Pavel Kovář | Komentáře
5. 2. 2007 14:00

Rentu pro olympioniky? Proč ne!

Nechci rozčilovat tu část veřejnosti, jež tak silně odmítala v minulých dnech návrh zákona o rentě pro olympioniky. Ale..

Nyní s ním veřejně vyrukovali poslanci Karel Šplíchal, Pavel Ploc (oba ČSSD) a Petr Bratský (ODS), coby trio "velké koalice", tudíž nemůže být považován za jednu z populisticky rozhazovačných aktivit socialistů. A znovu říkám nechci tedy rozčilovat, ale vysvětlovat.

Nejdříve shrnu nejčastější protesty: Je to čirý populismus. Sportovci měli myslet na zadní vrátka! Jde o zviditelnění Ploce, bývalého skokana na lyžích a olympionika, jenž si navrhuje rentu sám pro sebe. Sportovci reprezentovali sami sebe a nikoliv tuhle zemi. Když oni dostanou rentu, ať ji mají také horníci nebo letci! Za to, že dopovali, dostanou dnes odměnu?! (konec citací)

Dřív koruny, dnes miliony

Jeden z ojedinělých a výstižných protiargumentů zněl takto: "Nechápete, že včerejší sportovci neměli zdaleka takové příjmy jako ti dnešní!" Těmi "včerejšími" jsou ti, kteří reprezentovali před třiceti a více lety, dnes téměř sedmdesátiletí a starší. Své tehdejší příjmy nemohou ani trochu srovnávat s výdělky svých pozdějších, ne-li současných následovníků (ti se již nechali slyšet, že kdyby rentu dostali, dají ji na charitu).

Navíc si mnozí z těch "včerejších" po skončení sportovní kariéry obtížně hledali profesi, přičemž některým vrcholový sport poškodil zdraví. Ano, byla to jejich volba, ale i tak buďme solidární. Seznam předložený Českým klubem olympioniků čítá sto dvě jména.

Dvořák, Wichterle, ale i sportovci

Většina těchto lidí má penze hluboko pod deset tisíc, někteří kolem šesti tisíc. Jistě, takové důchody mají statisíce občanů a nežádají rentu. Ale předkladatelé zákona, stejně jako rozumná část veřejnost, se domnívají, že právě prostřednictvím těchto sportovců poznal svět naši zemi, slyšel její název, dozvěděl se o její existenci. Takže nejen Antonín Dvořák, Alfons Mucha, Otto Wichterle či Miloš Forman, ale i oni Jakkoli se to někomu může zdát přehnané.

Zákon, který jistě dozná mnohých úprav při projednávání v parlamentních výborech, zatím navrhuje rentu ve výši dvaceti tisíc korun měsíčně. Jejím odpůrcům se to zdá příliš. Ale uvažme, že zhruba ve stejné výši dostává dvě stě poslanců měsíční příspěvek na dopravu.

Projezdí jej? Anebo je tu mnohem děsivější fakt s použitím informace od historika Pavla Žáčka z ÚDV: tisíce bývalých pracovníků vnitra včetně lidí z StB berou měsíčně renty v některých případech jen o málo nižší než oněch dvacet tisíc. Což není příliš známo.

A tak lze za odmítavým postojem vůči rentě pro sociálně potřebné sportovce vidět hlavně nedostatek informací. Přičemž vysoký počet takových reakcí vysvětluje i to, že vyjádřit protest bývá emotivnější a aktivnější záležitost. 

 

Právě se děje

Další zprávy