Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
1. 8. 2014 13:00

Proč muži zuří kvůli kvótám pro ženy? Konec patriarchátu

Komentář Martina Fendrycha: Zákon o kvótách pro ženy ve volbách připomínkují ministerstva. Vyvolává vztek mužů, kteří si tvrdě hájí své staré teritorium. Mužovláda i u nás pomalu končí.
Mužská politická nadvláda se musí bránit. Ženy by rády rovnost.
Mužská politická nadvláda se musí bránit. Ženy by rády rovnost. | Foto: CPA - Eduard Erben

Pokračuje debata o kvótách pro ženy. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na konci července poslal do připomínkového řízení návrh změny volebního zákona. Chce, aby ženy obsadily třetinu každé kandidátky. Pokud strana kvótu nesplní, sníží se jí o třicet procent státní příspěvek na mandát. Ročně přinese straně jeden poslanecký mandát 855 tisíc korun. Pokud by strany nenaplnily kvótu, dostaly by necelých 600 tisíc. Podobně při volbách do krajských zastupitelstev. Obecních voleb se návrh netýká; třetina žen tam totiž kandidovala.

Strany by mohly přijít o miliony ročně. Hrozí chytračení: partaje dozadu nacpou ženy bez šance na zvolení, jakési mrtvé ženské duše, a vepředu nechají muže. Návrh vnitra tomu brání: žena bude muset být zastoupena v každé trojici a zároveň bude muset figurovat na jednom z prvních dvou míst kandidátní listiny. Pokud zákon projde.

Návrh sociálních demokratů Milana Chovance a Jiřího Dienstbiera (on je hlavním strůjcem té novoty) vyvolává vášně. Pokud se novinář kvót zastane (proč je nezkusit), v internetových debatách je cupován na kusy, vášnivější muži i vyhrožují. Dienstbierův „ženský boj“ nepodporuje ani Andrej Babiš (ANO). Říká: „Je to nesmysl, kritériem je schopnost a výkon, ne pohlaví.“ To odpovídá obvyklému klasickému mužskému argumentu, který opakují ženy-političky, totiž že kvalitní člověk se prosadí sám.

S kvótami přišel Jiří Dienstbier junior. Ve Sněmovně zřejmě neuspěje.
S kvótami přišel Jiří Dienstbier junior. Ve Sněmovně zřejmě neuspěje. | Foto: Vojtěch Marek

Toto tvrzení je však ošidné. Znamená to, že u nás, ale dokonce i v celé Evropské unii (až na světlé výjimky) je mnohem, ale mnohem méně kvalitních žen než kvalitních mužů? I ten nejsvalnatější macho-patriarcha cítí, že to nesedí.

A ještě jedna věc. Jak to, že v obecních volbách, tedy v té „nejnižší politické lize“, už dnes třetina žen kandiduje? A úspěšně. V obecních zastupitelstvech jich sedí okolo 26 procent, o dost víc než v Parlamentu.

Omyl, že je rovnost přirozená

Tento týden o kvótách debatovala v internetové televizi DVTV Marcela Adamusová z Fóra 50% s ředitelem Občanského institutu Romanem Jochem. Adamusová argumentovala klasicky – žen je v politice málo, je zde zřejmá disproporce, podmínky jim nejsou příznivé. Žijeme ve společnosti, kde pravidla nastavují muži (ve Sněmovně jich sedí cca 80 procent).

Roman Joch se však zlobil: „Proč by nám měl někdo diktovat, že má být v politice rovné nebo nějaké zastoupení mužů a žen? To vychází z omylu, že rovnost je normální a přirozená. Ale není... Je dosti možné, že ženy jako celek mají trochu jiné preference než muži a preferují například společensky mnohem ctihodnější a význačnější pozice, jako jsou lékařky, než být poslanci a poslankyněmi, což je profese v České republice celkem opovrhovaná.“ - Ó, jak velmi mazané!

Jde o pokus přiznat si, že patriarchát je pasé. Že žena není horší než muž. Že by i ona měla plnohodnotně rozhodovat o věcech veřejných. Nejen v komunálu, ale i ve "velké politice".

Ano, rovnost u nás není přirozená. Ten fakt ani Joch nepopírá. Ale zároveň jsme společnost, která rovnost vyznává a neuznává diskriminaci. Přitom z příkladu obecních voleb v podstatě vyplývá, že čím vyšší politická liga, tím více jsou ženy diskriminovány.

Legrační je, že Joch v debatě o ženách řekne o roli poslance, že je opovrhovaná. Tak proč se o ni muži tak derou? Protože jde o moc. Ono opovržení vyplývá z toho, kam nás převážně maskulinní politika dovedla. Nikoli z toho, že by bylo opovrženíhodné hlasovat pro zákony nebo řídit ministerstvo.

Nerovnost žen se ukazuje i jinak. V celé Evropské unii ženy berou v průměru méně než muži. Sice má v EU více žen vysokoškolské vzdělání (60 procent), ale ve správních a dozorčích radách jich sedí jen 17 procent. A také, jak zjistil Euroactiv, portál EU, berou v celé Unii v průměru o 39 procent nižší penze.

Ženy rodí a vychovávají, tak mají nižší důchod

Co na to Roman Joch? „Ano, přirozená nerovnost existuje. Ale není to nespravedlnost.“ – Slyšíme klasický výrok silnějších vůči slabším. Že ženy berou méně, je prý naprosto „přirozené“. Stejně přirozené je pak ovšem to, že Romové mají zřídka kdy vysokou školu; jejich přirozené podmínky jsou horší, jejich děti mají mnohem těžší start. Tak se na to vykašleme a budeme čekat, až se to přirozeně, samo od sebe zlepší.

O nižších platech žen Roman Joch mluvil v DVTV takto: „Všichni víme, proč ženy jako celek mají nižší platy než muži. Kvůli tomu, že děti jsou rozeny maminkami, ženami, a když jsou dětičky malé, tak více se o ně starají maminky než muži. A během této části svého života se ženy nemůžou tolik věnovat své kariéře a profesi jako muži.“

Jak je tedy potom možné, že jsou tak úspěšnými lékařkami a učitelkami? Jak je možné, že najdeme mnoho soudkyň a státních zástupkyň? Tolik zdravotních sester, které v nemocnicích pracují dokonce na směny? – Jochova argumentace jako by uvízla někde v roce 1950. Zaspal dobu, jež se prudce mění. Dnes i u nás začíná být normální, že matka pracuje a otec zůstane doma s dětmi. Nebo, častěji, že se o děti starají oba.

Navíc je opravdu ošklivý paradox, že ženy mají skoro o čtyřicet procent nižší důchody, když nám vychovávají děti, když nás vychovaly. Mají na krku to nejtěžší, ale jsou proto v důchodu o mnoho chudší než muži. Absurdní.

Kvóty podle Jocha „porušují lidskou svobodu“. Lidé si podle něj mohou zvolit, koho chtějí, mohou klidně volit třeba ryze ženskou stranu. I tento argument je ovšem hodně mimo. Úprava zákona přece neříká, že lidé musejí zvolit třetinu žen, jinak strana dostane o třetinu peněz méně. Ne. Strany musejí dát na kandidátky třetinu opačného pohlaví. To je rozdíl. Volič může volit, koho chce, využít preferenční hlasy.

Má stát právo prostřednictvím zákona stranám do kandidátek mluvit? Proč ne? Přece jedinou sankcí při nesplnění kvót je menší státní příspěvek, méně peněz od státu. Stát jen říká, co by si přál, více žen v nezdravě mužské politice.

Argument o omezení svobody je komický i z jiného pohledu. Je omezením svobody, že máme silniční zákon? Že nás stát omezuje a nesmíme jet po městě dvoustovkou? Není. Je omezením svobody, že lékař musí mít diplom? Atd.

O omezení svobody se nejedná. Jde o pokus přiznat si, že patriarchát už je pasé. Že žena není horší než muž. Že by i ona měla plnohodnotně rozhodovat o věcech veřejných. Nejen v komunálu, ale i v naší vysoké politice.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy