Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 11. 2017 13:25

Proruské servery ničí Česko. Babišovi pomohly vyhrát volby. Co s nimi jako premiér udělá?

Těsně před volbami spustil dezinformační server Aeronet kauzu lithium; poškodila ČSSD a naopak pomohla ANO a SPD. Stát nemůže jen přihlížet.
Putin nic, Putin muzikant. Ale hybridní válku umí jako nikdo jiný na světě.
Putin nic, Putin muzikant. Ale hybridní válku umí jako nikdo jiný na světě. | Foto: Reuters

Potrpíme si na tvrzení, že jsme "suverénním státem". Platí to? Suverénní země se dokáže bránit útokům, hybridní válce, my ne. Důkazem je předvolební kauza lithium. Její vývoj mapuje Pražský institut bezpečnostních studií (PSSI). Případ popsaly Hospodářské noviny.

Těsně před volbami ministr průmyslu za ČSSD Jiří Havlíček podepsal memorandum o těžbě lithia s australskou firmou EMH. Dva dny poté server Aeronet obvinil ČSSD, že chce lithium vytunelovat, a vyzval, ať lidé volí SPD Tomia Okamury. Během 24 hodin zprávu šířilo přes sto facebookových profilů. Tématu se ujala SPD, KSČM, Miloš Zeman, Andrej Babiš. Z lithia se stal předvolební trhák, který poškodil ČSSD.

Na začátku listopadu sociální demokraté dostali do rukou analýzu, jež popisuje důvody jejich fatální prohry. Tři byly klíčové: servilní prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů k Číně, neschopnost vysvětlit odvolání Andreje Babiše z vlády a kauza lithium.

Startérem lithiové kampaně se stal dezinformační web Aeronet, známý například tvrzením, že protesty proti prezidentu Zemanovi 17. listopadu 2014 (červené karty) organizovala a platila americká ambasáda. Server je zakonspirovaný, ani české tajné služby údajně nevědí, kdo přesně ho vlastní, stopy vedou do Virginie, Amsterdamu, Lucemburku, ale práce webu odráží metody ruských tajných služeb.

Na začátku "lithia" byla politická chyba ministra Havlíčka, těsně před volbami nic takového podepisovat neměl. To nic nemění na faktu, že spekulace Aeronetu neměla reálný podklad. Dezinformace se po sociálních sítích ujala i další média, politici, zasedala kvůli ní sněmovna.

Metoda známá, klasická: reálný fakt (podpis memoranda) je vyhodnocen jako ideální spouštěč fake news, vykonstruovaných nesmyslů, jejichž cílem je znejistit občany, pomoct rozkladu v zemi Evropské unie. ANO a SPD díky lithiu získaly víc, kdežto ČSSD méně hlasů.

Vliv Kremlu roste

Podobné ovlivňovací kampaně znají Spojené státy (volba prezidenta, podpora proruského Trumpa), Británie (brexit), ale také třeba Litevci, Lotyši, Estonci, Finové a četné další země. Ruská hybridní válka.

V Česku se sestavuje vláda a budeme volit prezidenta. Obojí spadá do zájmu hybridních válečníků. Těžko přehlédnout, jak náhle naskočil do boje o Hrad Mirek Topolánek, kandidát s osobními vazbami na poradce Miloše Zemana Martina Nejedlého, navázaného na Rusy. Topolánek tvrdí, že jde rozbít svazek Babiš-Zeman, ale každý ví, že ubere hlasy Jiřímu Drahošovi, který vazbu na Nejedlého postrádá.

Hrají v tom roli Rusové? Nevíme. Tyhle věci se obvykle dozvíme buď post factum (jako v USA), nebo taky vůbec ne.

Babiš bude premiérem. Jak se postaví k tvrzení, že jeho hnutí vyhrálo mimo jiné díky kauze lithium, kterou spustil proruský dezinformační server? To není legrace, i když nelze tvrdit, že by šéf hnutí byl s Rusy či Aeronetem domluven (server doporučoval volbu SPD Okamury, nikoliv ANO).

Babiš po volbách vystupuje jako proevropský a "pronaťácký" politik, Aeronet pracuje proti EU a NATO. Budoucí premiér by se měl rychle a jasně distancovat od podezření, že je v jakémkoliv spojení s proruským webem.

Do sněmovny byla zvolena řada proputinovských poslanců. Objevují se v různých partajích, jistě sem patří okamurovci, zhusta fanoušci Putina i extremistických spolků jako Českoslovenští vojáci v záloze. Podobně se to má s poslanci KSČM. Babiše dlouhodobě podporuje Putinův český obdivovatel a podporovatel Zeman.

Pokud nás Babiš a ANO chtějí přesvědčit, že jsou proevropským, nikoliv putinovským hnutím, pak nemohou jít to koalice s SPD a KSČM a nemohou ani přijmout jejich tichou podporu ve sněmovně.

Důležitá otázka: jak bude Babiš coby premiér bránit Česko před hybridními útoky ruských špionů? Ve volbách mu prospěli, ale státu škodí, tlačí nás pryč z unie, bombardují NATO, úspěšně zpochybňují naši západní orientaci. Babiš má recepty na všechno, co udělá s touto akutní hrozbou?

Pokud nevěří civilní kontrarozvědce BIS (nemá důvod jí nevěřit), může se zeptat svého ministra obrany Martina Stropnického, pod něhož spadají vojenští špioni; i oni dobře vědí, jak u nás řádí ruské tajné služby a jejich lidé.

Musíme se jim začít bránit, zatím neděláme jako stát nic, jinak nás rozloží, zničí už tak nabouranou vnitřní rovnováhu. Za to je teď Babiš osobně odpovědný.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Malta přijala 90 migrantů zachráněných italskou pobřežní stráží

Řím jejich přijetí maltskými úřady požadoval poté, co je na žádost Valletty zachránily v maltských pobřežních vodách italské lodě. S odkazem na vyjádření mluvčího maltské pobřežní stráže o tom informovala agentura AFP.

"Minulou noc jsme na požadavek maltských úřadů provedli záchranou operaci malého plavidla s asi 90 migranty hluboko v území, za které zodpovídá Malta," uvedla italská pobřežní stráž ve vyjádření s tím, že za utečence převzala Valletta předem zodpovědnost. Maltská pobřežní stráž o něco později uvedla, že migranty převzala a že jsou na cestě na pevninu.

Itálie a Malta dlouhodobě odmítají utečence zachráněné na moři přijímat. Evropská unie stáhla z vod u Libye všechna plavidla své pohraniční agentury Frontex, dohled v oblasti nyní provádí pouze letecky. Lodě humanitárních organizací, které nyní v podstatě jako jediné migrantům na moři pomáhají, čelí stále větším překážkám ze strany evropských vlád.

Zdroj: ČTK
Další zprávy