Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
5. 8. 2010 21:36

Proč Mašínové budí tak protichůdné a vzrušené reakce?

Pehe, Klvaňa, Hvížďala a Klaus - názory, které se navzájem nemohou pochopit
Foto: Aktuálně.cz

Jedni je považují za obyčejné vrahy. Druzí je uctívají jako hrdiny odboje proti komunismu.

Máloco rozděluje českou společnost víc než názor na skupinu kolem bratrů Ctirada a Josefa Mašínů, která se před bezmála šedesáti lety rozhodla pro ozbrojený boj proti tehdejší moci a připravila přitom o život sedm lidí - dva příslušníky SNB, pokladníka a při útěku přes tehdejší NDR i čtyři německé policisty.

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Klvaňa:
Mašínové, Gabčík a Kubiš: Jak se pozná hrdina
Spisovatel Pavel Kohout k Mašínům

Zatím poslední vlnu vášnivých diskusí rozpoutal středeční pohřeb jednoho ze členů skupiny - Milana Paumera, kterého se zúčastnili i premiér Petr Nečas a předsedové obou komor parlamentu Miroslava Němcová a Přemysl Sobotka. V debatách opět padají silná slova: „cena svobody, cena lidského života, chladnokrevní vrazi, spravedlivý boj proti útlaku, fašistické metody…"

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
Pohřeb v okurkové sezóně

Není to ani zdaleka poprvé, co veřejný diskurs ovládlo téma bratří Mašínů. Téma se na stránky médií vrací opakovaně nejméně od chvíle, kdy se Česká televize pokusila o telemost mezi pražským studiem a Ctiradem Mašínem v americkém Ohiu (čeští diváci tehdy mohli na obrazovce jen sledovat, jak se zoufale pokouší navázat spojení s Prahou - „Haló, tady Mašín, Ohio", jakékoliv otázky redaktora se však ztrácely kdesi mezi Evropu a Severní Amerikou).

Foto: Aktuálně.cz
Václav Žák:
Mašíni aneb smutná zpráva o stavu společnosti

Další vzrušené debaty vyvolává tradičně návrh některých senátorů, kteří vždy před 28. říjnem doporučují prezidentu republiky, aby Mašíny a další členy jejich skupiny u příležitosti tohoto státního svátku vyznamenal.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Klaus ml.:
Milan Paumer - oběť bratří Mašínů

To se sice nikdy nestalo, začátkem roku 2008 však způsobil další pozdvižení tehdejší premiér Miroslav Topolánek, který oběma bratrům i Milanu Paumerovi přivezl do Washingtonu premiérskou medaili jako ocenění jejich činů.

Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
Mašinové + Paumer: hrdinové, nebo vrazi?

Část veřejnosti, ale i někteří politici jej za to pochválili, ta druhá včetně jiných politiků mu pro změnu spílala. Jeden z kritiků bratří Mašínů na něj dokonce podal trestní oznámení pro schvalování vraždy a loupežného přepadení, které ovšem policie odložila jako neodůvodněné.

Čtěte také: Mašíny nemáme právo soudit, řekl Nečas u rakve Paumera
Zemřel Paumer, který se s Mašíny prostřílel do Berlína

Jen málokoho nechává téma bratři Mašínové klidným, jen málokdo nemá na jejich činy nějaký pevný a zásadní názor. Věcné analýzy a komentáře jsou spíše výjimkou. 

Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší:
M.Topolánek a K.Hvížďala jako legitimní terče skupiny bratří Mašínů?

Proč právě toto téma vyvolává takové napětí, tolik přitahuje pozornost veřejnosti i médií? Jak bude debata pokračovat, může jedna strana přesvědčit druhou? Či budou skutky bratři Mašínů, jejich tehdejší i dnešní pohled navždy rozdělovat českou společnost? A ocenění , odsudku či zapomnění se jim bude dostávat jen podle toho, kdo zrovna bude stát v čele této země?


 

Právě se děje

Další zprávy