Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 6. 2015 12:00

Putine, zachraň svět! Papež mu věnoval anděla míru

Glosa Martina Fendrycha: Putin se u papeže podpory nedočkal. Spíš se mu dostalo napomínání.
Druhé setkání světových celebrit. Kladné a záporné.
Druhé setkání světových celebrit. Kladné a záporné. | Foto: Reuters

Vladimir Putin se ve středu setkal s papežem Františkem. Dva týdny před jednáním Evropské unie o protiruských sankcích přiletěl ruský prezident do Itálie na světovou výstavu v Miláně. Vítali ho krajané s transparenty „Putine, zachraň svět!“.

Jednal s italským premiérem Matteem Renzim. Přesvědčoval ho, že Itálii, která je „významným partnerem Ruska v Evropě“, škodí protiruské sankce. Podotkl, že obchod s Ruskem poklesl, což ubližuje italským firmám. Renzi však po setkání řekl: „Mluvili jsme přirozeně o Ukrajině, ohledně které panuje velké znepokojení i naděje, a přirozeně jsou zde i prvky neshody.“ Proti sankcím hlasovat v EU nebude.

Během návštěvy Putina v Itálii zasedali také europoslanci ve Štrasburku. Rozhodli, že Rusko už není strategickým partnerem EU. To vše pro Kreml znamená potíže, izolaci. Jsme svědky paradoxu: Putin vykládá, jak sankce škodí i Západu, ale jeho propagandisté (Zeman, Fico, Orbán a další) vykládají, jak jsou sankce neúčinné.

Pro Moskvu bylo v této atmosféře setkání Putina s papežem velmi důležité. František měl zřejmě symbolizovat velké ruské diplomatické možnosti, případně „neizolovanost“ Putina. Papež se snaží nestát ani na jedné ze stran ukrajinsko-ruského konfliktu, zjevně má největší starost o oběti války, tedy o obyvatele Donbasu, kteří tanky, rakety a smrt nechtějí.

Jaké byly výstupy z vatikánského setkání? Katolictví je do značné míry postaveno na symbolech. Stojí za to tedy sledovat i symboly setkání dvou světových celebrit, jedné s pozitivním, druhé s negativním předznamenáním. Papež ruského prezidenta pozdravil německy: „Willkommen,“ (což znamená vítejte). Německy Putin mluvil jako agent KGB za bolševika v NDR. František nepoužil ruštinu, i když by jistě nějaký ten „privjét“ zvládl.

Lásku, ne válku

Rus od Františka dostal darem medailon. Vytvořil ho Guido Veroi a představuje „anděla míru, který poráží všechny války“, „hovoří o solidaritě mezi národy“. Přesně cílený symbol. Kdyby papež vnímal ruského vládce jako mírotvůrce, těžko by mu dal tento medailon. Věřícím, kteří setkání sledovali, tím zřejmě říká, že přesně takového anděla Putin potřebuje.

Během setkání, jak zaznamenala kupříkladu Catholic News Agency nebo agentura AFP, byl papež velmi vážný. Na jeho Willkommen Putin neodpověděl. Sám mu daroval výšivku protkanou zlatou nití představující moskevský chrám Krista Spasitele, který byl v sovětských dobách zničen a pak znovu zbudován. I Rus se utekl k symbolu. Asi chtěl papeži ukázat, že není ex-kágébák, ale křesťan...

Oficiálních výstupů ze setkání není mnoho. Oba muži se shodli na nutnosti „obnovy ovzduší dialogu na Ukrajině a dodržování minské dohody“. To znamená na klidu zbraní. František Putina požádal, aby se osobně „angažoval v upřímném a velkém úsilí k dosažení míru“ na Ukrajině. Zdůraznil, jak je důležité, aby bylo znovu vybudováno klima dialogu. Mluvil o vážné humanitární situaci. Je nezbytné umožnit humanitárním pracovníkům, aby se dostali do místa nouze a pomáhali tam.

Ještě k ruským symbolům. Putin přijel za papežem se zpožděním 70 minut. (Setkání trvalo o dvacet minut kratší dobu.) Ruský prezident si zřejmě nedokázal odepřít radost ze svého zvyku chodit všude pozdě a dávat najevo, kdo je na zeměkouli důležitý. Nic sympatického v tom nenajdeme.

Setkání bylo politické, i přes anděla míru a Krista Spasitele. Papež se nevyslovil přímo proti Moskvě. A přece musel být Putin zklamán. Podpory od „bratra v Kristu“ se nedočkal, spíš napomenutí. Papež viditelně nepochybuje o tom, že Moskva má na Donbas obrovský vliv. Proto vyzývá Putina k dodržování dohody z Minsku. Dobře ví, že na Ukrajině bojují ruští soldáti a Moskva povstalce vyzbrojuje.

František však neřekl přímo: Putine, na Ukrajině hřešíš. Nechal si prostor pro dialog. Pro Vatikán je velmi důležité, aby byl vnímán jako centrum pokoje, zóna, která usiluje o mír, která může, až bude nejhůř, zprostředkovat jednání. Pomohl i při zlepšení vtahů mezi Spojenými státy a Kubou.

Papež zároveň zná své možnosti. Nedokáže změnit postoj Moskvy či Putina. Nemá žádné silové páky. Vatikán není velmoc. Jeho role je převážně duchovní, v dnešním světě značně podceňovaná a přehlížená.

Papež sám je ovšem hvězdou světového formátu. Co řekne, to se šíří. Proto Putin stál o jeho podporu. Té však nedosáhl. Podpory se dočkali jenom lidé sužovaní válkou. Válkou, na níž má Putinovo Rusko lví podíl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy