Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
6. 12. 2017 12:10

Prý si nadělali děti, aby nemuseli pracovat. Jak to ten Babiš může vědět?

Vyjádření "nadělat si děti" pracuje s bytostmi jako s účelovou hmotou. Od premiéra je nepřijatelné.
Nezbývá než rozebrat, co je špatně.
Nezbývá než rozebrat, co je špatně. | Foto: ČTK

Andrej Babiš v úterý navštívil setkání lídrů českého exportu a mimo jiné pravil: "Náš největší problém je, že nejsou lidé na práci. Řada lidí pracuje na černo a je otázka, kolik lidí bere dávky, nadělali si děti, aby nemuseli pracovat. Naše firmy ztrácejí možnost výroby," citoval ho web Novinky.cz.

Za pozornost stojí hlavně prostřední věta a myšlenka "nadělali si děti, aby nemuseli pracovat". Tak se možná mluví po některých horších hospodách. Z úst nastávajícího premiéra je to jiná káva.

Vysmátý selfíčkář z volební kampaně nám tu nastavuje odvrácenou tvář. Čau lidi, jak se máte? Nadělali jste si děti, abyste nemuseli makat, co?

Je to bohužel stejný Babiš jako při památné návštěvě ve Varnsdorfu, kde ke koncentráku v Letech utrousil, že "kdo nepracoval, šup a byl tam", a sociálně slabé občany u nich doma zpovídal "jak to, že nejste v práci".

"Nadělali si děti, aby nemuseli pracovat." Už je to trochu monotónní, ale je třeba to opakovat: zkusme si představit, že by takový stigmatizující, vůči některým spoluobčanům opovržlivý výrok pronesl dejme tomu ministerský předseda Spojeného království. Britské noviny by ho rozcupovaly, pravděpodobně by skončil. U nás je ticho po pěšině. Politici i na nejvyšší úrovni si tohle dovolí. Zvykli si, že všechno se dá svést na politickou korektnost a být takzvaně politicky nekorektní je sladké.

Nezbývá než rozebrat, co je špatně. Na prvním místě obhroublost ve vyjádření: "Nadělat si děti" pracuje s bytostmi jako s účelovou hmotou. Jako by děti nemohly ani v případech, které má premiér všech občanů České republiky na mysli, přicházet na svět z lásky, ale jen kvůli sociální podpoře.

Do motivů, proč někdo má nebo nemá děti a kolik jich je, není nic ani Babišovi, ani komukoliv jinému. Je to svrchovaně soukromá, intimní zóna každého člověka. Včetně těch "nadělaných" a postupně dospívajících dětí!

Jak se asi v některých početnějších a chudších rodinách cítí, když tohle uslyší od nejmocnějšího politika? A jak se naopak cítí ti, kteří babišovský - a taky okamurovský - pohled sdílejí?

Základem státu, který odteď hodlá Babiš řídit, je sociální soucit, ne firemní kultura. Stát by se měl v první řadě zabývat tím, jak lidem pomáhat od chudoby. Mimochodem, je známo, že populační křivka klesá a že dlouhodobě perspektivním zdrojem zabezpečení ve stáří je vlastní potomstvo, rodina. Takže víc dětí je obecně i ve státním zájmu.  

Babiš: Nadělali si děti, aby nemuseli pracovat. Okamura: Ne výplatám sociálních dávek parazitujícím.

Taková ostrakizace je nepřípustná a nebezpečná. Kde to žijeme?

 

Právě se děje

před 33 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy