Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
6. 12. 2015 20:30

Ransdorf neřekl, jaký měl ve švýcarské bance motiv. Peníze? Jak vás to vůbec může napadnout

I kdyby neporušil zákon, komunistický europoslanec se dopustil střetu zájmů. Na druhou, na třetí.
Čelem k masám.
Čelem k masám. | Foto: ČTK

Miloslav Ransdorf, Otevírání komunikace s.r.o. Dosud neznámý vedlejší pracovní poměr poslance Evropského parlamentu měl být zlatým hřebem příštího majetkového přiznání.

A teď vážně. Komunistický europarlamentář se v neděli odpoledne na svém facebookovém profilu podělil o svou verzi příběhu, který se odehrál v curyšské bance a na policii. Podle svých slov se ve společnosti tří Slováků dostavil do banky pouze proto, aby se „pokusil otevřít komunikaci mezi Kantonální bankou Zürich a panem V. H., majitelem významného konta v této bance, s nímž kantonální banka již téměř 10 let nekomunikuje.“ K tomuto účelu byl prý vybaven plnou mocí, opravňující k jednání.

To je jádro sdělení. Zbytek, především následné zatčení kvůli falešným dokumentům, je v Ransdorfově podání pouhým nedorozuměním.  Ničeho nezákonného jsem se nedopustil a mám čisté svědomí, napsal do sociální sítě.

Přitakejme – i z nedostatku jiných konkrétních informací, švýcarské instituce případ blíže nepopsaly – prozatím Ransdorfově verzi v tom základním: tedy že s kontem nebyl spojen a ve věci vystupoval pouze jako bankovní vyjednávač. Ombudsman pro jistou VIP. Už léta ze záhadných důvodů šikanovanou nejprestižnější bankovní destinací světa. Dejme tomu.

Takové angažmá s finále v cele předběžného zadržení by znamenalo průšvih pro politika jakékoli strany. Ransdorfův případ je pikantnější o to, že čas na nepracovní cestu do Švýcar za účelem hájení zájmů miliardáře si udělal politik strany, která se opírá o chudší voliče a do takzvaných privilegovaných elit. Čest práci, hanba kapitálu! Tohle je komunistický střet zájmů na druhou, na třetí.

Z programu KSČM pro eurovolby 2014

„Podporovat zavádění daně z finančních transakcí, mimořádnou evropskou daň na velké majetky k financování plánu evropské obnovy, projednat možnost emitování evropských dluhopisů k financování rozvojových evropských projektů."

"V rámci systému boje EU proti daňovým únikům, posílit spolupráci s OLAF (evropské protikorupční služby). Přijetí balíčku opatření proti podvodům v oblasti DPH.“

"Podporovat státem garantované pojištění vkladů do 100 tisíc eur."

Suma 350 milionů eur, o kterou na kontě pana V. H. údajně jde, se v přepočtu rovná například ročním výdajům Moravskoslezského kraje. Je astronomická. Z dostupných informací stoprocentně nevyplývá, že by V. H. musel být Slovák nebo Čech, nicméně zdá se to pravděpodobné – ale nikdo s takovým jměním a iniciálami v žebříčcích nejbohatších podle časopisu Forbes není (na Slovensku by už sama tato suma zaručila 14. místo).

Ransdorfovo „vysvětlení“ je neuvěřitelné. Podal ho jen písemně, takže se ho zatím nebylo možné zeptat, jestli opravdu nechápe, v čem je problém. I kdyby neporušil žádný trestní paragraf, tak se znemožnil tím, že na soukromé misi dělá věci, které naprosto nemá v popisu práce. Jaký byl motiv zprostředkovat zrovna v tomhle případě, a ne jindy? Peníze, provize? Ne, jak vás to vůbec může napadnout… Tak nezištně vykonat dobrý skutek? Čekal protislužbu, jakou?

Netušíme, a Miloslav Ransdorf zjevně nepřekypuje touhou to přiblížit. Ani voličům, kteří ho vloni vynesli do Štrasburku preferenčními hlasy.

Je ale nepravděpodobné, že by Otevírání komunikace fungovalo jako neziskovka.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy