Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 7. 2014 13:00

Putin to nechtěl. Sestřelení MH17 byl nejspíš děsivý omyl

Komentář Martina Fendrycha: Vražda 298 lidí nejvíc škodí Rusku, Vladimiru Putinovi. Nemohl ji plánovat. Na chvíli se pro Západ stane vyvrhelem, ale jen na chvíli. A od svých plánů jen tak neustoupí.
Po Krymu nelze Putinovi věřit vůbec nic. Ale sestřelení boeingu mu strašlivě škodí.
Po Krymu nelze Putinovi věřit vůbec nic. Ale sestřelení boeingu mu strašlivě škodí. | Foto: Reuters

Po sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou to vypadá nejhůř pro Vladimira Putina, pro Rusko. Putin je vrah, objevuje se na Facebooku i v médiích. Ve skutečnosti není stále úplně jasno, co se vlastně stalo, kdo to spáchal.

Dá se tušit, že přesný přehled, v podstatě jistotu, má ruská armáda a ruské tajné služby. Ruské složky oblast bojů na Ukrajině zcela jistě sledují. Pokud střela na Boeing 777 vyletěla z mobilního systému Buk a pokud byl tento systém přivezen z Ruska, pak ruské vedení asi zná i jména lidí, kteří raketu na letoun navedli.

Slušný přehled a skoro jistotu mají nejspíš i Spojené státy. Prostor, kde se ta hrůza odehrála, nepochybně pečlivě sledují. Také vyjádření Baracka Obamy a Johna Kerryho vypadají velmi sebejistě. Pánové hodně vědí.

Mnohem hůř na tom budou Ukrajinci. V zemi je válka. A ve válce, zvlášť když jednu stranu představují proruští povstalci a druhou vojska státu v rozkladu, případně vojáci oligarchů, je vždycky mnoho chaosu, nejistoty, nepřehledu. Ukrajinci tvrdí, že mají nahrávku rozhovoru povstalců s ruskými tajnými službami, na níž se mluví o sestřelení letadla. Pokud by to byla pravda, povstalci by byli strašlivě neopatrní a neprofesionální. A na neprofesionály tihle vojáci od začátku vůbec nevypadají.

Zbyla jen mrtvá těla.
Zbyla jen mrtvá těla. | Foto: Reuters

Známy jsou varianty, kdo mohl civilní letoun plný žen, mužů a dětí sestřelit. Na prvním místě figurují proruští separatisté, kteří už předtím „sundali“ vojenská letadla. Na druhém místě je ukrajinská armáda, která podobnými zařízeními (Buk, stíhačky) disponuje. Na třetím místě pak Rusko.

Zatím vše svědčí proti proruským povstalcům. Vzkazy na internetu i další indicie. Ale každému, kdo má mozek v hlavě, je jasné, že povstalci neplánovali sestřelit civilní letoun, obrátit proti sobě (byť krátkodobou) světovou zlobu. Úmyslné sestřelení boeingu nedává u povstalců žádný smysl. Takže se nabízí omyl, děsivý, strašlivý omyl. Chyba. Nikoli promyšlený teroristický čin.

Úmyslné sestřelení? Nepředstavitelné

Nejen při válečných operacích (válka v Zálivu), ale i během vojenských cvičení je občas omylem sestřeleno letadlo. Stává se to. Připočtěme pekelný stres války, který si u nás dnes vůbec neumíme představit, stres z toho, že to nebezpečné zařízení je v rukou povstalců v podstatě nelegálně, tajně, a smrtící chyba je snadno představitelná. Úmyslné sestřelení MH17 je naopak nepředstavitelné.

Víme, že systém Buk (tedy tři mobilní vozidla včetně naváděcího radaru) nemůže obsluhovat žádný neškolený povstalec. Prostě by to nedokázal. Je to vysoce sofistikované zařízení, které vyžaduje hluboké znalosti a dovednosti. U povstalců tedy platí dvě varianty: přeběhlí profíci z ukrajinské armády, kteří zařízení umějí obsluhovat, nebo ruští vyškolení vojáci, kteří bojují na straně povstalců a chtěli střílet na vojenský letoun. (Dodejme, že sestřelovat vojenské antonovy taky není zrovna bohulibá činnost. Ale na Ukrajině je válka.)

Ukrajina dovolila létat civilním letadlům nad územím, kde zuří válka. Za to je Kyjev plně odpovědný.

Pokud střílel ruský Buk, pak už je v Rusku a posádka nejspíš stane před tajným vojenským tribunálem.

Druhá možnost - stříleli Ukrajinci. Někteří Rusové (bývalý vrchní velitel ruského letectva Michajlov) tvrdí, že boeing mohla sestřelit i střela vzduch-vzduch vypálená ze stíhačky Suchoj. To by ale znamenalo, že by Ukrajinci ÚMYSLNĚ sestřelili civilní letoun plný lidí. To se vymyká našim představám. Je to příliš obludné.

Moc nepomůže ani fakt, že Ukrajině by vyhovovalo očernit proruské separatisty. Riziko, že by se na malér přišlo, je obrovské. A je tu ještě jeden, výše již zmíněný fakt: Rusové oblast kontrolují ze vzduchu a částečně i ze země. Kdyby stříleli Ukrajinci, už by Moskva nejspíš zveřejnila důkazy.

Třetí možnost – let MH17 ukončili Rusové. Ale proč? Aby se Putin dostal do totální západní izolace? Chybí jakýkoli pádný důvod. Hodit to na Ukrajinu? Slabé. Sestřelení malajsijského letadla nejvíc škodí prezidentu Putinovi. Z něho se (na krátkou dobu; ono to po čase přejde, objeví se nové maléry) stal světový vyvrhel číslo jedna.

Odpovědnost Kyjeva za vzdušný prostor

Proč? Protože podporuje proruské povstalce, vyzbrojuje je, nepochybně jim posílá i vycvičené vojáky. Není nemožné, že jim poslal i systém Buk s vyškolenou posádkou. (A dávat tak nebezpečné zbraně povstalcům, to je bezesporu terorismus.) Ale i tady si člověk neumí představit, že by Putin nechal sestřelit civilní letadlo. Nedává to smysl.

Ruský režim je vinen podporou povstalců, tím, že vede jakousi neoficiální válku, válku, jíž se na oko neúčastní, ale ve skutečnosti velmi intenzivně účastní. Je ale hloupé tvrdit, že Putin nese přímou odpovědnost za sestřelení boeingu.

Ukrajinské vedení (samozřejmě nejen to současné) je vinno také. Jednak Kyjev na východ země léta kašle, nechal ho upadnout do bídy, nenastolil tam spravedlivé podmínky. A jednak Ukrajina dovolila létat civilním letadlům přes území, kde zuří válka. Za to je Kyjev plně odpovědný.

Povstalci jsou vinni tím, že válčí. Možná částečně ze zoufalství, avšak vedou válku, v niž se vraždí nejen ozbrojenci, ale i civilní obyvatelé. A minulý týden to odneslo dokonce civilní letadlo s lidmi, kteří nemají s Ukrajinou vůbec nic společného.

Mnoho lidí rozčiluje, že letečtí experti neměli hned od začátku přístup na místo, kam padaly trosky. A jak se nakládalo a nenakládalo s těly mrtvých. Ale v té oblasti je válka a my si to pořád neuvědomujeme. Ve válce je všechno jinak, žádná pravidla neplatí. Proto jí máme bránit všemi způsoby.

Jak to celé skončí? Rusové svoje informace neuvolní (nejspíš proto, že jsou pro ně nepohodlné). Američané hned tak asi taky ne. Dát k dispozici důkazy znamená obnažit se, ukázat, co vím, co sleduji, s jakou přesností. Povstalci, pokud stříleli, taky informace utají. Jsou pro ně velmi zlé.

Skončí Putin s podporou povstalců? Ne. V podstatě by tím přiznal, že proruské separatisty podporoval a že nese díl viny na sestřelení letu MH17. Ostatně ruský prezident nevypadá, že by si nechal jen tak rozhodit svoje plány.

(Zajímavá by byla reakce Evropské unie a taky nás všech, kdyby se ukázalo, že Boeing 777 přece jen sestřelila ukrajinská armáda.)

Po pádu boeingu se nic moc nezmění. Přibudou nějaké sankce vůči Rusku, přibude napětí. Putin s tím počítá. Nestojí o kontrolu západního typu. Krom mrtvých z malajsijského boeingu to nejhůř odskáčou Ukrajinci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Vedení rakouské Immofinanz nedoporučilo přijmout nabídku miliardáře Vítka na převzetí

Představenstvo a dozorčí rada rakouské realitní společnosti Immofinanz nedoporučují akcionářům přijmout nabídku českého miliardáře Radovana Vítka na převzetí podniku. Nabízenou cenu považují za příliš nízkou, uvádějí v dnešní tiskové zprávě. Vítkova společnost CPI Property Group (CPIPG) už v Immofinanz vlastní 32 procent akcií a prostřednictvím nabídky chce získat většinový podíl.

"Představenstvo a dozorčí rada vítají záměr CPI Property Group těžit z atraktivního růstového potenciálu firmy Immofinanz a podpořit její rozvoj a expanzi jakožto dlouhodobý velký akcionář. Cena, kterou CPIPG za akcie Immofinanz nabízí, je však výrazně nižší než současná hodnota firmy a neodráží její významný růstový potenciál," píše se v tiskové zprávě.

CPIPG za každou akcii Immofinanz nabídla 21,2 eura (519 Kč), nabídka platí do 23. února. Cena akcií na vídeňské burze se nyní pohybuje v blízkosti 22,6 eura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy