Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
8. 12. 2015 15:20

Pro dobrotu na žebrotu, tváří se Ransdorf. Nevysvětlil nic a nechápe, co je to střet zájmů

Ve švýcarské aféře ani náznakem nepřipouští vinu, zato nadhazuje konspirační teorie. Stylizuje se do role oběti.
Miloslav Ransdorf po jednání v sekretariátu KSČM předstoupil před novináře.
Miloslav Ransdorf po jednání v sekretariátu KSČM předstoupil před novináře. | Foto: Jakub Plíhal

Miloslav Ransdorf v úterý ráno straně vylíčil, co minulý týden pohledával v curyšské bance a na policejní stanici. Strana prohlásila, že pro ni tím kauza končí a nebude ji dál komentovat. Místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá: "Pevně věříme, že kroky, které kolega Milan Ransdorf podnikne, povedou k vysvětlení celé situace a k jeho očištění."

Média se k Ransdorfově prezentaci pro vedení KSČM logicky upnula, protože věrohodných informací o případu je málo a tady se dal čekat nějaký posun. Výsledek: nula. Kromě toho, že partaj svého europoslance nezavrhla, což je pro porozumění švýcarské zápletce irelevantní.

Jak to celé bylo, nevíme dál. Nevíme to hlavní: zda, komu a jak je nebo měl být Miloslav Ransdorf zavázán za to, že se rozhodl působit v jeho prospěch. To je klíčová věc, podtržená obrovskou sumou 350 milionů eur, o kterou prý jde. A na kterou se měl poslanec Evropského parlamentu v Zürcher Kantonalbank přeptat, měl získat informace, odblokovat komunikaci, to už je jedno, jak tomu říká.

Tohle je práce pro prvotřídního diskrétního advokáta, kdežto Ransdorf je volený politik a veřejný činitel. Jestli máte nějaký problém s bankou nebo dědictvím, zkuste mu napsat, třeba vám taky píchne. Nemyslíte?

Jádro případu samozřejmě nespočívá v tom, jestli vedení KSČM Ransdorfovi věří a stojí za ním. V tuto chvíli dokonce nejde ani tak o to, jestli spáchal trestný čin; švýcarská justice ho považuje za obviněného, kriminální stránku věci bude řešit možná dlouho, platí presumpce neviny. Ale bez ohledu na to, Ransdorf upadl do podezření z vážného střetu zájmů a korupčního jednání. Ztratil věrohodnost. Každý poslanec, který chápe, co to střet zájmů je, by přece takovou privátní misi musel odmítnout. Mimochodem, nebýt incidentu v bance a Ransdorfova zatčení, na 99 procent bychom se o ní nedozvěděli.

Barvité historky o pohádkovém majetku po majiteli brazilské čokoládovny a podobně nepřibližují to hlavní: proč to ten Ransdorf dělal? Co za to očekával? Pocit zadostiučinění, slova díků? Čestné občanství Ivanky při Nitře?

Miloslav Ransdorf mezitím ani náznakem nepřipouští vinu. Vrchol sebereflexe a příspěvek do sbírky kuriozit: „Chybu jsem možná udělal tím, že jsem nepočítal s tím, jak mocný je bankovní sektor ve Švýcarsku.“ Zato nadhazuje konspirační teorie o tom, že „někomu šlápl na kuří oko“, o odposlouchávání a o komplotu kvůli jeho politickým názorům (nepřeceňuje se trochu?). Stylizuje se do role oběti. Hleďte: pro dobrotu na žebrotu!

Střet zájmů politici nedoceňují docela často, tváří se, že žádný nevidí. Komunisté v tom nejsou výjimkou. Ale Miloslav Ransdorf, to je politik zvláštního ražení.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy