Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
6. 12. 2015 20:30

Ransdorf neřekl, jaký měl ve švýcarské bance motiv. Peníze? Jak vás to vůbec může napadnout

I kdyby neporušil zákon, komunistický europoslanec se dopustil střetu zájmů. Na druhou, na třetí.
Čelem k masám.
Čelem k masám. | Foto: ČTK

Miloslav Ransdorf, Otevírání komunikace s.r.o. Dosud neznámý vedlejší pracovní poměr poslance Evropského parlamentu měl být zlatým hřebem příštího majetkového přiznání.

A teď vážně. Komunistický europarlamentář se v neděli odpoledne na svém facebookovém profilu podělil o svou verzi příběhu, který se odehrál v curyšské bance a na policii. Podle svých slov se ve společnosti tří Slováků dostavil do banky pouze proto, aby se „pokusil otevřít komunikaci mezi Kantonální bankou Zürich a panem V. H., majitelem významného konta v této bance, s nímž kantonální banka již téměř 10 let nekomunikuje.“ K tomuto účelu byl prý vybaven plnou mocí, opravňující k jednání.

To je jádro sdělení. Zbytek, především následné zatčení kvůli falešným dokumentům, je v Ransdorfově podání pouhým nedorozuměním.  Ničeho nezákonného jsem se nedopustil a mám čisté svědomí, napsal do sociální sítě.

Přitakejme – i z nedostatku jiných konkrétních informací, švýcarské instituce případ blíže nepopsaly – prozatím Ransdorfově verzi v tom základním: tedy že s kontem nebyl spojen a ve věci vystupoval pouze jako bankovní vyjednávač. Ombudsman pro jistou VIP. Už léta ze záhadných důvodů šikanovanou nejprestižnější bankovní destinací světa. Dejme tomu.

Takové angažmá s finále v cele předběžného zadržení by znamenalo průšvih pro politika jakékoli strany. Ransdorfův případ je pikantnější o to, že čas na nepracovní cestu do Švýcar za účelem hájení zájmů miliardáře si udělal politik strany, která se opírá o chudší voliče a do takzvaných privilegovaných elit. Čest práci, hanba kapitálu! Tohle je komunistický střet zájmů na druhou, na třetí.

Z programu KSČM pro eurovolby 2014

„Podporovat zavádění daně z finančních transakcí, mimořádnou evropskou daň na velké majetky k financování plánu evropské obnovy, projednat možnost emitování evropských dluhopisů k financování rozvojových evropských projektů."

"V rámci systému boje EU proti daňovým únikům, posílit spolupráci s OLAF (evropské protikorupční služby). Přijetí balíčku opatření proti podvodům v oblasti DPH.“

"Podporovat státem garantované pojištění vkladů do 100 tisíc eur."

Suma 350 milionů eur, o kterou na kontě pana V. H. údajně jde, se v přepočtu rovná například ročním výdajům Moravskoslezského kraje. Je astronomická. Z dostupných informací stoprocentně nevyplývá, že by V. H. musel být Slovák nebo Čech, nicméně zdá se to pravděpodobné – ale nikdo s takovým jměním a iniciálami v žebříčcích nejbohatších podle časopisu Forbes není (na Slovensku by už sama tato suma zaručila 14. místo).

Ransdorfovo „vysvětlení“ je neuvěřitelné. Podal ho jen písemně, takže se ho zatím nebylo možné zeptat, jestli opravdu nechápe, v čem je problém. I kdyby neporušil žádný trestní paragraf, tak se znemožnil tím, že na soukromé misi dělá věci, které naprosto nemá v popisu práce. Jaký byl motiv zprostředkovat zrovna v tomhle případě, a ne jindy? Peníze, provize? Ne, jak vás to vůbec může napadnout… Tak nezištně vykonat dobrý skutek? Čekal protislužbu, jakou?

Netušíme, a Miloslav Ransdorf zjevně nepřekypuje touhou to přiblížit. Ani voličům, kteří ho vloni vynesli do Štrasburku preferenčními hlasy.

Je ale nepravděpodobné, že by Otevírání komunikace fungovalo jako neziskovka.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 4,1 procenta

Podíl nezaměstnaných v Česku v dubnu klesl z březnových 4,2 procenta na 4,1 procenta. Nezaměstnanost je tak nejnižší od loňského prosince. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Úřad práce ČR. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu klesl oproti březnu téměř o 9000 na 297 876, zatímco počet volných míst stoupl o 4500 na 343 407. Množství míst vzrostlo i ve srovnání s loňským dubnem, a to o více než 10 000. Nezaměstnaných meziročně skoro 44 000 přibylo.

"S příchodem jarního období došlo k rozjezdu sezonních prací," sdělil k meziměsíčnímu poklesu nezaměstnanosti generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. "Zaměstnavatelé momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, zahradnictví, těžbě, ale také v logistice či e-shopech," doplnil. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) pomohly i státní příspěvky na mzdy z programu Antivirus. "Vývoj na trhu práce ukazuje, jak důležitá je v době krize efektivní ochrana pracovních míst," sdělila v pátek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy