Rostislav Švácha | Komentáře
12. 3. 2006 0:00

Rostislav Švácha: Máj vstoupil do dějin

Trochu nechápu, proč se tak významná a pozoruhodná stavba jako obchodní dům Máj/Tesco v Praze na Národní třídě může stát předmětem úvah o zbourání.

Navrhli ji architekti John Eisler, Miroslav Masák a Martin Rajniš z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor televizní věže na Ještědu Karel Hubáček. Architektura Máje rozvíjí podněty tohoto jedinečného díla, ale nejen to: Ona velmi pohotově reaguje i na výzvu, kterou v roce 1972 vyslal do světa projekt pařížského muzea Centre Georges Pompidou od průkopníků stylu high tech Renza Piana a Richarda Rogerse.

Daty svého stavebního provedení dokonce pražská stavba pařížskou předběhla. Máj se otevřel v roce 1975, Centre Pompidou v roce 1977. Tak ostatně pochopily význam Máje i západní architektonické časopisy a publikace o moderní architektuře, které věnovaly této pražské budově pozornost, jaké se dočkala jen málokterá jiná česká stavba z celého 20. století.

Mimochodem šlo o pozornost větší, než jakou se může chlubit Hubáčkův Ještěd, který se dnes oprávněně uchází o statut památky UNESCO.

Myslím, že když takto svět ohodnotil nějakou českou stavbu, tak že už dostala pevné místo v dějinách architektury a že bychom se proto na ni měli dívat jako na památku, ať už ji stát chrání nebo ne. Zdá se mi, že Máj dnes už více patří architektonickým dějinám než nám samým a našim často zbrklým a krátkozrakým názorům.

Je správné bourat stavby, které světoví znalci uznali za hodnotné? Mají o osudu významných památek české architektury rozhodovat velké peníze? Máme pokládat za směrodatný názor známého publicisty Zdeňka Lukeše, podle něhož prý Máj Pražanům "k srdci příliš nepřirostl", či úsudek populárního sochaře Davida Černého, kterému se stavba jeví jako "hnusná" a měla by se proto zbourat? Měla by budoucnost Máje, i jiných památných staveb tohoto druhu, záviset na výsledcích ankety, kterou na svých stránkách od 18. února 2006 pořádá pražská příloha Mladé fronty Dnes?

Řekl bych, že osud staveb významných z historického hlediska by měl záviset na serióznějších a rozumnějších soudech.

Doufám také, že Ministerstvo kultury Máj co nejdříve prohlásí za kulturní památku. Statut památky přitom nijak nebrání tomu, aby se stavba přizpůsobila dnešnímu provozu: On jen zajistí, aby se z ní nesetřely právě ty znaky, které jí už zajistily historický význam.#reklama

Myslím, že máme dost dobrých architektů, kteří takovou pietní rekonstrukci Máje budou umět navrhnout. A věřím koneckonců i tomu, že tuto obnovu budou umět provést původní autoři, kteří dodnes patří ke špičkám současné české architektury.

Autor je historik a teoretik umění, vysokoškolský pedagog zaměřený na architekturu 17.- 20. století.

 

Právě se děje

Další zprávy