Jan Moláček Jan Moláček | Komentáře
2. 11. 2017 10:20

Referendum nepřichází v úvahu, dokud se nevyléčíme z nákazy dezinformací

Aby mohla referenda generovat rozumná řešení, je nutné, aby si jejich účastníci tvořili názor na základě relevantních a spolehlivých fakt.
Titulní strany novin v den referenda o brexitu.
Titulní strany novin v den referenda o brexitu. | Foto: Lenscap Photography / Shutterstock.com

Představme si zemi, jejíž zákonodárci začnou uprostřed ničivé epidemie ptačí chřipky rychle schvalovat liberalizaci dovozu drůbežího masa z oblastí, kde nákaza řádí nejvíc.

Podobně se chovají ti čeští politici, kteří právě teď zvedají téma uzákonění široce pojatého obecného referenda.

Liberalizace obchodu sama o sobě není žádné zlo. Může mít přínosy i negativní dopady, je legitimní o ní diskutovat a být jejím stoupencem nebo odpůrcem. Ale první i druzí se nejspíš shodnou, že by byl holý nesmysl uvolňovat pravidla v době, kdy musejí farmáři vybíjet jeden zamořený chov za druhým, přibývá zpráv o přenosu viru na člověka a škody rostou do miliard. Žádné ekonomické přínosy nemohou vyvážit riziko, že s kuřecími paličkami země importuje další a další nákazu.

Právě tak nástroj lidového hlasování může být užitečný i nebezpečný. I o něm je samozřejmě legitimní debatovat ze všech stran. Ale zavádět ho dnes by znamenalo vybrat si k tomu dobu asi nejméně vhodnou, co historická paměť sahá.

Aby mohla referenda generovat rozumná řešení, je nutné, aby si jejich účastníci tvořili názor na základě relevantních, ověřených, spolehlivých informací. Bohužel, dnes tento předpoklad nedokážeme zajistit. Pozor, je třeba neplést dohromady dvě kategorie - informace a názory. Mluvím pouze o tom prvním.

Pokud by měli účastníci referenda hlasovat, jestli si v partii blackjacku říct ještě o jednu kartu, je třeba, aby všichni věděli, jaký list mají v tu chvíli před sebou. To neznamená, že budou hlasovat všichni stejně - někteří budou opatrnější, jiní zariskují. V pořádku. Názory jsou od toho, aby se lišily.

Ale co když na stole bude ležet kluk a král, jenže větší polovina hlasujících bude skálopevně přesvědčená, že je tam dvojka s trojkou? Výsledek takového referenda bude katastrofa. Ne kvůli tomu, že zvítězil "jiný názor", ale proto, že zvítězil názor, který nebyl založen na faktech.

V souvislosti s debatami o referendu je nutné znovu zopakovat - propaganda a dezinformace nejsou ničím novým, ale snadnost, s jakou je možné je vydávat za skutečné zprávy, šířit je a vytěsnit s jejich pomocí z myšlení mnoha lidí realitu, z nich dělá úplně nový fenomén. Neumíme mu zatím čelit.

Žijeme v době, kdy jedna světová velmoc řeší, jak minimalizovat důsledky referenda, jehož organizátoři tento úkaz krutě podcenili. A kdy nejdůležitější volby v jiné velmoci dokázala ovlivnit nepřátelská mocnost. V obou případech, jak ve Velké Británii, tak i ve Spojených státech, se přitom bavíme o robustních demokraciích se silnou a nezávislou mediální scénou, vyspělou občanskou společností a politickou kulturou. Díky tomu přežijí jako demokratické země.

Ani tyto předpoklady ale nedokázaly vliv dezinformaci neutralizovat. 126 milionů Američanů zhlédlo jen na Facebooku před prezidentskými volbami obsah vytvořený agenturami napojenými na Kreml s cílem zajistit zvolení Donalda Trumpa. Známá je i starší analýza sdílení dezinformací a informací na Facebooku v posledních třech měsících před volbami. Dvacet nejsdílenějších lží získalo 8,7 milionu reakcí uživatelů - sdílení, lajků či komentářů. Dvacítka nejúspěšnějších "mainstreamových" zpráv dosáhla jen 7,4 milionu reakcí. Za připomenutí stojí, že vůbec nejúspěšnější "zprávou" byl naprosto jasný hoax o tom, že papež František podpořil Donalda Trumpa. Že je to nesmysl, bylo přitom možné bez potíží zjistit během minuty.

Teď si představme, že se nějaké významné referendum koná v Česku. Tedy v zemi, kde polovina mediální scény patří nebo slouží politikům a druhá bojuje s ekonomickou realitou a snahami mocných ovládnout ji také. Kde je velká část akademické a občanské sféry v čele s rektory předních univerzit běžně vydávána v lepším případě za pomatence, v horším za nepřátele národa. Kde politická kultura umožňuje s vážnou tváří uvažovat o časově neomezené vládě bez důvěry parlamentu.

Obávám se, že neexistuje šance, jak dnes u nás zajistit konání rozumného všelidového hlasovaní o věci, která bude dostatečně důležitá na to, aby stála šiřitelům dezinformací za námahu. Pokud dnes označujeme Parlamentní listy a další dezinformační zdroje za "vlivné", mluvíme jen o stínu vlivu, který by na veřejné mínění měly, kdyby mohly ovlivnit něco, na čem by záleželo opravdu velkým hráčům.

Vím, že mnohé už varování před "fake news" nudí. To je ostatně také něco, s čím jejich tvůrci kalkulují. Věřím, že tuto nákazu překonáme. Ten virus je pořád úplně nový, nikdo ještě přesně neví, odkud se bere a jak působí. Západní společnosti se vzpamatovávají z prvotního septického šoku, smiřují se s tím, že nejde o chřipku, která přejde sama, a začínají hledat protilátky.

Nejsem žádným skalním odpůrcem referenda. Debata o něm by ale měla mít dvě roviny. Jednak by mělo samozřejmě běžet věcné a nepředpojaté zvažování rizik i argumentů pro.

Neměli bychom ale zapomínat ani na druhou rovinu - načasování. Opravdu zrovna teď? Nechtějí náhodou ti, kdo nás pobízejí ke spěchu, ve skutečnosti využít našeho oslabení, o kterém dobře vědí, a hodlají ho zneužít?

Se zavedením referenda o zásadních otázkách do našeho politického organismu bychom měli počkat, až se nám z něj podaří vyplavit nákazu dezinformací a zajistit si proti ní alespoň minimální imunitu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouz Noël zopakoval ve Wengenu loňský triumf ve slalomu

Francouzský lyžař Clément Noël obhájil ve Wengenu loňské vítězství ve slalomu. Na trati, na níž v minulé sezoně zaznamenal premiérový úspěch ve Světovém poháru, dnes vedl už po prvním kole a nakonec vybojoval pátý triumf v kariéře. Vedoucího muže průběžného pořadí SP i disciplíny Henrika Kristoffersena z Norska porazil o čtyři desetiny sekundy.

Jediný český reprezentant ve startovní listině Jan Zabystřan nedokončil úvodní kolo a další body do hodnocení SP nepřidal.

Dvaadvacetiletý Noël vyrazil do závodu s číslem jedna a v 1. kole se jeho času nikdo ze soupeřů nedokázal přiblížit. Před Kristoffersenem měl náskok 67 setin a ve finálové jízdě si v houstnoucím sněžení druhé vítězství v sezoně pohlídal. Na třetí místo se posunul Rus Alexandr Chorošilov.

Kristoffersen se díky druhému místu vrátil do čela celkového hodnocení SP. Před Francouzem Alexisem Pinturaultem, jenž dnes druhé kolo nedokončil, vede o 78 bodů. V hodnocení slalomu má náskok 62 bodů před Noëlem, který v pořadí přeskočil dnes pátého Švýcara Daniela Yuleho, vítěze posledních dvou závodů z Adelbodenu a Madonny di Campiglio.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:

1. Noël (Fr.) 1:46,43 (50,72+55,71), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,40 (51,39+55,44), 3. Chorošilov (Rus.) -0,83 (52,15+55,11), 4. Foss-Solevaag (Nor.) -0,85 (51,90+55,38), 5. Yule -0,90 (52,20+55,13) a Zenhäusern (oba Švýc.) -0,90 (51,71+55,62), 7. Schwarz (Rak.) -0,91 (51,45+55,89), 8. Nef (Švýc.) -1,05 (51,93+55,55), 9. Grange (Fr.) -1,23 (52,74+54,92), 10. Meillard (Švýc.) -1,32 (51,90+55,85), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 402, 2. Noël 340, 3. Yule 335, 4. Zenhäusern 225, 5. Pinturault (Fr.) 206, 6. Foss-Solevaag 202.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 691, 2. Pinturault 613, 3. Kilde (Nor.) 591, 4. Paris (It.) 556, 5. Mayer (Rak.) 512, 6. Feuz (Švýc.) 461, …119. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy