Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
3. 10. 2014 8:00

Přípravka na komunál: Češi se vrhli na politiku, co to je?

Například Mimoňskou obrodu doporučujeme navzdory názvu nepodceňovat – vyhrává volby už od roku 2006.
Hodina změny udeřila.
Hodina změny udeřila. | Foto: Martin Fendrych

Něco se děje. V zemi, kde se takzvaný obyčejný člověk podle všech dostupných informací politiky štítí, vypukla zničehonic kandidovací mánie. Za týden jsou komunální volby a počty přihlášených překonaly všechny meze (uznáváme, že do roku 1989 byly kandidátní listiny chudší jaksi z objektivních důvodů). Zkuste si to představit: mužem nebo ženou na radnici se chce stát už každý pětačtyřicátý Čech nebo Češka. Takže statisticky vzato, všichni jsme chodili do školy v průměru s nejméně jedním politikem. Věděli jste to?

Pražský hlasovací „lístek“ letos vznikne slepením osmi stran formátu A2 (59,4 krát 42 cm). Když nic jiného, důsledkem voleb bude alespoň zápis v Guinnessově knize rekordů.

Ale co pořád s tou Prahou. Žádný politický mikrosvět přece není tak malý, aby se nestál za pozornost. Šest tisíc voleb!

Tak třeba taková Dlouhá Stráň v okrese Bruntál, 86 obyvatel. A tady to žije. Kandidují „Občané pro Dlouhou Stráň – skupina č. 1“ „Občané pro Dlouhou Stráň – skupina č. 2“ „Občané pro Dlouhou Stráň – skupina č. 3“ a navrch „Sdružení nezávislých kandidátů – Čas pro změnu“. To bude řež!

Jinde to zas pojali čistě individualisticky. Každý kandidát jede na vlastní triko, bude mít separátní hlasovací lístek a zastupitelstvo se poskládá pěkně jméno po jméně podle obsahu urny. Akce Šetřte naše lesy pláče. Anebo je to tak spravedlivější, demokratičtější? Nebo snad někdo počítá s tím, že mu budou stačit hlasy rozsáhlého příbuzenstva? Takto bude sveden boj o Koryta (okres Plzeň-sever). Stejně tak Brambory (Kutná Hora), Buš (Praha-západ) nebo Mikulov (Teplice). Ale hned vedle to mají jinak, tam kandidují Nezávislí za Hrob. Až za hrob!

Na čestné uznání za pestrý komunální život aspiruje Velké Chvojno v okrese Ústí nad Labem. Posuďte sami, vždyť do voleb jdou "Fotbalisti pro Chvojno", "Hasiči pro Chvojno", "Za obnovu Chvojenska", "Za rozvoj Chvojenska" a "Ženy pro Chvojno". Závidíme.

Ženské kandidátní listiny jsou vůbec fenoménem. Třeba rodiště dirigenta Rafaela Kubelíka důstojně reprezentuje Býchorský babinec (nic extrémního, věkový průměr 49 let). Ženy za Brod (Havlíčkův) minule vydřely jedno křeslo v zastupitelstvu a jdou do toho zas, v plném počtu 25 kandidátek.

Pak jsou tu politické formace, jejichž jména hovoří sama za sebe. Mladé Ublo (okres Zlín, 25, 23, 26 a 23 let). Změna pro Poustevnu (Dolní Poustevna). Neslibujeme! Nelžeme! Pracujeme pro město, kde žijeme (Lom u Mostu). Volyně v dolyně. Antibursík – Stop ekoteroru! (Brno-Slatina, ambiciózní partaj o jednom kandidátovi). Nespokojení občané! (vysoce kvalitní zkratka NO!). Mimoňskou obrodu doporučujeme navzdory názvu nepodceňovat – vyhrává volby už od roku 2006.

One man show: Karviňáci s Adámkem. Jiří Strobach – náš starosta (Plzeň). Strana důchodců Františka Burdy (Humpolec, ovšem hned dvojka kandidátky za Burdou je na mateřské dovolené).

A samozřejmě nezbytný nomen omen: Strana pro komunikaci s občany (Noviny pod Ralskem).

V Podbořanech poprvé ministerstvo vnitra nechalo oficiálně kandidovat smajlík, jmenuje se to Pro změnu k lepšímu :-). A těch kandidujících Resetů a Restartů jsme se ani nedopočítali. Hle, e-government! Mimochodem, zkusili jste to už vypnout a zapnout? Tak určitě.

Pramen: volby.cz a jiné internetové stránky

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Útočník Radil zamířil z týmu San Jose Sharks na farmu

Český hokejový útočník Lukáš Radil se přesunul z týmu San Jose Sharks na farmu do celku San Jose Barracuda do nižší AHL. Devětadvacetiletý útočník nastoupil za záložní tým hned v sobotu a připsal si při domácí porážce se Stocktonem asistenci.

Radil sehrál v této sezoně v NHL 14 zápasů a nebodoval. V sestavě Sharks se objevil naposledy 23. listopadu při domácí výhře nad New York Islanders 2:1 po samostatných nájezdech. Odchovanec Pardubic má jednocestný kontrakt, díky kterému má zaručený roční příjem 700 tisíc dolarů i při působení v AHL.

Radil odešel do zámoří před minulým ročníkem po tříletém působení ve Spartaku Moskva v Kontinentální lize. V první sezoně v NHL účastník mistrovství světa 2017 a loňských olympijských her sehrál 36 utkání a připsal si 11 bodů za sedm branek a čtyři přihrávky. V šesti duelech play off nebodoval.

před 2 hodinami

Zdráhalová si v Naganu vytvořila osobní rekord na pětistovce

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si v posledním závodu v roce 2019 vytvořila osobní rekord na trati 500 metrů. Na Světovém poháru v Naganu ji zajela za 38,902 sekundy a obsadila druhé místo v divizi B. Stejně jako v sobotu na trojce, na které byla v divizi A devátá, si připsala nejlepší výsledek v SP v kariéře na dané trati.

Seriál SP bude pokračovat pátým dílem v Calgary na začátku února, ještě předtím rychlobruslaře čeká mistrovství Evropy v Heerenveenu. V Nizozemsku se od 10. do 12. ledna bude tentokrát bojovat o medaile na jednotlivých tratích.

Další zprávy