Blogy a názory | Komentáře
29. 2. 2012 15:20

Proč žaluje kardinála? Lenka Procházková odpovídala

Online rozhovor se spisovatelkou Lenkou Procházkovou, odpůrkyní církevních restitucí
Spisovatelka Lenka Procházková byla hostem online rozhovoru Aktuálně.cz.
Spisovatelka Lenka Procházková byla hostem online rozhovoru Aktuálně.cz. | Foto: ČTK

* Spisovatelka Lenka Procházková v online rozhovoru o církevních restitucích: * Mnozí poslanci ODS a VV vůbec neznají předlohu zákona, drží se jen hesla "co bylo komunisty ukradeno, musí být vráceno." To je alibistické a pohodlné. * K čemu římskokatolická církev v naší zemi, kde valem ztrácí věřící, potřebuje tak ohromné majetky? U lidí tím autoritu nezíská, naopak vzbudí pohrdání. * Ale této církvi už nejde o pastorační činnost, jen o mocenský vliv. Vlastně se chová jako nadnárodní firma.

Církevní restituce. Náprava křivd, nebo krádež za bílého dne?

Pokusy o majetkové vypořádání s církvemi podnikají politici už dobrých dvacet let. Vážné, i spíše platonické. Nečasova vláda patří do té první skupiny.

Do Parlamentu poslala zákon, podle kterého mají církve dostat zpět 56 procent majetku a za zbytek jim má stát postupně vyplatit 59 miliard korun, valorizovaných o inflaci.

„Protihodnotou" by byla odluka církve od státu. Takže například půldruhé miliardy ročně na platy duchovních by už nešlo z rozpočtu ministerstva kultury.

Navracení církevního majetku podle průzkumů podporuje jen asi třetina občanů, a to ještě spíš vlažně.

"Myslíte si, že by se měl církvím vrátit bývalý majetek?"

Foto: Jan Lipold, STEM

Zdroj: STEM, 127 dotázaných, prosinec 2011.  

Někteří odpůrci restitucí zpochybňují samotné sloveso „vracet". Tvrdí totiž, že majetek církvím dříve nepatřil, tudíž ani nemůže být církvím vrácen.

Blogeři o církevních restitucích

* František Bublan, politik a katolík

* Jiří Paroubek, politik a husita

* Václav Hořejší, vědec a katolík

* Jiří Dolejš, poslanec KSČM

* Vít Luštinec, redaktor magazínu Christnet.cz

* Jaroslav Kuchař, mluvčí Vyměňtepolitiky.cz

Nejvýraznějším zastáncem tohoto názoru je spisovatelka Lenka Procházková, která kvůli restitucím podala trestní oznámení na představitele světské i církevní moci. Vláda je podle ní podezřelá ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku, protože chce církvím vrátit něco, co dříve měly jen ve správě, ne ve vlastnictví.

Trestní oznámení podala Lenka Procházková i na kardinála Duku a další „neznámé pachatele", které podezírá ze spáchání trestného činu krádeže ve stádiu pokusu.

Jak si tedy spisovatelka představuje vztah státu a církví? Jak mají podle ní církve fungovat a plnit svou roli ve společnosti? A co by se mělo dít s majetkem, který je zatím pro restituce blokován?

Lenka Procházková byla hostem online rozhovoru Aktuálně.cz ve středu 29. února. Zde jsou její odpovědi:

 

Právě se děje

před 35 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy