Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 11. 2014 8:00

Problém příliš silného prezidenta. Zeman poltí, nespojuje

Komentář Martina Fendrycha: Přímo volený prezident se opírá o hlasy svých voličů. Není za své jednání odpovědný. Ale vydal se jiným směrem než vláda. Co s tím? Najdou politici odvahu změnit ústavu?
Miloši, Putin čeká. Tak vypadal jeden plakát při demonstraci 17. listopadu v centru Prahy.
Miloši, Putin čeká. Tak vypadal jeden plakát při demonstraci 17. listopadu v centru Prahy. | Foto: Martin Fendrych

Výročí 17. listopadu, to, co mu předcházelo, i průběh státního svátku, ukazuje, že máme problém. Zemi řídí vláda. Je odpovědná Parlamentu, kontrolována poslanci a senátory. Má svůj program, na kterém se vládní strany shodly. Nejen pro domácí věci, ale i pro zahraniční záležitosti. Jedním ze základů naší zahraniční politiky je fakt, že jsme součástí Evropské unie, Západu. Prezident se zcela vymyká. Není ze své funkce nikomu odpovědný. Dokonce je odejmut i soudcům. Lze na něj podat leda ústavní žalobu. A jeho zahraniční směřování je úplně opačné.

Předpokládá se, že prezident je živým, aktivním symbolem české státnosti, státu. Má reprezentovat zemi, nikoli sebe. Má být pevně navázán na vládu, která představuje moc výkonnou. Jeho doménou v domácí politice jsou volby a krize (jmenování premiéra, vlády atd.). V zahraniční politice je to reprezentace. Má naplňovat zahraniční politiku vlády. Se stavem, kdy prezident, jak to dělá Miloš Zeman, vyrazil jiným směrem, na Východ, ústava nepočítá. Zřejmě to bylo pro její tvůrce nepředstavitelné. Ale Zeman jiným směrem natvrdo vyšel.

Předvedl to v poslední době vícekrát. Na řeckém ostrově Rhodos, kam ho pozvala pravá ruka Vladimira Putina a kde brojil proti sankcím EU a dalších zemí uvaleným na Rusko. V čínské státní televizi, kde devótně prohlásil, že se budeme v (nedemokratické) Číně učit „stabilizovat společnost“. Drsné. Předvedl to i těsně před pětadvacátým výročím sametové revoluce v rozhovoru, který dal ruské televizní stanici První kanál.

Zeman v této proputinovské, prorežimní stanici opět mluvil o protiruských sankcích a opět je jednoznačně odmítl. Podle něj jde o strategii, kdy nikdo nic nezíská a všichni naopak ztrácejí. Neopomněl připomenout, že proti sankcím uvaleným na Rusko se nezvedají jen hlasy u nás (Zeman, KSČM, část ČSSD), ale také na Slovensku, v Maďarsku, a prý „dokonce i v Rakousku“. To už je zase o kousek dál; Zeman jako by vytvářel jakousi protibruselskou, promoskevskou alianci uvnitř EU.

Proruská hlava „jevrosajůza“

Nejen to. Český prezident, jedna z hlav zemí „jevrosajůza“ (jak zní EU rusky), mluvil i o pomoci Ukrajině a opět jinak než Evropská unie. „Podle mne je nejdůležitější pochopit, že na Ukrajině je prostě občanská válka. Nesmíme se zabývat nějakými sny o podpoře, včetně ekonomické podpory Ukrajiny, protože v podmínkách občanské války je ekonomická podpora naprostým nesmyslem.“ Tedy další novum: Zeman odmítá, aby Evropa podporovala Ukrajinu. Proč? Země nečelí ruské agresi, zmítá se v občanské válce. To, jak víme, je přesně postoj Putina a Kremlu.

Ten posun je významný, jednoznačně jde proti postoji jak české vlády, tak Bruselu. A co je stejně zlé, Zeman to vykládá jako hlava jedné země jevrosajůza v ruské provládní televizi. Přímo se účastní antievropské ruské propagandy. Tady už nejde o to, jak na nás v Bruselu koukají. Jak nám přestávají věřit. Tady jde o to, že se jeden evropský prezident utrhl ze řetězu a jde přímo proti politice své vlády a Unie. Jak na to má vláda, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), reagovat? Postrádá na „hlavu státu“ jakoukoliv páku, neví, jak se k ní chovat, co si s ní počít.

Co se Zemanem? Co s proruským prezidentem, který je hlavou jedné země Evropské unie? – Politici mohou změnit ústavu, omezit hradnímu pánovi pravomoci. Utáhnout mu uzdu v zahraniční politice tak, aby musel dodržovat směr, kterým jde vláda.

Česko vyrobilo problém: příliš silného prezidenta, který si může dělat, co chce. Nikomu není za nic odpovědný. Jeho jediná odpovědnost se váže na voliče, a to jen tehdy, pokud by chtěl pět let po zvolení na Hrad znovu kandidovat. Je to hrubá chyba přímé volby, na niž bylo marně předem poukazováno. Přímo volený prezident cítí za zády hlasy voličů (více než čtvrtiny občanů země). Vždycky se může těmito hlasy ohánět. Václav Klaus by byl desetkrát ostřejším, rizikovějším prezidentem, kdyby byl býval zvolen přímo.

Z této šlamastyky není žádná cesta ven. Z prezidenta se stal symbol odporu k politikům (podobně to má Andrej Babiš). Symbol odporu k Západu. K Unii. Už není symbolem státu. Neplní slib, že bude spojovat. Tvrdě rozděluje. Dokonce se více znalců české politiky shoduje, že rozděluje úmyslně. Proto těsně před 17. listopadem mluvil o tom, že zásah na Národní třídě před pětadvaceti roky nebyl brutální. Aby provokoval.

Najít odvahu přepsat ústavu

Popudil pamětníky, popudil mladé lidi, studenty, kteří se dnes s antikomunistickým převratem ztotožňují. Poltí zemi, vytváří nepokoj, svár. Používá, což je pozoruhodné, stejnou taktiku jako Vladimir Putin na Ukrajině. I ruskému prezidentovi jde o to, aby byla tato země nestabilní, aby nenašla klid, protože mu nepatří. Zeman vytváří nepokoj v Česku. Proč? Ze stejného důvodu? Aby tato země EU byla nestabilní? Nespolehlivá?

Plakáty ze 17. listopadu 2014 na Národní třídě v Praze.
Plakáty ze 17. listopadu 2014 na Národní třídě v Praze. | Foto: Martin Fendrych

Jaké slyšíme vládní odezvy na prezidenta? Reakce na pondělní masové protesty proti Zemanovi v Praze i jinde? Ministr financí Andrej Babiš: „Udělali jsme si ostudu před celou Evropou.“ Lídr ANO si myslí, že Zemanovi odpůrci neměli házet vejci na Albertově, kde byli přítomni další evropští státníci, ale že měli jít na Hrad. Situace se prý mohla vyřešit Zemanovou omluvou! Situací Babiš zřejmě myslí to, jak prezident popřel brutalitu zásahu v roce 1989.

Opravdu podivuhodná reakce místopředsedy vlády. Miloš Zeman by se nikdy „pražské lumpenkavárně“, jak nazývá své odpůrce, neomluvil. Ale mylné je i tvrzení, že jsme si udělali ostudu před celou Evropou. Je to přesně naopak. Odporu proti proruskému a pročínskému prezidentovi Západ dobře rozumí. To jen Babišovi zřejmě podstata zcela unikla.

Opačně reagoval český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Vypískání Zemana nevidí jako chybu jeho odpůrců. „Neberu to jako selhání těch účastníků, spíše je to závazek pro politiky,“ pravil. Odmítl i Zemanův nový pohled na převrat v listopadu 1989: „Žádné bití obušky v průběhu roku 1989 nepokládám za standardní,“ řekl. „Připadá mi, že tohle zlehčovat nedává smysl. A pak se člověk nediví, že společnost se dostává do varu.“ Podobně mluvil také premiér.

Co se Zemanem? S proruským prezidentem, který je hlavou země Evropské unie? – Politici teď vidí, co přímou volbou upekli. Mohou změnit ústavu, omezit hradnímu pánovi pravomoci. Utáhnout mu uzdu v zahraniční politice tak, aby musel dodržovat směr, kterým jde vláda. Jenomže na tom se nedohodnou. A tak budou muset Zemana na Západě „vyvažovat“, omlouvat se za něj. Budou muset žehlit jeho antievropské postoje. Jako teď Sobotka na návštěvě ve Spojených státech. Budou to muset vydržet. Nebo najít odvahu, kterou nemají, a ústavu zásadně změnit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy