Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
23. 7. 2015 15:55

Rath píše telenovelu „Kdovíjak to bylo“. Jako Kajínek

Určitě by nebyl proti, kdyby jeho příběh také někdo zfilmoval.
Mýtus Rath.
Mýtus Rath. | Foto: ČTK

800 dní po zatčení dostal David Rath osm a půl roku. Ještě nikdy nebyl odsouzen za korupci tak vysoký politik a ještě nikdy politik neodešel od soudu s tak vysokým trestem. Samozřejmě nepravomocným, protože Rath a jeho advokátka podle očekávání avizovali, že se odvolají.

Proces byl férový. Skoro by se dalo říct, že byl veden z obou stran tvrdě, ale fér. Tím budiž v případě obžalovaného rozuměno napínání všech možností, které mu trestní řád dává – ale v mezích zákona. Obžaloba a soud na druhou stranu několikrát daly najevo, že na sobě nedají dříví štípat a – znovu v mezích zákona – nenechali Ratha, aby režii plně převzal do svých rukou.

V tuto chvíli ještě neznáme podrobné zdůvodnění rozsudku, ale z toho, co víme, se dá říct, že důkazy byly dostatečné a verdikt je přiměřený. Po rozsudcích v minulých souvisejících případech, především nad manželi Kottovými, nebylo překvapením, že i Rath byl shledán vinným. O žádný politický proces nešlo.

Podstatné je i to, že byl soud veden transparentně, takže kvalitu justice můžeme vůbec věcně posuzovat. Na rozdíl od případu Jany Nagyové Nečasové, kde bylo hlavní líčení z nemalé části utajeno a kde mimochodem soudkyně Králová možná sepisuje odůvodnění osvobozujícího rozsudku dodnes.

Shodou okolností, jen několik hodin před ortelem v kauze Rath, zamítl plzeňský soud další ze stížností Jiřího Kajínka o obnovu procesu. Z hlediska trestního zákona samozřejmě nemají Rath a Kajínek společného vůbec nic, navíc jeden se dosud nachází na svobodě a druhý ve Valdicích. Jistá vnější podoba tu ale je. V obou případech jde o „justiční celebrity“, které pomáhají stavět kolem svých případů „legendu“, která by „mimosoudně“ působila v jejich prospěch. Tak jako existuje fenomén a mýtus Kajínek, rodí se fenomén a mýtus Rath. Exhejtman by určitě nebyl proti, kdyby jeho příběh někdo zfilmoval. Ne, nepodezíráme ho, že by kvůli tomu chtěl uprchnout z Mírova.

Existuje ne úplně zanedbatelná skupina lidí, která buď přímo věří, že Kajínek je nevinný, nebo si myslí, že „kdovíjak to bylo“. Případně, po zhlédnutí filmu, ho bere tak trochu jako padoucha s lidskou tváří. Kajínkovým případem se – jistě i pod dojmem veřejného mínění - zabývalo několik ministrů spravedlnosti. Média se na něj ptala prezidentských kandidátů!

Tohle všechno, neutuchající polemiku a rozruch, by – na své úrovni – uvítal i David Rath, ať už jako součást své obhajoby, nebo osobní satisfakce. Bude na tom dál aktivně pracovat. Viz i poslední pokus s údajně kompromitující fotografií údajného soudce Pacovského z neznámého zdroje, která ve skutečnosti nedokazuje vůbec nic - ale je „zajímavá“. Je to součást telenovely.

Pro Ratha jsou teď hlavním potenciálním spojencem – stejně jako pro Kajínka – média. Bude je chtít využít ve svůj prospěch, bude stupňovat scénář. Legenda o zbojníkovi K., legenda o nepohodlném politikovi R.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy