Martin Ehl | Komentáře
6. 7. 2015 9:35

Řecko nyní ohrožuje jednotu celé Evropské unie

Odchod Řecka z eurozóny může být precedentem pro další podobné případy. Jak finanční trhy, tak populističtí politici začnou kalkulovat s možností, že lze eurozónu - potažmo celou EU - opustit.
Oslavy vítězů referenda.
Oslavy vítězů referenda. | Foto: Reuters

Řecké "ne" reformám a úsporám neznamená, že Evropa ví, co se bude v následujících dnech a týdnech dít. Na úterý podvečer je svolán zvláštní summit eurozóny, zatímco řečtí vůdci premiér Alexis Tsipras a ministr financí Janis Varufakis udržují své příznivce v domněnce, že do 24 hodin od referenda uzavřou novou dohodu s eurozónou.

Ve skutečnosti nikdo neví, co se bude opravdu dít a zda řecké banky, už týden zavřené, v úterý otevřou. Premiér Tsipras může také ztratit podporu, protože slibuje vyřešení situace v řádu hodin až jednotlivých dní. Řekové, kteří si už více než týden masívně vybírali úspory, ale podle evropských analytiků žijí v iluzi. Řecké banky mají peníze podle nejoptimističtějších odhadů do středy. Je málo pravděpodobné, že do té doby se podaří najít celoevropskou dohodu na tom, zda a jak Řecku pomoci.

Řekové sice řekli ne úsporám a reformám, ale neřekli, jak by si představovali svoji další ekonomickou existenci. Potom, co předvedli řečtí vyjednavači v posledních týdnech, je málo pravděpodobné, že jim evropští politici vyjdou v něčem zásadním vstříc. Evropští politici jako Angela Merkelová ovšem prohlásili, že respektují demokratickou vůli řeckých voličů. Evropané celý minulý týden více či méně jednotným hlasem hovořili o tom, že Řekové hlasují o svém setrvání v eurozóně. Přesto tři čtvrtiny Řeků v průzkumech deklarují, že chtějí zůstat v eurozóně.

Jasná podpora "ne" ale dramaticky zvýšila možnosti odchodu Řecka z eurozóny. To mnozí považují za počátek rozpadu celé Evropské unie, která doposud všechny své dosavadní krize překonávala tím, že skrze krize prosadila další reformy či další integraci. Tentokrát se zdá, že evropský projekt narazil.

Odchod Řecka z eurozóny může být precedens pro další podobné případy. Nemyslitelné se stane možným a jak finanční trhy, tak populističtí politici po celé Evropě začnou kalkulovat s možností, že lze eurozónu - a potažmo Evropskou unii - opustit. Ve špatné situaci jsou například Itálie, kde premiér Matteo Renzi jen ztěžka prosazuje reformy, nebo Španělsko, Portugalsko a Irsko, které se za cenu tvrdých opatření dostaly z nejhoršího.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy