Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
Aktualizováno 27. 4. 2015 17:15

Putinovi motorkáři: Noční vlci se stali testem české svobody

Pokud milujeme svobodu, chybí dnes zřejmě pádný zákonný důvod nechutné ruské Noční vlky do Česka nepustit.
Sebevědomá policie by neměla mít s Nočními vlky z Ruska žádné potíže.
Sebevědomá policie by neměla mít s Nočními vlky z Ruska žádné potíže. | Foto: ČTK/LEHTIKUVA/Jussi Nukari

Ruskému prezidentovi to dokonale vychází. Tihle lidé to mají vždycky lehčí; dělají si, co chtějí, provokují, zkoušejí, kam až si mohou dovolit zajít. Poslední kousek Vladimira Putina, motorkářský výlet postarších vysloužilců jménem Noční vlci do Berlína, je toho ukázkou.

Z té jízdy se stal málem celoevropský problém. V zemích NATO zasedají vlády, aby řešily, co s motorkářským gangem (jindy klubem), který, údajně, jede „uctít rudoarmějce do Berlína“.

Z Nočních vlků se stalo téma, a to nikoli jen tak nějaké téma, ale veletéma. Mediální bomba, sousto. Ujeté se jeví už opakované srovnávání s americkým vojenským konvojem, který přes nás projel nedávno. Aliance chtěla ukázat: Jsme tu, chráníme vás. A asi také chtěla ověřit, jak se na vojáky USA dívají obyvatelé zemí, kterými pojedou.

Co by ale Noční vlci propagovali? Současné Rusko? Bývalý motocyklistický gang, který se původně vzhlížel v Hells Angels? Nebo budou propagovat Putina, který se kamarádí s vůdcem Vlků stomatologem Alexandrem Zaldostanovem, přezdívaným Chirurg? To nesedí. Nejde o propagaci. Je to jiné než americký konvoj, naprosto nesrovnatelné.

Noční vlci vyvolávají zřejmě dopředu plánovanou reakci. Plno lidí – i u nás – cítí k těmto lidem s ošklivou minulostí i přítomností odpor. A hned by je chtěli zastavit, zakázat jim průjezd, nepustit je k nám. To je přesně ta reakce, kterou Kreml zjevně čeká, chce. Rád by z té šaškárny udělal jakousi zatěžkávací zkoušku demokracie.

Západní země mají svoje zákony. Není jen tak cizincům na motorkách něco zakázat. Putinovcům jde zřejmě o dvě věci. Ukázat, jak je Západ slabý, jak si nedokáže prosadit svou (nesmyslný zákaz průjezdu). A za druhé ukázat, že tady vlastně žádná svoboda není, že to jsou jen kecy, a když přijde na dvě desítky nebo dvě stovky motorkářů, svoboda končí.

Ani počasí ty antiberánky nezastaví!

Svědčí o tom výrok Zaldostanova: „Nic nás nezastaví. Ani počasí, ani polské ministerstvo zahraničí a do Berlína dorazíme stejně jako před sedmdesáti lety naši dědové, kteří osvobozovali Evropu od nacismu,“ sdělil polskému listu Gazeta Wyborcza. (Všimněte si: ani počasí! Slyšíme v tom „Poručíme větru, dešti“. Zároveň je k počasí přirovnané polské ministerstvo zahraničí, což by mohlo Poláky těšit.)

Proč Vlky zastavovat? Není mi to jasné. Jistě, když žádají, aby směli v Praze vjet na mašinách na Olšanské hřbitovy, tak se asi zbláznili. Proč by měly motorky projíždět mezi hroby? To se u nás, ale ani jinde ve světě, pokud vím, prostě nedělá. Jinak u nás ovšem motorkáři běžně jezdí.

Přišlo by mi úplně absurdní, pokud by kašpary vláda „řešila“. Poláci průjezd zakázali, je z toho diplomatická válka, ale stejně tam Noční vlci vjeli. Přes hranice se dostali nikoli jako kolona, nýbrž jako jednotlivci. Pokud mezi nimi není někdo, kdo je nežádoucí osobou, nebo nějaký mezinárodně hledaný zločinec, pokud mají víza, mohou do země vstoupit.

Tenhle putinovýlet má přece proběhnout normálně, tj. jako ve svobodných zemích: kolona ať jede, ale musí dodržovat zákony. Splňovat zákonné podmínky. Zakazování a hledání pseudodůvodů, proč je zakázat, smrdí minulým režimem a zároveň smrdí současnými putinovskými móresy.

Naše potíž, česká potíž ovšem vězí v tom, že místní úřady a policie neumí nekompromisně a spravedlivě vyžadovat dodržování zákonů. Proto taky asi gang Vlků vyvolává velké obavy. Je v tom cítit takovéto: Co si s nimi, proboha, počneme? Jak je zvládneme?

Vnitro: Propagandistický a provokační charakter

Ministerstvo vnitra údajně navrhuje zařazení Nočních vlků na seznam nežádoucích osob. Pak by je od nás muselo vyhostit, pokud by sem vjeli. Důvody? Podle vnitra jde o zločineckou organizaci, která obchoduje s drogami a byla zapojena do konfliktu na Ukrajině. Jízda prý má silný propagandistický a provokační charakter. (Zní to jak za bolševika.)

Co je nežádoucí osoba? „Nežádoucí osobou se rozumí cizinec, který by mohl ohrozit bezpečnost státu, závažným způsobem narušit veřejný pořádek. Toto opatření se cizinci nesděluje, nejedná se o rozhodnutí podle správního řádu,“ uvádí ministerstvo. Jak mají Noční vlci ohrozit bezpečnost naší země? Jak ministerstvo vnitra doloží, že gang v Rusku bije lidi a prodává drogy? Ruská policie jim s tím asi nepomůže.

Vnitro také připomíná, že nemáme pro „nevpuštění“ reálné nástroje. České hranice jsou, jak známo, otevřené, nehlídané. Tak tam nasázíme zase pohraničníky kvůli Nočním vlkům? To opravdu, ale opravdu těžko.

Pokud má partička motorkářů víza a není na seznamech nežádoucích či hledaných osob, bylo by absurdní jim zakazovat vjezd. Až tady pofrčí, má na ně prostě dohlédnout policie. A jakmile poruší naše zákony, zasáhnout. To bohatě stačí.

Bojovně naladění tuzemci budou zklamáni, ale svoboda je holt svoboda. Do ní patří i to, že bývalý a možná i současný motogang spojený s ruským carem a agresorem jede uctít rudoarmějce. (Co by si o tom mysleli padlí ruští vojáci, to nevíme. Asi by nejásali. Ale o ně přece vůbec nejde.)

Paradoxem je, že Noční vlci se skutečně stávají jakýmsi testem svobody. A taky našeho sebevědomí.

 

Právě se děje

Další zprávy