Helena Zikmundová | Komentáře
15. 5. 2015 15:00

Proč nám Česká televize ukazuje hambáče?

Product placement byl při mistrovství světa v hokeji povýšen na konceptuální umění.
Dobrou chuť, pokud právě obědváte. Hokejový expert ČT Pavel Richter se blíží.
Dobrou chuť, pokud právě obědváte. Hokejový expert ČT Pavel Richter se blíží. | Foto: repro youtube.com

Až vás přepadne krize identity, případně se budete trápit nejistotou, jak vás okolní svět vidí, všimněte si reklamy, která balí a prožírá vaše oblíbené televizní pořady. Tohle jste vy z pohledu toho jedině pravého průměrného Čecha - marketingového specialisty. Jste člověk, kterému se dá prodat životní pojištění. Nebo jogurt. Nebo fakt, že jeho mobil nepochází z Polska.

Regrese ke středu

Nikde to není vidět tak dobře jako u sportu. Pokud sledujete hokejové mistrovství světa na ČT, reklamní rozsudek je jasný: Jste pravděpodobně heterosexuální bílý muž a přežíváte na pivu a fast foodu, což může být částečně důvodem vašich problémů s erekcí. Ještě že se dá na starosti lehce zapomenout při jízdě autem, které budete splácet dalších pět let. Průměrný český markeťák samozřejmě ví, že se na hokej koukají i holky, ale ty dovede oslovit jenom vložkami a lakem na vlasy, což by mohlo cílovou skupinu erektilní dysfunkce nepřiměřeně vyděsit. Ne, lepší je moc neriskovat, ignorovat okraje spektra a držet se tučného středu.

Jenomže i tučný střed se ozve, když z něj děláte už moc velkého idiota. Před pár dny například Česká televize povýšila product placement na konceptuální umění a donutila moderátorku Darinu Vymětalíkovou a bývalého hokejistu Pavla Richtera sehrát mezi komentáři dojemně hloupou etudu kolem sponzorského hamburgeru. Následný výsměch na sociálních médiích vlastně dokázal, že segment přece jenom měl diváckou kvalitu. Přepište dějiny, Česká republika zplodila televizní skeč, za který by se nemusel stydět fiktivní král všech moderátorů Alan Partridge - jen škoda, že se to podařilo úplně nezáměrně.

Pavel Richter nabízí Darině Vymětalíkové hranolek, zatímco hamburger číhá na svou šanci na levém křídle. Podrobnosti v elektronické tužce. | Video: YouTube,ČT Sport

Jen pár slov

Ano, nemá smysl si lhát, reklama je vždycky vulgární, i když na sebe nevezme podobu podprahově vstřiženého penisu jako v Klubu rváčů. Věděl to už třeba Alfred Hitchcock, který absurditu komerčního škytance ve vysílání vtěloval do nádherně mrtvolně pronesené věty: “A teď si poslechněme pár slov od našeho sponzora”. Reklama je vždycky vulgární, protože na jedné straně dohody chybí ochota spokojit se s čímkoli nenápadným a na druhé schází morální entuziasmus pro hádku s někým, kdo vám dává peníze. Česká televize navíc od roku 2011 nesmí vysílat klasickou reklamu na svém prvním programu a zpravodajské ČT24, takže product placement a sponzoring jsou pro ni zvlášť v posledních letech oblíbeným řešením situací, v nichž se etika a peníze střetnou.

Původní představa, která inspirovala změnu zákona, byla nejspíš taková, že inzerce v ČT dostane elegantnější, nevtíravější podobu, než jsou ohraničené reklamní bloky. Dvořákovo vedení však přišlo s epidemií takzvaných minipořadů, jejichž jediným účelem je sloužit jako nosič sponzorských sdělení, a právě teď třeba s láhvemi sladké sodovky otočenými ve studiu na kameru a rozpačitými dialogy nad mletým masem v housce. Reklamní blok je vždycky esenciálně trapný, ale veřejnoprávní product placement ho překoná.

Komerci raději přiznat

Pracovně se tedy shodněme, že sponzoring na ČT je zlo, ale je to nutné zlo? Opravdu by instituce veřejné služby nepřežila třeba bez kulinárních párminutovek, ve kterých Halina Pawlowská rozhodně, ale rozhodně neprodává lidem kuchyňské roboty? Bohužel, debatovat nad tím, kolik peněz Česká televize skutečně potřebuje na efektivní provoz, je trochu jako přít se, kolik jednotek alkoholu by definitivně vyřadilo z provozu hlavu našeho státu. Všichni na to mají svůj názor, ale všem se buď nedostává podrobných informací, nebo schopnosti smysluplně operovat s tak masivními rozpočty.

Babišovo ANO si prý přeje návrat klasické reklamy na ČT1 a snížení koncesionářských poplatků. Je to nepochybně čistokrevný projev přesvědčení, že televize (podobně stát, rodina, mateřská školka, dosaďte si sami) by se měla řídit jako masokombinát, ale ve výsledku jde možná o nejdůstojnější cestu. Přinejmenším by sportovní fanoušky ušetřila dalších improvizovaných komediálních útvarů a nechala hokejové srdíčko v klidu zajít na kornatění tepen, tak jak to příroda a Big Mac zamýšlely.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy