportérů ČT, která se ho ptala na dluhopisy, do "zkorumpované pakáže", archivní foto z konce ledna 2017. | Foto: Česká televize

Ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše pronásleduje problém nezdaněných korunových dluhopisů. Před pěti lety je vydal jeho Agrofert a Babiš je za cca 1,5 miliardy korun koupil. Na daních si díky tomu polepšil přibližně o 52 milionů. Což připustil v Otázkách Václava Moravce, kde se k celé záležitosti postavil osvědčenou metodou „vymluvit díru do hlavy“.

Mimo to také řekl, že navrhne, aby se „korunové“ dluhopisy od roku 2018 danily, a že oněch 52 milionů věnuje na charitu. S čímž, jak vzápětí informoval na Facebooku, už započal.

Pozorujeme zajímavý vývoj v Babišově komunikaci. Je nápadné a výmluvné, jak se věc s dluhopisy za necelé dva týdny posunula od hysterických výroků o „zkorumpované pakáži“ až k obdarovávání potřebných.

Babiš si sice kvůli reportáži o dluhopisech dál stěžuje u Rady České televize, nicméně už nežádá „pracovněprávní opatření“. A jakkoli je jeho krycí palba slov účinná, postupně se ukazuje, že podstata věci sedí. Andrej Babiš může tisíckrát opakovat, že fintu s dluhopisy aplikoval a pro širší použití objevil jeho předchůdce na financích Miroslav Kalousek, i to, že se stejně zachovali i další podnikatelé. Ano, to je pravda.

Ale taky to znamená i méně nápadnou, zato dlouhodobou změnu v babišovské rozpravě. Odteď neplatí, nemůže platit, že „všichni kradou“, rozuměj „všichni ostatní“. Andrej Babiš nemůže – respektive může, ale nebude to vypadat dobře – poukazovat na to, že existuje vrstva prohnilých, ze které se on vymyká a se kterou bojuje. Vždyť se přece sám brání tím, že dělal to, co jiní! Zákon to umožňoval, zní Babišova obhajoba (spojení „daňová optimalizace“ v Otázkách Václava Moravce opravdu tvrdošíjně odmítal).

Důvody, proč není Andrej Babiš jako Změna věrohodný, by se našly už dřív. Ale případ kolem dluhopisů a Babišovo vysvětlení nabídly kardinální důkaz. Využil jsem jen toho, čeho využil Kalousek, to je opravdu dvojsečné tvrzení. Copak chce předseda ANO naznačit, že je stejný jako ten arcilotr, nebo se jím dokonce nechal inspirovat?

Řídit stát jako firmu? Když jsem jako majitel firmy profitoval z nešikovného zákona? Rozpor. Že s tím zákonem je spojený zrovna Miroslav Kalousek (nenapsal ho, jen šel příkladem, což byla taky chyba), na věci nic nemění. Moje firma dala desetileté dluhopisy, je na to posudek, dělal to poradce, bylo to v rámci zákona. Tak mi neříkejte, že já jsem nějak zbohatnul díky Kalouskovi. Kalousek udělal chybu. Kalousek udělal chybu. (Andrej Babiš v OVM.)

Babiš se až dosud tvářil, že ostatní politici nemají morální právo ho kritizovat, protože sami odpovídají za podvody a podvůdky, nebo se na nich dokonce podíleli. Příběh s dluhopisy ho o toto zdání morální legitimace připravuje (nepřeceňuji, že by si toho všimly statisíce voličů). V tom se situace mění.

Možná to vycítil i Bohuslav Sobotka a do Babiše zajel bez ohledu na to, že mu kdokoli může připomenout jeho byt, na který uspořil i z poslaneckých náhrad. V principu jde o stejný příběh: dělali to i jiní, zákon to umožňoval. Rozdíl je v tom, že Sobotka nemá k dispozici 50 a asi ani méně milionů na dobročinné účely.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

před 28 minutami

Před nemocnicí v Paříži se střílelo, jeden člověk zemřel

Po střelbě před nemocnicí Henry Dunant v Paříži jeden člověk zemřel a jeden je těžce raněný. Pachatel ujel na skútru, píší francouzská média.

Zdroj: ČTK
Další zprávy