Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 6. 2015 12:00

Putine, zachraň svět! Papež mu věnoval anděla míru

Glosa Martina Fendrycha: Putin se u papeže podpory nedočkal. Spíš se mu dostalo napomínání.
Druhé setkání světových celebrit. Kladné a záporné.
Druhé setkání světových celebrit. Kladné a záporné. | Foto: Reuters

Vladimir Putin se ve středu setkal s papežem Františkem. Dva týdny před jednáním Evropské unie o protiruských sankcích přiletěl ruský prezident do Itálie na světovou výstavu v Miláně. Vítali ho krajané s transparenty „Putine, zachraň svět!“.

Jednal s italským premiérem Matteem Renzim. Přesvědčoval ho, že Itálii, která je „významným partnerem Ruska v Evropě“, škodí protiruské sankce. Podotkl, že obchod s Ruskem poklesl, což ubližuje italským firmám. Renzi však po setkání řekl: „Mluvili jsme přirozeně o Ukrajině, ohledně které panuje velké znepokojení i naděje, a přirozeně jsou zde i prvky neshody.“ Proti sankcím hlasovat v EU nebude.

Během návštěvy Putina v Itálii zasedali také europoslanci ve Štrasburku. Rozhodli, že Rusko už není strategickým partnerem EU. To vše pro Kreml znamená potíže, izolaci. Jsme svědky paradoxu: Putin vykládá, jak sankce škodí i Západu, ale jeho propagandisté (Zeman, Fico, Orbán a další) vykládají, jak jsou sankce neúčinné.

Pro Moskvu bylo v této atmosféře setkání Putina s papežem velmi důležité. František měl zřejmě symbolizovat velké ruské diplomatické možnosti, případně „neizolovanost“ Putina. Papež se snaží nestát ani na jedné ze stran ukrajinsko-ruského konfliktu, zjevně má největší starost o oběti války, tedy o obyvatele Donbasu, kteří tanky, rakety a smrt nechtějí.

Jaké byly výstupy z vatikánského setkání? Katolictví je do značné míry postaveno na symbolech. Stojí za to tedy sledovat i symboly setkání dvou světových celebrit, jedné s pozitivním, druhé s negativním předznamenáním. Papež ruského prezidenta pozdravil německy: „Willkommen,“ (což znamená vítejte). Německy Putin mluvil jako agent KGB za bolševika v NDR. František nepoužil ruštinu, i když by jistě nějaký ten „privjét“ zvládl.

Lásku, ne válku

Rus od Františka dostal darem medailon. Vytvořil ho Guido Veroi a představuje „anděla míru, který poráží všechny války“, „hovoří o solidaritě mezi národy“. Přesně cílený symbol. Kdyby papež vnímal ruského vládce jako mírotvůrce, těžko by mu dal tento medailon. Věřícím, kteří setkání sledovali, tím zřejmě říká, že přesně takového anděla Putin potřebuje.

Během setkání, jak zaznamenala kupříkladu Catholic News Agency nebo agentura AFP, byl papež velmi vážný. Na jeho Willkommen Putin neodpověděl. Sám mu daroval výšivku protkanou zlatou nití představující moskevský chrám Krista Spasitele, který byl v sovětských dobách zničen a pak znovu zbudován. I Rus se utekl k symbolu. Asi chtěl papeži ukázat, že není ex-kágébák, ale křesťan...

Oficiálních výstupů ze setkání není mnoho. Oba muži se shodli na nutnosti „obnovy ovzduší dialogu na Ukrajině a dodržování minské dohody“. To znamená na klidu zbraní. František Putina požádal, aby se osobně „angažoval v upřímném a velkém úsilí k dosažení míru“ na Ukrajině. Zdůraznil, jak je důležité, aby bylo znovu vybudováno klima dialogu. Mluvil o vážné humanitární situaci. Je nezbytné umožnit humanitárním pracovníkům, aby se dostali do místa nouze a pomáhali tam.

Ještě k ruským symbolům. Putin přijel za papežem se zpožděním 70 minut. (Setkání trvalo o dvacet minut kratší dobu.) Ruský prezident si zřejmě nedokázal odepřít radost ze svého zvyku chodit všude pozdě a dávat najevo, kdo je na zeměkouli důležitý. Nic sympatického v tom nenajdeme.

Setkání bylo politické, i přes anděla míru a Krista Spasitele. Papež se nevyslovil přímo proti Moskvě. A přece musel být Putin zklamán. Podpory od „bratra v Kristu“ se nedočkal, spíš napomenutí. Papež viditelně nepochybuje o tom, že Moskva má na Donbas obrovský vliv. Proto vyzývá Putina k dodržování dohody z Minsku. Dobře ví, že na Ukrajině bojují ruští soldáti a Moskva povstalce vyzbrojuje.

František však neřekl přímo: Putine, na Ukrajině hřešíš. Nechal si prostor pro dialog. Pro Vatikán je velmi důležité, aby byl vnímán jako centrum pokoje, zóna, která usiluje o mír, která může, až bude nejhůř, zprostředkovat jednání. Pomohl i při zlepšení vtahů mezi Spojenými státy a Kubou.

Papež zároveň zná své možnosti. Nedokáže změnit postoj Moskvy či Putina. Nemá žádné silové páky. Vatikán není velmoc. Jeho role je převážně duchovní, v dnešním světě značně podceňovaná a přehlížená.

Papež sám je ovšem hvězdou světového formátu. Co řekne, to se šíří. Proto Putin stál o jeho podporu. Té však nedosáhl. Podpory se dočkali jenom lidé sužovaní válkou. Válkou, na níž má Putinovo Rusko lví podíl.

 

Právě se děje

Další zprávy