Martin Hála Martin Hála | Komentáře
7. 10. 2021 16:15

Případy Jie Ťien-ming a Vrbětice jako volební memento

Nad urnami budeme rozhodovat i o tom, kolik prostoru zůstane prezidentovi k prosazování jeho vizí a přeludů v zahraniční politice.
Vynořil se a zmizel. "Vyhaslý" poradce prezidenta Miloše Zemana (vpravo) Jie Ťien-ming (vlevo) na archivním snímku pořízeném 5. září 2015 při podpisu dohod v Šanghaji.
Vynořil se a zmizel. "Vyhaslý" poradce prezidenta Miloše Zemana (vpravo) Jie Ťien-ming (vlevo) na archivním snímku pořízeném 5. září 2015 při podpisu dohod v Šanghaji. | Foto: ČTK

Veškerá politika je, jak známo, místní. Volebním kampaním vesměs dominují parochiální témata. Česko jde občas ještě o krok napřed - o výsledku voleb tady někdy rozhodují témata imaginární až fantastická, třeba zábor našich chat hordami migrantů nebo sudetských Němců.

Ostentativní nezájem o záležitosti nadnárodní provází i současnou volební kampaň. Absence zahraničněpolitických témat je ovšem tentokrát zarážející - výsledek voleb totiž dost možná ze všeho nejvíc ovlivní právě naše budoucí mezinárodní postavení.

Tah na východ

Pochybnosti o něm vnesl do české politiky Miloš Zeman po svém nástupu na Pražský hrad. Ani jeho prezidentská kampaň sice žádné změny v zahraniční politice neavizovala, přesto se začal rychle a razantně snažit o reorientaci země na východ. Na podzim 2013 spustil za vydatné podpory dominantního křídla v ČSSD a společnosti Home Credit svůj „restart“ vztahů s ČLR, který paralelně provázely setrvalé projevy náklonnosti k Putinovu Rusku.

Foto: Aktuálně.cz

Obě prezidentovy „východní“ iniciativy skončily spektakulárním fiaskem. „Restart“ se zhroutil po krachu společnosti CEFC v roce 2018, promoskevský kurz doslova vybuchl letos ve Vrběticích Výmluvným mementem Zemanovy zahraniční politiky se stal jeho zmizelý poradce Jie Ťien-ming a trosky muničního skladu, rozmetaného v roce 2014 nesmyslnou diverzní operací ruské vojenské rozvědky.

Miloše Zemana a jeho okolí ovšem nemohou takové dílčí neúspěchy rozházet. Svou východní politiku razí dál, jen teď už bez fanfár. Jejich snahy přitom narážejí kromě limitů vlastního úsudku na rychle se měnící geopolitickou situaci. Republiku tlačí na východ právě v okamžiku, kdy se svět opětovně začíná štěpit na dva velké bloky, a malé země mezi nimi si dříve nebo později budou muset zase jednou vybrat, na které židli sedí. Nezbývá než doufat, že dojde-li skutečně na takové lámání chleba, skončíme snad aspoň tentokrát na té správné straně dějin.

Vize a přeludy

Prezident Zeman a jeho kuriózní tým poradců, zmizelých i stávajících, by na to za normálních okolností neměl mít velký vliv. Jeho ústavní role by měla být symbolická a, ehm, reprezentativní. Zahraniční politika podle základního zákona spočívá v gesci vlády, která je za ni také na rozdíl od neodpovědného prezidenta zodpovědná.

Tím se dostáváme zpátky k volbám; nevybíráme přece prezidenta, ale poslance. Z jejich výsledku nicméně vzejde - nejspíš po dlouhých tahanicích na hraně ústavy - vláda a ta se bude muset nějak popasovat s prezidentovou slabostí pro východní diktatury. Předchozí dva kabinety od roku 2014 v tomto punktu žalostně selhaly. Ten Sobotkův se ani moc nesnažil; prezidentovy zahraničněpolitické vize (a přeludy) ostatně přinejmenším v případě Číny plně sdílel.

Babišova vláda zastávala původně odlišná východiska, ale vzhledem ke své inherentní zranitelnosti v důsledku premiérova křiklavého konfliktu zájmů nakonec přenechala iniciativu na tomto poli Zemanovi a jeho spojencům v řadách ČSSD.

Loutková vláda

V případě, že by byl Babiš opět pověřen sestavováním exekutivy, nebude situace o nic lepší. Po zbytek Zemanova funkčního či pozemského období by zůstal staronový premiér jeho loutkou.

Jinými slovy, volby rozhodnou nejen o příští vládě, ale také o tom, jaký prostor zůstane prezidentu Zemanovi a jeho okolí k prosazování zahraničněpolitických vizí (a přeludů). To vše v rapidně se vyostřující mezinárodní situaci, která se bytostně dotýká i nás.

Z vlastní historické zkušenosti bychom měli vědět, že není veškerá politika místní. Naše země byla po dlouhá desetiletí i vlastní vinou hříčkou v rukou agresivních mocností. Geopolitika pohltila „místní“ politiku. Nebyl to hezký pohled.

Autor, sinolog a orientalista, je ředitelem projektu Sinopsis.

Máme se obávat Ruska? A co říká na kauzu Vrbětice americký historik Timothy Snyder? (video z 22. června 2021)

Hosty DVTV budou historik Timothy Snyder, producent dokumentu 13 minut Jan Matoušek, odbornice na spodní prádlo Helena Konarovská a Karolína Fourová. | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 5 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy