reklama
 
 

Přípravka na komunál: Češi se vrhli na politiku, co to je?

3. 10. 2014 8:00
Například Mimoňskou obrodu doporučujeme navzdory názvu nepodceňovat – vyhrává volby už od roku 2006.

Něco se děje. V zemi, kde se takzvaný obyčejný člověk podle všech dostupných informací politiky štítí, vypukla zničehonic kandidovací mánie. Za týden jsou komunální volby a počty přihlášených překonaly všechny meze (uznáváme, že do roku 1989 byly kandidátní listiny chudší jaksi z objektivních důvodů). Zkuste si to představit: mužem nebo ženou na radnici se chce stát už každý pětačtyřicátý Čech nebo Češka. Takže statisticky vzato, všichni jsme chodili do školy v průměru s nejméně jedním politikem. Věděli jste to?

Pražský hlasovací „lístek“ letos vznikne slepením osmi stran formátu A2 (59,4 krát 42 cm). Když nic jiného, důsledkem voleb bude alespoň zápis v Guinnessově knize rekordů.

Ale co pořád s tou Prahou. Žádný politický mikrosvět přece není tak malý, aby se nestál za pozornost. Šest tisíc voleb!

Tak třeba taková Dlouhá Stráň v okrese Bruntál, 86 obyvatel. A tady to žije. Kandidují „Občané pro Dlouhou Stráň – skupina č. 1“ „Občané pro Dlouhou Stráň – skupina č. 2“ „Občané pro Dlouhou Stráň – skupina č. 3“ a navrch „Sdružení nezávislých kandidátů – Čas pro změnu“. To bude řež!

Jinde to zas pojali čistě individualisticky. Každý kandidát jede na vlastní triko, bude mít separátní hlasovací lístek a zastupitelstvo se poskládá pěkně jméno po jméně podle obsahu urny. Akce Šetřte naše lesy pláče. Anebo je to tak spravedlivější, demokratičtější? Nebo snad někdo počítá s tím, že mu budou stačit hlasy rozsáhlého příbuzenstva? Takto bude sveden boj o Koryta (okres Plzeň-sever). Stejně tak Brambory (Kutná Hora), Buš (Praha-západ) nebo Mikulov (Teplice). Ale hned vedle to mají jinak, tam kandidují Nezávislí za Hrob. Až za hrob!

Na čestné uznání za pestrý komunální život aspiruje Velké Chvojno v okrese Ústí nad Labem. Posuďte sami, vždyť do voleb jdou "Fotbalisti pro Chvojno", "Hasiči pro Chvojno", "Za obnovu Chvojenska", "Za rozvoj Chvojenska" a "Ženy pro Chvojno". Závidíme.

Ženské kandidátní listiny jsou vůbec fenoménem. Třeba rodiště dirigenta Rafaela Kubelíka důstojně reprezentuje Býchorský babinec (nic extrémního, věkový průměr 49 let). Ženy za Brod (Havlíčkův) minule vydřely jedno křeslo v zastupitelstvu a jdou do toho zas, v plném počtu 25 kandidátek.

Pak jsou tu politické formace, jejichž jména hovoří sama za sebe. Mladé Ublo (okres Zlín, 25, 23, 26 a 23 let). Změna pro Poustevnu (Dolní Poustevna). Neslibujeme! Nelžeme! Pracujeme pro město, kde žijeme (Lom u Mostu). Volyně v dolyně. Antibursík – Stop ekoteroru! (Brno-Slatina, ambiciózní partaj o jednom kandidátovi). Nespokojení občané! (vysoce kvalitní zkratka NO!). Mimoňskou obrodu doporučujeme navzdory názvu nepodceňovat – vyhrává volby už od roku 2006.

One man show: Karviňáci s Adámkem. Jiří Strobach – náš starosta (Plzeň). Strana důchodců Františka Burdy (Humpolec, ovšem hned dvojka kandidátky za Burdou je na mateřské dovolené).

A samozřejmě nezbytný nomen omen: Strana pro komunikaci s občany (Noviny pod Ralskem).

V Podbořanech poprvé ministerstvo vnitra nechalo oficiálně kandidovat smajlík, jmenuje se to Pro změnu k lepšímu :-). A těch kandidujících Resetů a Restartů jsme se ani nedopočítali. Hle, e-government! Mimochodem, zkusili jste to už vypnout a zapnout? Tak určitě.

Pramen: volby.cz a jiné internetové stránky

autor: Jan Lipold | 3. 10. 2014 8:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama