Luděk Navara Luděk Navara | Komentáře
24. 1. 2023 18:12

Prostřelené koleno a kulhavá spravedlnost

Ústavní soud připomněl, že každá zlá moc jednou skončí. Někdy i velmi rychle a nečekaně. Vyplatí se na to nezapomínat.
Památník obětem železné opony v Mikulově.
Památník obětem železné opony v Mikulově. | Foto: Profimedia

Je to už hodně starý příběh. V létě roku 1989 se východoněmecký mladík Thomas Bartsch pokusil utéct přes železnou oponu na Západ. Plán mu ale nevyšel, byl zasažen ostrým nábojem, zatčen a skončil ve vězení.

Za průstřel kolene, který mu během zásahu způsobili českoslovenští komunističtí pohraničníci, Bartsch loni - po letech tahanic - vysoudil směšných 5500 korun odškodného. Obrátil se proto se stížností na Ústavní soud, který mu teď dal za pravdu a vyzval českou justici, aby se případem začala znovu zabývat.

Pro poškozeného je to dobrá zpráva - získal naději, že se konečně dočká nápravy staré křivdy. Pro společnost je to pak důležitý okamžik, který stojí za to si zapamatovat.

Čekání není svoboda

Neúspěšný pokus o útěk se odehrál jen necelé čtyři měsíce před pádem Berlínské zdi. Kdyby byl Bartsch ještě pár týdnů počkal, mohl odjet na Západ třeba autobusem a ve zdraví. Což samozřejmě nemohl tušit. Stejně jako to nemohl tušit voják, který jej zmrzačil. A jako to nemohl tušit nikdo z těch, kteří se podíleli na Bartschově zatčení a vydání východoněmecké tajné policii. Tolik snahy všichni aktéři vynaložili - a nakonec se projevila nejen jako zbytečná, ale ještě se obrátila proti nim.

Přesněji řečeno, pohraničníka bezprostředně po "úspěšné akci" jistě pochválili a mohl se tím celé léto chlubit. Zůstal ale na svůj výkon pyšný ještě na podzim? Kdo slouží zlé moci, nikdy nemůže vědět, v jakou chvíli na to doplatí. Nemůže vědět, kdy se jeho vyznamenání změní v hanbu a jeho oceňované skutky v trestné činy. I když to velmi dlouho vypadá, že věci už napořád zůstanou tak, jak jsou, změna nakonec vždy přijde. Zpravidla nečekaně.

Příběhy, jako je ten Bartschův, jsou varováním pro slepé služebníky bezprávných režimů. Krom toho ale také vznášejí naléhavou otázku, zda svoboda, jíž se člověk prostě jen dožije, má stejný charakter jako ta, pro kterou je ochoten riskovat úplně všechno. Nakolik si lidé "vyčekané" svobody vlastně váží, jak s ní zacházejí, jak o ní přemýšlejí a jaký k ní získávají vztah?

Slepá a ještě chromá

S vyčkáváním však v našich končinách každopádně musí počítat každý, kdo je přesvědčen, že úsilí o nápravu starých křivd má smysl. Bartschovi bylo v roce 1989 třiadvacet let, letos má sedmapadesát - a spravedlivé odškodnění stále ještě nedostal. Ba co víc, musel přihlížet tomu, jak lidé odpovědní za střelbu na československých hranicích jeden po druhém zdárně unikají důsledkům svých činů. V jeho zemi byli přitom vrcholní funkcionáři za totéž odsouzeni už v roce 1997, tedy před více než čtvrtstoletím.

Bartsch nepochybně projevil odvahu a prokázal, že pro svobodu je ochoten podstoupit mnohé, jen si při tom vybral dvojitou porci smůly. Jednak proto, že byl dopaden. A jednak proto, že právě v Československu, v jehož nástupnickém státě má spravedlnost nejen zavázané oči, ale i kulhavé nohy.

Video: Příběhy železné opony - Jiří Chmel (18. 8. 2021)

Útěk za železnou oponu Jiří Chmel | Video: TVF
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy