Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 5. 2015 13:00

Případ zkopaného motorkáře: Zametací pokus inspekci nevyšel

Komentář Martina Fendrycha: Vrchní státní zastupitelství nesouhlasí, že je normální, aby policajt koukal, jak jeho kolega bije zraněného, a nezabránil mu v tom.
Takhle dopadl Radek Čapek po zásahu policie. Dopustil se přestupku, nikoli zločinu.
Takhle dopadl Radek Čapek po zásahu policie. Dopustil se přestupku, nikoli zločinu. | Foto: Radek Čapek

Zajímavě se vyvíjí kauza motorkáře Radka Čapka. Rozumně zasáhlo Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze. Tamní žalobce díky Čapkově stížnosti odmítl první pokus Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a dozorujícího žalobce Městského státního zastupitelství (MSZ) v Praze věc potichu a pro policii maximálně bezbolestně vyřídit. Ututlat.

Připomeňme, Čapek předloni v srpnu ujížděl motohlídce. Na motorku neměl papíry, na auto ano. Ujíždět nesměl, dopouštěl se tím přestupku. Ujel jen padesát metrů, začal brzdit, policejní octavia ho nabrala na kapotu, odletěl pryč. Jeden z hlídkařů pak do něj kopal a bil ho. Druhý přihlížel a nezasáhl.

Motorkář měl pod helmou rozseknuté čelo, zřejmě od úderu pěstí. Byl těžce zraněn. Hlídka mu neposkytla první pomoc. Oba policisté sepsali úřední záznam, který neodpovídá realitě. Případ vyšetřuje GIBS. Hlídkaři nebyli postaveni mimo službu. Měli smůlu, jejich počínání náhodou natočila průmyslová bezpečnostní kamera. Jinak by byl Radek Čapek jediným viníkem.

Co se tedy od března odehrálo? Vrchní státní zastupitelství v Praze zrušilo usnesení Městského státního zastupitelství v Praze. Konkrétně státní zástupce Zdeněk Topinka (VSZ) 21. května zrušil usnesení svého kolegy Michala Muravského (MSZ).

Muravský 30. března podmínečně zastavil trestní stíhání obviněného řidiče motohlídky (vrchního asistenta pohotovostní motorizované jednotky). Ten byl stíhán pro přečin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Dopustil se ho tím, že srazil ujíždějícího Radka Čapka z motocyklu. Zkušební dobu podmínečného zastavení stanovil žalobce Muravský na 21 měsíců.

Po prostudování materiálů GIBS svoje rozhodnutí odůvodnil tím, že se řidič doznal, projevil lítost, nehodu „předepsaným způsobem neprodleně nahlásil“ a nabídl Čapkovi, že uhradí škodu, na kterou případně nebude stačit pojistka.

Děláte to blbě, hoši

Podmínečné zastavení trestního stíhání Radek Čapek napadl. (Všimněme si, jak se karta obrátila. Poškozený je Čapek, poškodila ho motohlídka.) Motorkář ve stížnosti do usnesení zpochybnil, že šlo o nedbalost. Podle něj řidič prodělal speciální výcvik, jel pod houkačkou a musel vědět, že potřebuje dostatečnou brzdnou dráhu, aby zastavil, pokud motorka začne brzdit, což se stalo. Takže ne nedbalost, ale lhostejnost. (My bychom to mohli přiléhavě nazvat „lovem motorkáře“.)

Čapek zpochybnil i podmínky podmínečného zastavení stíhání. Řidič ho totiž vůbec nekontaktoval, o škodu se nezajímal, tvrdil, že půjde z pojistky. Jinými slovy na mladíka, kterého srazil a těžce zranil, kašlal, vůbec o jeho stav neprojevil zájem. A přece inspekce udělala spolu se státním zástupcem MSZ vše pro to, aby tuto vážnou věc sprovodila ze světa.

Nejen to. Zásadní řidičův malér nalezneme přece i ve faktu, že se svým kolegou, který do těžce zraněného mladíka kopal, nasadil mu kravatu a pravděpodobně jej bil do obličeje (viz roztržené obočí atd.), zfalšovali úřední záznam. Není vůbec pravda, co uváděl žalobce Muravský, tedy že „předepsaným způsobem neprodleně nahlásil“, co se odehrálo. Nebýt průmyslové kamery, které si policajti nevšimli, lživý záznam by na celou událost vrhl úplně jiné světlo.

A poslední fakt, který zabraňuje stíhání podmínečně zastavit: řidič se díval, jak jeho kolega bije zraněného Čapka, nezasáhl, nezabránil mu v tomto jednoznačně nezákonném, zběsilém jednání. Selhal jako úřední osoba. Navíc se pokusil bití motorkáře zatajit, svědčí o tom úřední záznam. Takže nejen falšování, ale i nezasáhnutí proti páchané trestné činnosti a krytí pachatele. To je opravdu adept na shovívavé podmínečné zastavení jak vyšitý.

Odůvodnění, proč akt zrušil státní zástupce Topinka, je stručné. Zmiňuje, že GIBS dál vyšetřuje, jak to bylo s úředním záznamem (s jeho zfalšováním, tedy s nepravdivým popisem událostí). A dále zmiňuje smutnou skutečnost, že řidič druhému hlídkaři nebránil, když fyzicky napadl těžce zraněného Čapka, který mimochodem mohl mít i vnitřní zranění.

Celé by se to dalo shrnout do jedné věty: první pokus GIBS a městského státního zástupce o zametení případu pod rohožku nevyšel. Posouzení vrchního státního zástupce v podstatě říká: hoši, děláte to blbě. A to Topinka při zrušení aktu Muravského ještě nezmínil fakt, že ani jeden z hlídkařů Čapkovi neposkytl první pomoc. Pouze bití a lhostejnost.

GIBS není od toho, aby policajty, kteří se dopustí brutálního činu ve službě, kryla. Snaha o podmínečné zastavení trestního stíhání řidiče je totiž zjevný pokus o krytí, nic jiného. Přikrýt takové jednání nelze. Byl by to vzkaz do policie: Mlaťte občany, jak se vám zachce. Falšujte záznamy. Nepomáhejte, ale škoďte. Když se to náhodou provalí, nějak to už spolu ututláme. – Takovou inspekci přece nepotřebujeme.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy