Martin Ehl | Komentáře
6. 7. 2015 9:35

Řecko nyní ohrožuje jednotu celé Evropské unie

Odchod Řecka z eurozóny může být precedentem pro další podobné případy. Jak finanční trhy, tak populističtí politici začnou kalkulovat s možností, že lze eurozónu - potažmo celou EU - opustit.
Oslavy vítězů referenda.
Oslavy vítězů referenda. | Foto: Reuters

Řecké "ne" reformám a úsporám neznamená, že Evropa ví, co se bude v následujících dnech a týdnech dít. Na úterý podvečer je svolán zvláštní summit eurozóny, zatímco řečtí vůdci premiér Alexis Tsipras a ministr financí Janis Varufakis udržují své příznivce v domněnce, že do 24 hodin od referenda uzavřou novou dohodu s eurozónou.

Ve skutečnosti nikdo neví, co se bude opravdu dít a zda řecké banky, už týden zavřené, v úterý otevřou. Premiér Tsipras může také ztratit podporu, protože slibuje vyřešení situace v řádu hodin až jednotlivých dní. Řekové, kteří si už více než týden masívně vybírali úspory, ale podle evropských analytiků žijí v iluzi. Řecké banky mají peníze podle nejoptimističtějších odhadů do středy. Je málo pravděpodobné, že do té doby se podaří najít celoevropskou dohodu na tom, zda a jak Řecku pomoci.

Řekové sice řekli ne úsporám a reformám, ale neřekli, jak by si představovali svoji další ekonomickou existenci. Potom, co předvedli řečtí vyjednavači v posledních týdnech, je málo pravděpodobné, že jim evropští politici vyjdou v něčem zásadním vstříc. Evropští politici jako Angela Merkelová ovšem prohlásili, že respektují demokratickou vůli řeckých voličů. Evropané celý minulý týden více či méně jednotným hlasem hovořili o tom, že Řekové hlasují o svém setrvání v eurozóně. Přesto tři čtvrtiny Řeků v průzkumech deklarují, že chtějí zůstat v eurozóně.

Jasná podpora "ne" ale dramaticky zvýšila možnosti odchodu Řecka z eurozóny. To mnozí považují za počátek rozpadu celé Evropské unie, která doposud všechny své dosavadní krize překonávala tím, že skrze krize prosadila další reformy či další integraci. Tentokrát se zdá, že evropský projekt narazil.

Odchod Řecka z eurozóny může být precedens pro další podobné případy. Nemyslitelné se stane možným a jak finanční trhy, tak populističtí politici po celé Evropě začnou kalkulovat s možností, že lze eurozónu - a potažmo Evropskou unii - opustit. Ve špatné situaci jsou například Itálie, kde premiér Matteo Renzi jen ztěžka prosazuje reformy, nebo Španělsko, Portugalsko a Irsko, které se za cenu tvrdých opatření dostaly z nejhoršího.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney změnil jména filmových studií, už neobsahují označení Fox

Americký zábavní gigant Walt Disney se rozhodl změnit jména filmových studií, která loni získal od společnosti 21st Century Fox. Z jejich názvu vypustí označení Fox. Studia The 20th Century Fox tak nově ponesou jméno The 20th Century, zatímco z Fox Searchlight Pictures se stanou jen Searchlight Pictures. Podle časopisu Variety nechce být Disney spojován se jménem mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který vlastní konzervativní stanici Fox News. Ta mimo jiné podporuje republikánského prezidenta Donalda Trumpa, kdežto Hollywood je považován za baštu liberálů. "Jméno Fox rovná se Murdoch, a to je toxické," cituje časopis Variety nejmenovaného zástupce Disneyho.

Zdroj: ČTK/Variety
Další zprávy