Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
3. 10. 2014 8:00

Přípravka na komunál: Češi se vrhli na politiku, co to je?

Například Mimoňskou obrodu doporučujeme navzdory názvu nepodceňovat – vyhrává volby už od roku 2006.
Hodina změny udeřila.
Hodina změny udeřila. | Foto: Martin Fendrych

Něco se děje. V zemi, kde se takzvaný obyčejný člověk podle všech dostupných informací politiky štítí, vypukla zničehonic kandidovací mánie. Za týden jsou komunální volby a počty přihlášených překonaly všechny meze (uznáváme, že do roku 1989 byly kandidátní listiny chudší jaksi z objektivních důvodů). Zkuste si to představit: mužem nebo ženou na radnici se chce stát už každý pětačtyřicátý Čech nebo Češka. Takže statisticky vzato, všichni jsme chodili do školy v průměru s nejméně jedním politikem. Věděli jste to?

Pražský hlasovací „lístek“ letos vznikne slepením osmi stran formátu A2 (59,4 krát 42 cm). Když nic jiného, důsledkem voleb bude alespoň zápis v Guinnessově knize rekordů.

Ale co pořád s tou Prahou. Žádný politický mikrosvět přece není tak malý, aby se nestál za pozornost. Šest tisíc voleb!

Tak třeba taková Dlouhá Stráň v okrese Bruntál, 86 obyvatel. A tady to žije. Kandidují „Občané pro Dlouhou Stráň – skupina č. 1“ „Občané pro Dlouhou Stráň – skupina č. 2“ „Občané pro Dlouhou Stráň – skupina č. 3“ a navrch „Sdružení nezávislých kandidátů – Čas pro změnu“. To bude řež!

Jinde to zas pojali čistě individualisticky. Každý kandidát jede na vlastní triko, bude mít separátní hlasovací lístek a zastupitelstvo se poskládá pěkně jméno po jméně podle obsahu urny. Akce Šetřte naše lesy pláče. Anebo je to tak spravedlivější, demokratičtější? Nebo snad někdo počítá s tím, že mu budou stačit hlasy rozsáhlého příbuzenstva? Takto bude sveden boj o Koryta (okres Plzeň-sever). Stejně tak Brambory (Kutná Hora), Buš (Praha-západ) nebo Mikulov (Teplice). Ale hned vedle to mají jinak, tam kandidují Nezávislí za Hrob. Až za hrob!

Na čestné uznání za pestrý komunální život aspiruje Velké Chvojno v okrese Ústí nad Labem. Posuďte sami, vždyť do voleb jdou "Fotbalisti pro Chvojno", "Hasiči pro Chvojno", "Za obnovu Chvojenska", "Za rozvoj Chvojenska" a "Ženy pro Chvojno". Závidíme.

Ženské kandidátní listiny jsou vůbec fenoménem. Třeba rodiště dirigenta Rafaela Kubelíka důstojně reprezentuje Býchorský babinec (nic extrémního, věkový průměr 49 let). Ženy za Brod (Havlíčkův) minule vydřely jedno křeslo v zastupitelstvu a jdou do toho zas, v plném počtu 25 kandidátek.

Pak jsou tu politické formace, jejichž jména hovoří sama za sebe. Mladé Ublo (okres Zlín, 25, 23, 26 a 23 let). Změna pro Poustevnu (Dolní Poustevna). Neslibujeme! Nelžeme! Pracujeme pro město, kde žijeme (Lom u Mostu). Volyně v dolyně. Antibursík – Stop ekoteroru! (Brno-Slatina, ambiciózní partaj o jednom kandidátovi). Nespokojení občané! (vysoce kvalitní zkratka NO!). Mimoňskou obrodu doporučujeme navzdory názvu nepodceňovat – vyhrává volby už od roku 2006.

One man show: Karviňáci s Adámkem. Jiří Strobach – náš starosta (Plzeň). Strana důchodců Františka Burdy (Humpolec, ovšem hned dvojka kandidátky za Burdou je na mateřské dovolené).

A samozřejmě nezbytný nomen omen: Strana pro komunikaci s občany (Noviny pod Ralskem).

V Podbořanech poprvé ministerstvo vnitra nechalo oficiálně kandidovat smajlík, jmenuje se to Pro změnu k lepšímu :-). A těch kandidujících Resetů a Restartů jsme se ani nedopočítali. Hle, e-government! Mimochodem, zkusili jste to už vypnout a zapnout? Tak určitě.

Pramen: volby.cz a jiné internetové stránky

 

Právě se děje

před 3 minutami

Vrtulník NASA Ingenuity na Marsu poletí popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má v pátek na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

Stroj má opět vzlétnout do pětimetrové výšky a letět ve stejné dráze jako při předchozím testu, a to až do vzdálenosti 129 metrů. Místo otočky a návratu ale vystoupá do deseti metrů, pořídí barevné i černobílé fotografie oblasti a poté přistane. Celý tento let má trvat 110 vteřin. "Až dosedne na svém novém místě, zahájíme novou demonstrační fázi - takovou, při níž předvedeme, co tato nová technika může udělat, aby pomohla dalším misím na cestě," sdělila JPL.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Investigativní novináři tvrdí, že našli muže, jehož cestovní pas posloužil k vytvoření falešného dokladu pro jednoho z ruských agentů z Vrbětic.

Další zprávy