Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
31. 10. 2009 19:00

Proč v Česku mizí inženýři? Hledali jste odpověď

Čtenáři Aktuálně.cz diskutovali o tom, proč je v Česku nedostatek inženýrů
Foto: Aktuálně.cz

Více než dvě stovky podnětů čtenářů vyplynulo ze čtenářské debaty moderované editory Aktuálně.cz, která měla najít odpovědi na otázky, proč je v Česku nedostatek inženýrů a jak situaci zlepšit.

Už nyní například v energetice chybí zhruba 15 tisíc expertů - zejména projektantů a konstruktérů - a situace se má dále zhoršovat.

Řada čtenářů zmiňuje, že vystudovat technické obory je podle jejich názoru výrazně náročnější, než vystudovat vysokou školu humanitního zaměření - navíc vystudovaní inženýři jsou zejména v počátku praxe neadekvátně finančně ohodnocení. Diskutující zmiňují také to, že technické obory mají v české společnosti celkově překvapivě nízkou prestiž.

Mnozí čtenáři upozorňují, že v Česku je podle jejich názorů naopak nadbytečný počet humanitně zaměřených vysokoškolských oborů.

Tyto faktory podle čtenářů způsobuje nízký počet absolventů, odchod expertů do zahraničí i snížený zájem o studium na technických školách vůbec.

Do čtenářské diskuse se zapojilo i několik vystudovaných inženýrů - ti například debatovali o tom, jaké znalosti by měl vystudovaný inženýr mít - do jaké míry je třeba na technicky zaměřených školách nutné studovat matematiku.

Někteří čtenáři diskutovali rovněž o tom, jaké důsledky nedostatek inženýrů v Česku může mít. Například podle jednoho z čtenářů nedostatek techniků podněcuje migraci z východu.

Jakožto řešení vidí čtenáři vyšší podporu státu technických oborů - a to nejen finanční, ale třeba i formou reklamy.

Některé školy se již nyní snaží nové vysokoškoláky lákat. Například na Technické univerzitě v Liberci dostanou od příštího akademického roku studenti matematiky, fyziky a chemie stipendium přinejmenším tisíc korun měsíčně.

Podle některých diskutujících by ke zlepšení situace mohlo pomoci třeba i zavedení školného.

Celou diskusi čtenářů najdete ZDE


 

Právě se děje

Další zprávy