Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 4. 2015 13:00

Případ zkopaného motorkáře: Jak se tutlá policejní brutalita

Komentář Martina Fendrycha: Policista sleduje, jak jeho kolega bije zraněného motorkáře. Nezasáhne. A jeho trestní stíhání má být podmínečně zastaveno. Chyba.
Takhle dopadla policejní oktávie po padesátimetrové "honičce"...
Takhle dopadla policejní oktávie po padesátimetrové "honičce"... | Foto: Radek Čapek

Ne zrovna dobře se vyvíjí případ ujíždějícího a poté policií „sestřeleného“ a zkopaného motorkáře Radka Čapka. Ne dobře pro nás. Pokud se policajt zachová brutálně, má být jemu i jeho kolegům jasné: tak jednat nesmíte. V případě Radka Čapka sledujeme českou klasiku, snahu věc co nejvíc ututlat. Výsledek? Budou to dělat i další, protože si řeknou: Když už se na to přijde, nic moc mi nehrozí.

Čapek předloni v srpnu v noci ujížděl motohlídce. Na motorku neměl papíry, na auto je naopak vlastnil. Ujíždět neměl, dopouštěl se tím přestupku. Ujel padesát metrů, zpomalil, neboť mu došlo, co dělá, vůz policie ho dojel, nabral na kapotu a odmrštil pryč. Zraněného pak jeden z hlídkařů kopal a bil. Druhý na to koukal a nijak nezasáhl.

Motorkář měl pod helmou rozseknuté čelo, asi od rány pěstí. Byl těžce zraněn. Policajti mu neposkytli první pomoc. Nechali ho deset minut ležet na zemi. Sepsali a podepsali úřední záznam, který nepopisuje, jak se věc skutečně udála. Po incidentu, který vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), nebyli postaveni mimo službu.

Advokát sraženého a zkopaného motorkáře Robert Bezděk si všiml, že celou tu „hrdinskou“ policejní akci, celou tu šlamastyku natočila průmyslová bezpečnostní kamera. Jinak by měl Radek Čapek zatracenou smůlu. Byl by jediným viníkem, který by zřejmě musel zaplatit i škodu na policejním vozu, který poté, co ho sejmul, napálil do sloupu.

GIBS vyšetřovala dlouho, o tom jsem psal. Loni v listopadu konečně vydala usnesení o zahájení trestního stíhání obou zasahujících policistů. Mimochodem, nejsou to rozhodně žádní nováčci; v době incidentu sloužili déle než šest let.

Dnes už je celkem jasné, že se Radek Čapek žádného trestného činu nedopustil. Spáchal přestupek. Nyní již máme k dispozici první výsledky práce státního zástupce. A ty jsou skutečně podivuhodné. Dílo kvalitního podkobercového zametače.

Žalobce podmínečně zastavil trestní stíhání dvaatřicetiletého řidiče motohlídky, který ujíždějícího Čapka (jel rychlostí 59 km/h) na pražském Chodově služební oktávií srazil. Zastavení stíhání údajně navrhla inspekce. Řidič dostal zkušební dobu 21 měsíců. Když během ní nic neprovede, stíhání bude zastaveno definitivně.

Důvod podmínečného zastavení stíhání? Řidič se přiznal, že nehodu zavinil. Projevil lítost. Slíbil, že pokud bude škoda, uhradí ji. (Aby nebyla, oktávie je poničená, motorka taky, plus těžké zranění motorkáře.) Druhý policajt, „bijec“, který Čapka mlátil a dost možná mu způsobil tržnou ránu nad levým okem, je stíhán dál.

Zastavení stíhání řidiče? Nesmysl

Proti podmínečnému zastavení podal Robert Bezděk, advokát Čapka, odvolání. Nenabylo tedy právní moci. Rozhodnout o něm bude muset Vrchní státní zastupitelství v Praze. Stojí za to bedlivě sledovat, jak tamní žalobci věc posoudí. Jestli se připojí k ochotnému zahlazování policejní brutality.

Proč nemělo být stíhání řidiče zastaveno? Důvodů najdeme několik. První a zásadní je tento: sledoval, jak jeho kolega kope a mlátí zraněného mladíka na zemi. Sledoval kolegu, který se dopouštěl trestné činnosti. A neudělal nic. Přitom je policista, byl povinen nezákonnému jednání zabránit.

Druhý důvod: řidič se sice bití Čapka neúčastnil, ale zároveň mu neposkytl první pomoc. Nechal ho ležet na zemi. Pokud by se takového jednání dopustil nikoli policista, ale „obyčejný civil“, státní zástupce by ho za neposkytnutí pomoci zcela jistě obžaloval. O tom nepochybujme.

Třetí důvod: také řidič motohlídky se podepsal pod úřední záznam, který ovšem nepopisuje pravdivě, co se stalo. Nezapomeňme, hlídkaři netušili, že jejich počínání nahrála průmyslová kamera umístěná na domu. Jde tedy zjevně o podvodný, lživý služební záznam. O snahu zakrýt trestnou činnost. O nějakém zastavování stíhání nemůže být ani řeči. Je to výsměch.

Že sledujeme pokus o maximální ututlání incidentu a o maximální vstřícnost vůči policajtům, dokládá také snaha o obranu „bijce“. Ten byl podle obhajoby ve chvíli, kdy mlátil Čapka, nesvéprávný. Takový pohled údajně nerozporuje ani GIBS. Když bijec dokopal a domlátil, stal se opět, zázračně, svéprávným.

Nabízí se nám otřesný pohled na policejní jednání. Hlídce ujíždí kluk na motorce. Ujede 50 metrů. Zpomaluje. Řidič se prý snaží přečíst registrační značku motorky (!), nabere ho, srazí a těžce zraní. Druhý policajt se stane v tom stresu po šesti letech služby a výcviku nesvéprávným. Spoutaného kluka zkope a zbije. Opět se promění ve svéprávného. Pomoc mu neposkytnou. Vyrobí lživý záznam akce. Snad podle hesla Podvádět a mlátit.

Městské státní zastupitelství tuhle hru bere a podporuje. Svědčí o tom dosti neuvěřitelné podmínečné zastavení stíhání. Uvidíme, jak se zachová vrchní státní zastupitelství, jestli bude taky ochotno brutalitu krýt.

Hlídkaři jsou šetřeni. Jak dopadl Čapek? Dostal pokutu 25 tisíc za ujíždění plus rok zákazu řízení. V pořádku. Neměl policii ujíždět. Neměl na motorce jet, když na ni nemá papíry. Ale zároveň nemůžeme nevidět ten flagrantní rozdíl: kluka opálkují, co to jde. Policajty se z toho snaží dostat ven. Smutné. Neadekvátní. Pro nás občany nebezpečné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy