Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
18. 9. 2014 13:30

Případ zkopaného motorkáře: Policie chrání sebe samu

Komentář Martina Fendrycha: Ani měsíc a půl po kopání do zraněného motorkáře, který ujížděl, nebyli zasahující policisté postaveni mimo službu. Police není ochotna připustit, jak vážně chybovala.
Policisté nejsou Rambové. Neměli by být.
Policisté nejsou Rambové. Neměli by být. | Foto: Bioscop

Před týdnem jsem psal o případu motorkáře Radka Čapka. Šestého srpna v noci ujížděl policistům, protože neměl řidičák na motocykl (na auto ano). Policajti ho po asi padesáti metrech pronásledování nabrali čumákem auta. Buď proto, že motorku nezvládl, nebo proto, že ho chtěli sejmout. Motocyklista pak letěl čtyři metry vzduchem a zranil se. Hlídkaři nabourali do sloupu, vystoupili z vozu, jeden zraněného Čapka kopl. Nasadili mu chvat a posléze pouta.

Česká televize zhruba měsíc po incidentu odvysílala video z bezpečnostní kamery, které ukázalo část celé události. Policejní brutalitu. Z onoho videa, které ovšem nebylo celé, se stoprocentní jistotou nevyplývá, že policisté Čapka srazili úmyslně. Je na něm vidět až moment, kdy ho „vezou na kapotě“ a letí, pak ovšem také kopnutí atd.

Je s podivem, že oba zasahující hlídkaři nebyli dodnes postaveni mimo službu. Po reportáži v ČT a několika článcích byli pouze staženi z ulice. Policie prostě odmítá přiznat chybu. Jako by neexistovala ta část záznamu kamery, na které jeden do motocyklisty kope a na které jsou vidět i následující akce. Policie staví na presumpci neviny. Navíc tvrdí, že není jasné, jestli Čapek neudělal sám řidičskou chybu a nespadl jim díky tomu na kapotu. Neměl přece řidičák na motorku, takže třeba neuměl jezdit.

Potíž je v tom, že ČT odvysílala jen část videa. Obhájce Čapka Robert Bezděk a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) má k dispozici delší nahrávku, z níž je patrné, že Čapek jel rovně, nedostal smyk, nespadl jim sám od sebe na kapotu. To ale není vše. K celé události byl pořízen Protokol o nehodě v silničním provozu. Ten je velice důležitý.

Vzory českých motorkářů.
Vzory českých motorkářů. | Foto: MPAfoto.com

Ve vlastním záznamu celé události by oba policisté přece logicky měli popsat, jak motorka kličkovala nebo dostala smyk a teprve poté ji nabrali. Jenže v protokolu stojí jen to, že „přední část služebního vozidla nabourala do před ním jedoucího motocyklu“. Což je důležitý prvek v celé události. Navíc na místě, kde se srážka odehrála, nejsou vidět žádné brzdné stopy, ačkoli by policejní vůz jistě brzdil, kdyby Čapek nezvládal mašinu. Brzdné stopy se daly nalézt jen tři až čtyři metry před sloupem, do něhož hlídka se služební octavií narazila.

Stále platí: nemáme stoprocentní jistotu, jak se to stalo, ale máme jen vysokou míru pravděpodobnosti, že Čapka prostě nabrali na čumák a srazili. Jistě zato víme, o tom jasně svědčí i krátký záznam v ČT, co po havárii následovalo. A to je malér. Za to měli být oba hlídkaři postaveni mimo službu. Protože když je mimo službu nepostaví, je to signál ostatním policajtům na ulici: Hoši, klid, budeme vás krýt.

Neuposlechnout výzvy policie je přestupek

Policie zdůrazňuje fakt, že Čapek hlídce ujížděl. Ano, ujížděl a byla to chyba. Ale neuposlechnout výzvy policie je u nás přestupek, nikoli trestný čin. (Je otázkou, zda by to nemělo být posuzováno jinak, přísněji.) Za přestupek ovšem přece nemohu nikoho srazit z motorky (pokud k tomu skutečně došlo) a za přestupek nemohu kopat do zraněného člověka.

Jestliže GIBS prokáže, že policisté Čapka nabrali, že on to nezavinil, pak i to je brutální trestný čin, nejen bití zraněného, který sténá po pádu na zemi. Zákon o policii nedovoluje úmyslně narazit do jiného vozidla, natožpak do motorky, hovoří pouze o vytlačení jako donucovacím prostředku. Ale i v takovém případě je stanoven určitý postup. Smyslem prostě není a nesmí být pronásledovaného smrtelně ohrozit.

Místo chránění podezřelých policajtů by měla policie spíš řešit jiné věci. Třeba naučit své lidi zastavovat ujíždějící motocyklisty. Také se zdá, že část mužstva, jakmile navlékne uniformu, začne mít potíže s psychikou.

Obhájce Čapka připomíná, že v jiné kauze státní zastupitelství obžalovalo kmotra Romana Janouška z pokusu o vraždu: úmyslně podle žaloby najel do ženy, která ho chtěla zastavit. Pokud by policajti vědomě, úmyslně najeli do motorkáře, který jim ujížděl padesát metrů, bylo by to podle Roberta Bezděka také možno kvalifikovat jako pokus o vraždu.

Zvláštní je, že GIBS s případem nijak nespěchá. Přitom má k dispozici celé video, jistě má informace o brzdné dráze a policisty sepsaný protokol o nehodě. Doufejme, že tato na policii nezávislá inspekční instituce nechce brutální policisty chránit.

Shrňme to. Radek Čapek neměl sednout na motorku a jet s ní po silnici, když na ni nemá papíry. Dopustil se přestupku. A už vůbec neměl policii ujíždět, když ho chtěla zkontrolovat. Další přestupek. O tom není pochyb.

Ale policie neměla právo Čapka nabourat, pokud se to stalo, ohrozit na životě. Neměla právo do zraněného motocyklisty kopat. To jeho život ohrozila znovu, neboť zasahující hlídkaři nevěděli, jaká zranění Čapek utrpěl. Jasné bylo jen jedno, že je zraněný a potřebuje pomoc. Nezapomínejme, že policisté nejsou „obyčejní občané“ jako my, ale mají status úřední osoby. To jim dává vyšší pravomoci, ale také to na ně klade vyšší nároky.

Místo chránění podezřelých policajtů by měla policie spíš řešit jiné věci. Třeba naučit své lidi zastavovat ujíždějící motocyklisty. Také se zdá, že část mužstva, jakmile navlékne uniformu, začne mít potíže s psychikou. Složité situace potom nedokáže zvládnout. Kauza motorkáře Radka Čapka je toho smutným, varujícím důkazem. Brutalita zasahujících zůstala prakticky bez odezvy. GIBS věc vyšetřuje přes měsíc, mimo službu postaveni nebyli. Presumpce neviny je zde jen výmluva. Policie chrání sebe samu, nás tím ale ohrožuje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy