Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
31. 10. 2009 19:00

Proč v Česku mizí inženýři? Hledali jste odpověď

Čtenáři Aktuálně.cz diskutovali o tom, proč je v Česku nedostatek inženýrů
Foto: Aktuálně.cz

Více než dvě stovky podnětů čtenářů vyplynulo ze čtenářské debaty moderované editory Aktuálně.cz, která měla najít odpovědi na otázky, proč je v Česku nedostatek inženýrů a jak situaci zlepšit.

Už nyní například v energetice chybí zhruba 15 tisíc expertů - zejména projektantů a konstruktérů - a situace se má dále zhoršovat.

Řada čtenářů zmiňuje, že vystudovat technické obory je podle jejich názoru výrazně náročnější, než vystudovat vysokou školu humanitního zaměření - navíc vystudovaní inženýři jsou zejména v počátku praxe neadekvátně finančně ohodnocení. Diskutující zmiňují také to, že technické obory mají v české společnosti celkově překvapivě nízkou prestiž.

Mnozí čtenáři upozorňují, že v Česku je podle jejich názorů naopak nadbytečný počet humanitně zaměřených vysokoškolských oborů.

Tyto faktory podle čtenářů způsobuje nízký počet absolventů, odchod expertů do zahraničí i snížený zájem o studium na technických školách vůbec.

Do čtenářské diskuse se zapojilo i několik vystudovaných inženýrů - ti například debatovali o tom, jaké znalosti by měl vystudovaný inženýr mít - do jaké míry je třeba na technicky zaměřených školách nutné studovat matematiku.

Někteří čtenáři diskutovali rovněž o tom, jaké důsledky nedostatek inženýrů v Česku může mít. Například podle jednoho z čtenářů nedostatek techniků podněcuje migraci z východu.

Jakožto řešení vidí čtenáři vyšší podporu státu technických oborů - a to nejen finanční, ale třeba i formou reklamy.

Některé školy se již nyní snaží nové vysokoškoláky lákat. Například na Technické univerzitě v Liberci dostanou od příštího akademického roku studenti matematiky, fyziky a chemie stipendium přinejmenším tisíc korun měsíčně.

Podle některých diskutujících by ke zlepšení situace mohlo pomoci třeba i zavedení školného.

Celou diskusi čtenářů najdete ZDE


 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy