Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 6. 2017 8:00

Program ČSSD? Vtip. Oranžoví lítají nahoru dolů, teď vytáhli sliby z ráje

Hasič založil požár a těší se na pochvalu, jak to umí se stříkačkou.
Zaorálek zhodnotil vládu: „Stále vytváříme daňový ráj pro bohaté a daňové peklo pro ty, co jsou dole.“
Zaorálek zhodnotil vládu: „Stále vytváříme daňový ráj pro bohaté a daňové peklo pro ty, co jsou dole.“ | Foto: Libor Fojtík

Sociální demokracie v sobotu představila volební program. Co platilo, neplatí, co neplatilo, platí. To není partaj, ale horská dráha, lítá nahoru dolů, volič už nestačí sledovat, kde se zrovna nachází. Vnímá jen to, že ČSSD sebe samu srazila na kolena a krátce před volbami slibuje a slibuje, až se málem uslibuje.

Program ČSSD má 35 stran: "Do roku 2022 zvýšíme minimální mzdu alespoň na 16 000 korun, průměrná mzda dosáhne přinejmenším 40 tisíc korun." "Snížíme daně malým a středním podnikům a zavedeme spravedlivé progresivní zdanění velkých firem s vysokými zisky (nad 100 milionů korun). - Dva dny před programovou konferencí předseda Senátu Milan Štěch zaútočil na osoby samostatně výdělečně činné.

V sobotu nový lídr kampaně Lubomír Zaorálek o Štěchovi pravil: "Jeho vyjádření není v souladu s programem ČSSD. Malým a středním podnikům chceme naopak pomáhat." Kdo má tohle baštit? (Živnostníci jistě ne.) Kolik dní nový postoj vydrží?

Dál program: "Snížíme daně a zvýšíme tak příjem 98 procentům zaměstnanců. Díky této změně dojde ke zvýšení reálných příjmů zaměstnanců v průměru o 800 až 1200 korun." Premiér Sobotka však letos v únoru navrhl, aby vyšší daně platili lidé od příjmu 48 956 korun hrubého. V novém programu hranici posunuli, spekuluje se, že nad 80 tisíc hrubého. A zase: co to je za stranu? Narazí s nápadem, který neumí domyslet, šupem ho stáhne a plácne tam jiný. Věřit jim?

"Prosadíme, aby na dětské přídavky dosáhli nově rodiče až jednoho milionu dětí. Rodiny, ve kterých alespoň jeden rodič pracuje, budou mít přídavky o 300 korun měsíčně vyšší. Rodičovský příspěvek navýšíme o 80 tisíc korun na 300 tisíc korun." Říkáte si: kde na to vezmou?

Ta strana není v opozici, vládne tu, mohla ty věci zařídit, pokud jsou reálné. "Prosadíme čtyřleté navyšování rozpočtu školství tak, aby se platy učitelů dostaly nejméně na 130 procent průměrné mzdy". "Zavedeme jízdné zdarma ve veřejné železniční a autobusové dopravě pro děti, žáky základních a středních škol a seniory od 65 let." Atd. atd.

Socik na kolečkách

Socik na kolečkách, jinak to nelze nazvat. Ano, bylo by to náramně krásné, jenomže ten program nebezpečně připomíná brožury Svědků Jehovových, jak to budce vypadat v ráji.

Jde i o vážnější témata: "Chceme být v jádru Evropské unie a podporujeme posilování evropských vojenských kapacit ve spolupráci s NATO." My že chceme do jádra EU? Bojíme se přijmout euro, nevezmeme ani sto uprchlíků z přecpaných táborů v Itálii a Řecku, jsme potížisté z Východu, podáváme žalobu na EU, protože chceme nosit samopaly… Ne, nemá smysl pokračovat v pitvání oranžových nápadů.

Citujme, co řekl Zaorálek na konferenci: "Naše role by měla být pomáhat a chránit." A na závěr jednání: "Stáváte se vojskem, které míří do bitvy." Pasuje k tomu nový šéf strany Milan Chovanec, který se nechává fotit s puškou na prsou a chce ozbrojovat české občany. Militarizace, Zaorálek používá slovník jak nějaký generalisimus.

ČSSD se neustále chválí, jak se jí povedlo sobotkovské vládnutí. Ministr zahraničí však na konferenci řekl: "Stále vytváříme daňový ráj pro bohaté a daňové peklo pro ty, co jsou dole." Tak vypadá skvělá vláda? Peklo pro ty dole? Proč by ji tedy "ti dole" měli volit?

Po vládní krizi a rošádách v ČSSD si pozorovatel znovu masivně uvědomil, jak ta strana nemá kostru, nemá žádné kořeny, je to jen sulc, který se třese strachy o sebe.

Kdo za to může? Sobotka? Je to i naše chyba, to my tvoříme úspěch politiků, Zemana i Sobotky, Babiše i Filipa. My jim dáváme hlasy, my jim skáčeme na zlé řeči. Třeba na kampaň ČSSD k církevním restitucím; byla plná nenávisti, a jak s ní strana svého času uspěla. (Dnes nesmyslné zdanění církevních restitucí potichu stahují.)

Teď jim tyhle nepostoje, podrazy a nesplněné sliby voliči v průzkumech se zpožděním spočítali. Oranžoví si stěžují: Je to nespravedlivé! Jsme úspěšní, ale nikdo to nevidí! A zaklínají se strachem o "budoucí vývoj země" atd. Viz opět spasitel Zaorálek: "O volby ani tak nejde, ČSSD je důležitá, ale ani o ni nejde. Žijeme přelomovou dobu, v níž je důležité, co uděláme, jak se rozhodneme. Závisí na tom osud země."

Demokracie s bolševiky a hasič pyroman

Tak si to povězme: na osud země měli čtyři roky. Mohli na něm makat. Strana pro chudé a ponížené? Vtip. S programem proti množícím se ghettům začala Nečasova vláda, Sobotkova v něm jakž takž pokračovala, ale trend nezastavila a do nepopulárních opatření se jí nechce.

Celé roky jim v krku leží živnostníci, OSVČ, od Milana Štěcha to nebylo nic převratně nového. Naučili se ukazovat prstem na ty "zlé" (viz EET a hospodští coby potenciální zloději okrádající stát). Babiš to dělá úplně stejně, jen šikovněji a stále ještě není okoukaný; ukázal prstem na všecky politiky, kteří tu byli před ním, v tom se liší.

ČSSD je považována za demokratickou stranu, ale jak je to doopravdy s její láskou ke svobodě? Při volbě předsedy neměl v březnu Sobotka protikandidáta, stejně jako ho neměl Babiš. Sociální demokracie doteď podporuje Miloše Zemana (muže, který se obrací na Rusko a Čínu, na Putina a komunistu Si Ťin-pchinga), co je v tom proboha demokratického?

Letos v únoru Sobotka začal veřejně uvažovat o spojení s komunisty. Řekl: "Myslím, že bychom se měli vrátit ke starostem běžných lidí. Člověk, který se musí starat o nemocné rodiče, člověk, který chce, aby jeho děti měly kvalitní školu, který chce, aby měl práci a ta byla dobře zaplacená − takového člověka vůbec nezajímá, jestli platí, nebo neplatí bohumínské usnesení."

Sociální demokracie tvrdí, že chce Česko v EU, ale zároveň drží Zemana, bojí se jeho nápady odmítnout, její premiér, její předseda Senátu a její předseda sněmovny podepsali devótní "prohlášení čtyř" ústavních činitelů vůči Číně, spolu se Zemanem a na jeho popud.

ČSSD vystupuje jako strana NATO, avšak zase: kývá Zemanovi na jeho nápady, platí mu (vláda) cestu na vojenskou přehlídku do Moskvy, kam žádný jiný tak vysoko postavený státník EU úmyslně nejel. Výdaje na obranu za vlády ČSSD těžce zaostávají za závazkem vůči Alianci.

Najednou se to sociálním demokratům sečetlo (i Babišovi se to sečte, jen to přijde později, pokud v Česku udržíme demokracii). Trest za lhaní, nepevnost, nicotnou existenci, nesolidaritu přichází opožděně; odskákal to Sobotka, ten slušnější.

Programová konference potvrdila, že ČSSD připomíná hasiče-pyromana, který zakládá požáry, pak zapne sirénu, vyráží je hasit a chce být za ty proudy vody chválen.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Právě se děje

před 28 minutami

Koronaviru podlehl slavný jazzový klavírista Ellis Marsalis

Ve věku 85 let ve středu v New Orleans zemřel známý americký jazzový klavírista Ellis Marsalis. Podle agentury AP za to může zápal plic vyvolaný koronavirem. Marsalis, který za své vzory považoval Oscara Petersona či Dukea Ellingtona, proslul zejména coby pedagog. Vychoval jednu z nejznámějších amerických jazzových rodin, jako hudebníci se proslavili také čtyři z jeho šesti synů: trumpetista Wynton, saxofonista Branford, trombonista Delfeayo a bubeník Jason. Českému publiku se Elis Marsalis představil v lednu 1999, kdy s triem vystoupil v pražském Rudolfinu po boku Českého národního symfonického orchestru řízeného americkým dirigentem Paulem Freemanem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy