Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 4. 2015 13:00

Případ zkopaného motorkáře: Jak se tutlá policejní brutalita

Komentář Martina Fendrycha: Policista sleduje, jak jeho kolega bije zraněného motorkáře. Nezasáhne. A jeho trestní stíhání má být podmínečně zastaveno. Chyba.
Takhle dopadla policejní oktávie po padesátimetrové "honičce"...
Takhle dopadla policejní oktávie po padesátimetrové "honičce"... | Foto: Radek Čapek

Ne zrovna dobře se vyvíjí případ ujíždějícího a poté policií „sestřeleného“ a zkopaného motorkáře Radka Čapka. Ne dobře pro nás. Pokud se policajt zachová brutálně, má být jemu i jeho kolegům jasné: tak jednat nesmíte. V případě Radka Čapka sledujeme českou klasiku, snahu věc co nejvíc ututlat. Výsledek? Budou to dělat i další, protože si řeknou: Když už se na to přijde, nic moc mi nehrozí.

Čapek předloni v srpnu v noci ujížděl motohlídce. Na motorku neměl papíry, na auto je naopak vlastnil. Ujíždět neměl, dopouštěl se tím přestupku. Ujel padesát metrů, zpomalil, neboť mu došlo, co dělá, vůz policie ho dojel, nabral na kapotu a odmrštil pryč. Zraněného pak jeden z hlídkařů kopal a bil. Druhý na to koukal a nijak nezasáhl.

Motorkář měl pod helmou rozseknuté čelo, asi od rány pěstí. Byl těžce zraněn. Policajti mu neposkytli první pomoc. Nechali ho deset minut ležet na zemi. Sepsali a podepsali úřední záznam, který nepopisuje, jak se věc skutečně udála. Po incidentu, který vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), nebyli postaveni mimo službu.

Advokát sraženého a zkopaného motorkáře Robert Bezděk si všiml, že celou tu „hrdinskou“ policejní akci, celou tu šlamastyku natočila průmyslová bezpečnostní kamera. Jinak by měl Radek Čapek zatracenou smůlu. Byl by jediným viníkem, který by zřejmě musel zaplatit i škodu na policejním vozu, který poté, co ho sejmul, napálil do sloupu.

GIBS vyšetřovala dlouho, o tom jsem psal. Loni v listopadu konečně vydala usnesení o zahájení trestního stíhání obou zasahujících policistů. Mimochodem, nejsou to rozhodně žádní nováčci; v době incidentu sloužili déle než šest let.

Dnes už je celkem jasné, že se Radek Čapek žádného trestného činu nedopustil. Spáchal přestupek. Nyní již máme k dispozici první výsledky práce státního zástupce. A ty jsou skutečně podivuhodné. Dílo kvalitního podkobercového zametače.

Žalobce podmínečně zastavil trestní stíhání dvaatřicetiletého řidiče motohlídky, který ujíždějícího Čapka (jel rychlostí 59 km/h) na pražském Chodově služební oktávií srazil. Zastavení stíhání údajně navrhla inspekce. Řidič dostal zkušební dobu 21 měsíců. Když během ní nic neprovede, stíhání bude zastaveno definitivně.

Důvod podmínečného zastavení stíhání? Řidič se přiznal, že nehodu zavinil. Projevil lítost. Slíbil, že pokud bude škoda, uhradí ji. (Aby nebyla, oktávie je poničená, motorka taky, plus těžké zranění motorkáře.) Druhý policajt, „bijec“, který Čapka mlátil a dost možná mu způsobil tržnou ránu nad levým okem, je stíhán dál.

Zastavení stíhání řidiče? Nesmysl

Proti podmínečnému zastavení podal Robert Bezděk, advokát Čapka, odvolání. Nenabylo tedy právní moci. Rozhodnout o něm bude muset Vrchní státní zastupitelství v Praze. Stojí za to bedlivě sledovat, jak tamní žalobci věc posoudí. Jestli se připojí k ochotnému zahlazování policejní brutality.

Proč nemělo být stíhání řidiče zastaveno? Důvodů najdeme několik. První a zásadní je tento: sledoval, jak jeho kolega kope a mlátí zraněného mladíka na zemi. Sledoval kolegu, který se dopouštěl trestné činnosti. A neudělal nic. Přitom je policista, byl povinen nezákonnému jednání zabránit.

Druhý důvod: řidič se sice bití Čapka neúčastnil, ale zároveň mu neposkytl první pomoc. Nechal ho ležet na zemi. Pokud by se takového jednání dopustil nikoli policista, ale „obyčejný civil“, státní zástupce by ho za neposkytnutí pomoci zcela jistě obžaloval. O tom nepochybujme.

Třetí důvod: také řidič motohlídky se podepsal pod úřední záznam, který ovšem nepopisuje pravdivě, co se stalo. Nezapomeňme, hlídkaři netušili, že jejich počínání nahrála průmyslová kamera umístěná na domu. Jde tedy zjevně o podvodný, lživý služební záznam. O snahu zakrýt trestnou činnost. O nějakém zastavování stíhání nemůže být ani řeči. Je to výsměch.

Že sledujeme pokus o maximální ututlání incidentu a o maximální vstřícnost vůči policajtům, dokládá také snaha o obranu „bijce“. Ten byl podle obhajoby ve chvíli, kdy mlátil Čapka, nesvéprávný. Takový pohled údajně nerozporuje ani GIBS. Když bijec dokopal a domlátil, stal se opět, zázračně, svéprávným.

Nabízí se nám otřesný pohled na policejní jednání. Hlídce ujíždí kluk na motorce. Ujede 50 metrů. Zpomaluje. Řidič se prý snaží přečíst registrační značku motorky (!), nabere ho, srazí a těžce zraní. Druhý policajt se stane v tom stresu po šesti letech služby a výcviku nesvéprávným. Spoutaného kluka zkope a zbije. Opět se promění ve svéprávného. Pomoc mu neposkytnou. Vyrobí lživý záznam akce. Snad podle hesla Podvádět a mlátit.

Městské státní zastupitelství tuhle hru bere a podporuje. Svědčí o tom dosti neuvěřitelné podmínečné zastavení stíhání. Uvidíme, jak se zachová vrchní státní zastupitelství, jestli bude taky ochotno brutalitu krýt.

Hlídkaři jsou šetřeni. Jak dopadl Čapek? Dostal pokutu 25 tisíc za ujíždění plus rok zákazu řízení. V pořádku. Neměl policii ujíždět. Neměl na motorce jet, když na ni nemá papíry. Ale zároveň nemůžeme nevidět ten flagrantní rozdíl: kluka opálkují, co to jde. Policajty se z toho snaží dostat ven. Smutné. Neadekvátní. Pro nás občany nebezpečné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy