Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
8. 12. 2015 15:20

Pro dobrotu na žebrotu, tváří se Ransdorf. Nevysvětlil nic a nechápe, co je to střet zájmů

Ve švýcarské aféře ani náznakem nepřipouští vinu, zato nadhazuje konspirační teorie. Stylizuje se do role oběti.
Miloslav Ransdorf po jednání v sekretariátu KSČM předstoupil před novináře.
Miloslav Ransdorf po jednání v sekretariátu KSČM předstoupil před novináře. | Foto: Jakub Plíhal

Miloslav Ransdorf v úterý ráno straně vylíčil, co minulý týden pohledával v curyšské bance a na policejní stanici. Strana prohlásila, že pro ni tím kauza končí a nebude ji dál komentovat. Místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá: "Pevně věříme, že kroky, které kolega Milan Ransdorf podnikne, povedou k vysvětlení celé situace a k jeho očištění."

Média se k Ransdorfově prezentaci pro vedení KSČM logicky upnula, protože věrohodných informací o případu je málo a tady se dal čekat nějaký posun. Výsledek: nula. Kromě toho, že partaj svého europoslance nezavrhla, což je pro porozumění švýcarské zápletce irelevantní.

Jak to celé bylo, nevíme dál. Nevíme to hlavní: zda, komu a jak je nebo měl být Miloslav Ransdorf zavázán za to, že se rozhodl působit v jeho prospěch. To je klíčová věc, podtržená obrovskou sumou 350 milionů eur, o kterou prý jde. A na kterou se měl poslanec Evropského parlamentu v Zürcher Kantonalbank přeptat, měl získat informace, odblokovat komunikaci, to už je jedno, jak tomu říká.

Tohle je práce pro prvotřídního diskrétního advokáta, kdežto Ransdorf je volený politik a veřejný činitel. Jestli máte nějaký problém s bankou nebo dědictvím, zkuste mu napsat, třeba vám taky píchne. Nemyslíte?

Jádro případu samozřejmě nespočívá v tom, jestli vedení KSČM Ransdorfovi věří a stojí za ním. V tuto chvíli dokonce nejde ani tak o to, jestli spáchal trestný čin; švýcarská justice ho považuje za obviněného, kriminální stránku věci bude řešit možná dlouho, platí presumpce neviny. Ale bez ohledu na to, Ransdorf upadl do podezření z vážného střetu zájmů a korupčního jednání. Ztratil věrohodnost. Každý poslanec, který chápe, co to střet zájmů je, by přece takovou privátní misi musel odmítnout. Mimochodem, nebýt incidentu v bance a Ransdorfova zatčení, na 99 procent bychom se o ní nedozvěděli.

Barvité historky o pohádkovém majetku po majiteli brazilské čokoládovny a podobně nepřibližují to hlavní: proč to ten Ransdorf dělal? Co za to očekával? Pocit zadostiučinění, slova díků? Čestné občanství Ivanky při Nitře?

Miloslav Ransdorf mezitím ani náznakem nepřipouští vinu. Vrchol sebereflexe a příspěvek do sbírky kuriozit: „Chybu jsem možná udělal tím, že jsem nepočítal s tím, jak mocný je bankovní sektor ve Švýcarsku.“ Zato nadhazuje konspirační teorie o tom, že „někomu šlápl na kuří oko“, o odposlouchávání a o komplotu kvůli jeho politickým názorům (nepřeceňuje se trochu?). Stylizuje se do role oběti. Hleďte: pro dobrotu na žebrotu!

Střet zájmů politici nedoceňují docela často, tváří se, že žádný nevidí. Komunisté v tom nejsou výjimkou. Ale Miloslav Ransdorf, to je politik zvláštního ražení.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy