Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
11. 5. 2016 13:30

Rána existuje, ale nezasadil ji vyholený obr. V případu pobodaného muslima dál nevíme, na čem jsme

Pokud se policejní verze potvrdí, bude to argument pro zpochybňování útoků na popírače nenávisti. „Kdoví, jestli si to neudělali sami,“ budeme slýchat častěji.
Ani ublížení, ani rasové, vyšetřila policie.
Ani ublížení, ani rasové, vyšetřila policie. | Foto: Thinkstock

Tenhle případ první oddělení odložilo. Útok nožem na Syřana v Praze-Vršovicích, který se měl odehrát letos v lednu, se neodehrál, zní usnesení vyšetřovatele.

Hlavní zdůvodnění: policie nenašla na bezpečnostních kamerách to, co tam podle svého soudu najít měla, kdyby se zločin v parku skutečně stal. Napadený (smíme mu tak ještě říkat?) prý nevysvětlil nesrovnalosti, se kterými ho policisté konfrontovali. Vyšetřování mělo tři verze: podle první muže skutečně někdo cizí úmyslně bodl, podle druhé k tomu došlo neúmyslně a podle třetí si zranění způsobil sám. Cizí úmysl nakonec policie vyloučila.

Zraněný Isaak T. – třícentimetrová bodná rána na břiše je neoddiskutovatelná – policejní verdikt popírá. Trvá na tom, že ho napadli dva muži, útočník byl podle několik měsíců starého policejního popisu „asi 195 centimetrů vysoký, svalnatý, sportovní postavy s mohutnými kulatými zády a svaly na ramenou… Oblečen byl do maskáčové bundy s kapucí s barevnějším tzv. německým maskáčovým vzorem.“

Mordparta (zlo)čin klasifikovala jako těžké ublížení na zdraví s rasovým podtextem. Po vyšetřování změnila názor a obzvlášť v takovém případě je důležité přesvědčivě obhájit proč. Teď by, v logice zákona, mohl být stíhán naopak Isaak T. za křivé svědectví.

Proč by to ale dělal, proč by si celou věc vymýšlel? Aby si vyřídil účty s nácky? Byl by tak naivní a myslel si, že se na to nepřijde?

Vyšetřovatelé spekulují – to je to pravé sloveso – o tom, že Isaaka T. ve skutečnosti omylem zranil někdo blízký a on to na něj nechtěl říct. Dokonce de facto zpochybňují jeho tvrzení, že mu – a jeho přítelkyni – někdo vyhrožoval a na auto nastříkal hákový kříž: vyšetřovatelé nerozumí tomu, proč na útoky nikdy neupozornil nebo si je nevyfotil na telefon. To jsou příliš odvážné a málo podložené výroky. V policejním podání se oběť napadení mění v nedůvěryhodnou postavu, která něco skrývá.

Dál s jistotou nevíme, co se v parku přesně stalo a nestalo. Muži, odpovídající popisu útočníků, tam skutečně byli, to kamery zaznamenaly, viděl je i správce. Jestli se s Isaakem T. potkali a měli spolu nějaký konflikt, není jasné. Syřan v nich ale útočníky nepoznal. V době, kdy mělo dojít k útoku, si jich nevšimly ani policejní hlídka, ani rodina, která poblíž nakládala věci do auta. Neboli nikdo a nic výpověď poškozeného plně nepotvrdilo.

Je možné, že policejní úsudek je správný. Nejde o to, mermomocí ho vyvrátit. Je to případ jako každý jiný, nezasluhuje speciální, jen zevrubné a nestranné vyšetřování. Na druhou stranu: vzbudil zaslouženou pozornost jako další, zatím vůbec nejvážnější ze seriálu útoků proti lidem, kteří ne-nenávidí, neparticipují na atmosféře zášti k běžencům a islámu, naopak dávají najevo svou spoluúčast.

Už proto by bylo dobré, kdyby proti usnesení vyšetřovatele podal Isaak T., respektive advokát, stížnost a postup policie byl ještě jednou prověřen. Jde o vážnou věc a měli bychom mít nejvyšší možnou jistotu, jak se odehrála. Jestli to byl, nebo nebyl podvrh.

Současná situace v důsledku znamená, že stín padá nejen na Isaaka T., ale nepřímo i na šlechetné úmysly mnoha dalších lidí, kteří se protiví kultuře nenávisti a strachu. Z policejního závěru vyplývá, že jeden z nich vážně lhal o tom, že se stal obětí kvůli svému přesvědčení. A to, ať chceme nebo ne, škodí kreditu jiných.

Pokud bude policejní rozhodnutí definitivní, ať už po přezkoumání, nebo ne, znamená to, že jsme byli podvedeni a vyholený obr s kapucí se ničeho nedopustil. To může být nebezpečný argument pro zpochybňování, bagatelizování jiných incidentů, útoků a výhrůžek s podtextem nenávisti. „Kdoví, jestli si to zase nevymysleli. Kdo ví, jestli si to neudělali sami,“ slyšeli bychom častěji.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Na japonském ostrově Suwanose vybuchla sopka Mt. Otake

Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska ve středu vybuchla. Velké kameny vymrštěné z kráteru dopadaly téměř kilometr daleko. Místní úřady zvýšily stupeň varování a omezily přístup obyvatel do okolí sopky, informovala agentura Kjódó.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy