Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
25. 11. 2014 9:00

Případ zbitého motorkáře: Inspekce obvinila drsné hlídkaře

Komentář Martina Fendrycha: Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila brutálně se chovající motohlídku, jež srazila a zbila ujíždějícího motocyklistu. Konečně. GIBS ale jede jen na půl plynu.
Jak asi Radku Čapkovi vznikla tržná rána pod motokrosovou helmou?
Jak asi Radku Čapkovi vznikla tržná rána pod motokrosovou helmou? | Foto: Radek Čapek

Psal jsem několikrát o případu motorkáře Radka Čapka. Loni v srpnu v noci ujížděl motohlídce policie. Neměl papíry na motorku, na auto ano. Po padesáti metrech ho vůz policie dojel, nabral na kapotu, naboural a Čapka odmrštil pryč. Ležícího pak jeden z policistů kopal a bil. Motorkář měl rozbité čelo, zřejmě od rány pěstí. Ač byl těžce zraněn, ochránci zákona mu neposkytli první pomoc. (Pokud ovšem není první pomocí kopání a mlácení.) Po incidentu nebyli postaveni mimo službu. Incident šetří Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Letos v druhé polovině listopadu inspekce vydala usnesení o zahájení trestního stíhání obou motohlídkařů. Motocyklista Čapek se zjevně žádného trestného činu nedopustil, pouze přestupku. Za prvé tím, že jel bez papírů na motocykl, za druhé tím, že na výzvu motohlídky nereagoval. Jeho sankcí tedy pravděpodobně bude zákaz řízení na rok až dva a pokuta. Její maximální výše může dosáhnout až padesáti tisíc korun.

Policisty pohotovostní motorizované jednotky můžeme podle usnesení GIBS rozdělit. Jednomu říkejme řidič, druhému mlátička. U obou inspekce zahájila trestní stíhání. Řidič je na tom o dost lépe, protože Čapka nekopal a nebil. Obviněn je z přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Dopustil se ho tak, že „zezadu narazil do pomaleji jedoucího motocyklu, jehož řidič byl nárazem odhozen, a následně vozidlo PČR narazilo do sloupu“. Policejní rada Vaniš to v usnesení, do kterého jsem měl možnost nahlédnoiut, podrobně rozebírá.

Inspektor Pavel Vaniš se kupodivu nepozastavuje nad faktem, že ani jeden zasahující policista Čapkovi neposkytl první pomoc. Dále GIBS neřeší další velmi závažnou věc. Řidič (vedený jako vrchní asistent pohotovostní motorizované jednotky) se nepokusil zabránit kolegovi, aby zraněného bil a nasadil mu kravatu, čímž mu mohl způsobit další těžké zranění a ohrozit ho dokonce za daných okolností na životě. To inspekce v klidu nechala plavat. Taková „kolegialita“ je zřejmě u motohlídky „normální“.

Pan mlátička je na tom hůř. Obviněn byl z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby. Popis jeho činnosti je výmluvný. V usnesení se píše, že „přišel ke spoutanému Radku Čapkovi, který ležel na zemi na břiše, a pravou nohou jej jednou kopl do pravé části trupu a poté se vzdálil, po chvíli se k pošk. Čapkovi vrátil a dvakrát jej udeřil pravou rukou sevřenou v pěst do hlavy, nejspíše do nekryté obličejové části, přestože v tu chvíli ležel pošk. Čapek na zemi v klidu a nejevil známky agrese ani snahy o útěk.“

Mírňoučký znalecký posudek

Čapek sám vypověděl: „... vyhrožovali mi, nadávali a mlátili mne, klekli si mi na záda a poutali mne. Kopali mne do břicha, zvedali mne za helmu, jak jsem měl kšilt na motokrosové helmě, tak za ten kšilt. A dali mi pěstí prostorem v helmě před obličejem.“ Nutno dodat, že Čapek letěl několik metrů vzduchem, utrpěl „tříštivou zlomeninu hlezenní kosti pravé nohy s odlomením zevního výběžku kosti, tržné rány pravého kolene a vpravo na čele a další poranění“. Policisté nemohli vědět, nemá-li poraněnou páteř. Pro mladého kluka zřejmě dosti formující zážitek.

Smutné je, jak se policie od začátku v tomto incidentu chová. Oba hlídkaři nebyli postaveni mimo službu, jen staženi na kancelářské práce. Jako by byl jejich drsný přístup k motorkáři nadřízenými akceptován.

Za zmínku stojí znalecký posudek z oboru zdravotnictví. Podle usnesení v něm stojí: „Při úderech ruky sevřenou pěstí mohlo dojít např. k pohmoždění měkkých tkání levé očnice. Poranění měkkých tkání pravé očnice (krevní výron) a tržná rána čela vpravo mohly dobře vzniknout již při nárazu hlavy do pevné překážky před údery pěstí.“

Zvláštní dikce, zjevně a nepochopitelně bránící policajta, který bije těžce zraněného, spoutaného člověka pěstí do hlavy. Navíc, jak už jsme psali, Čapek měl na hlavě motocyklistickou helmu s hledím. Zevnitř je důkladně vypolstrovaná. Není možné, aby si v ní jezdec rozsekl čelo. Tržnou ránu mu s vysokou pravděpodobností způsobila tvrdá pěst zákona.

Generální inspekce je vůči mlátičce, ale i vůči řidiči maximálně vstřícná a mírná. Dělá jen to, co nezbytně musí, oba účastníky v podstatě šetří. Ani citace znaleckého posudku nepůsobí zrovna jako touha po objektivitě. Bylo by zajímavé vidět studii, jaké zranění taková motokrosová helma umožňuje. Šlic nad okem opravdu těžko. To by musela být sama rozbitá... Fakta jsou však neúprosná, k dispozici je video bezpečnostní kamery. Nebýt toho, oba policajti by byli naprosto v klidu.

Důležitá poznámka. Oba policisté slouží déle než šest let. Nejsou to žádní nováčci. Pokud se nic ve vyšetřování nezmění, řidiči motohlídky hrozí maximálně dva roky natvrdo. (Mimochodem podle znaleckého posudku jel Čapek při střetu rychlostí 59 kilometrů za hodinu; mluvit o „honičce“ je dosti nadsazené. Policejní auto ho nabralo rychlostí 72 kilometrů v hodině.) Mlátičce hrozí odnětí svobody na rok až pět let nebo zákaz činnosti. Je pravděpodobné – a žádoucí –, že po zmlácení Radka Čapka u policie skončí.

Smutné je, jak se policie od začátku v tomto incidentu chová. Oba hlídkaři nebyli postaveni mimo službu, jen staženi na kancelářské práce. Jako by byl jejich drsný přístup k motorkáři nadřízenými akceptován. Usnesení inspekce, když ho čtete, přitom popisuje jednak neschopnost řidiče zvládnout pronásledování, dále ale i naprosté nevědomí obou policistů o tom, jaký smysl má jejich služba. To, že řidič mlátičce nebránil v bití Čapka, je tragické. Pražská policie by se měla za jednání svých lidí omluvit. Ne omlouvat je.

 

Právě se děje

Další zprávy