Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
14. 5. 2013 9:50

Rozdělit "mateřskou" mezi oba rodiče? Co vy na to?!

Sociální demokracie chce připlácet rodičům, kteří se o rodičovskou dovolenou podělí

* Článek jsme aktualizovali o komentáře čtenářů Aktuálně.cz.

Z ohlasů čtenářů:
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Z ohlasů čtenářů:

Lydie Dudová: "Proč to všechny tak pobuřuje? Vždyť je to jen nabídka, kterou rodina může ale nemusí využít. O žádné peníze rodina nepřijde, jenom může nějaké další získat. Stát takto podporuje zapojení otce do péče o dítě, nic víc, nic míň ..."

Romča Begair: "Znevýhodnit matky-samoživitelky tím, že budou pobírat mateřskou kratší dobu nebo nižší oproti matkám, jejichž partner se "dobrovolně" do toho "projektu" zapojí, mi přijde diskriminační a vlastně na to doplatí zase ti sociálně slabší."

Andrej Ruščák: "Tady v Norsku to tak funguje a zrovna coby nastávajícího otce se mě to týká. Považuji to za dobrou věc a říkám si, že je škoda, že to v ČR není zavedené už dávno."

Ctirad Beránek: "Doufám, že se ČSSD postaví za své stupidní myšlenky a bude za to voliči patřičně odměněna."

Maya Bell: "Chlapům jste zrušili vojnu a z dnešních mladých kluků jsou bačkory a ještě je nechte válet doma. Neměl by rovnou dostat každý chlap jen co vyjde školu, důchod?"

Věra Balátová: "Už vidím zaměstnavatele, jak skáčou nadšením, když jim seřizovač odejde na tříměsíční mateřskou dovolenou."

Děkujeme vám za vaše komentáře. Můžete nám psát také na [email protected] nebo na facebookovou stránku Názory Aktuálně.cz. Najdete nás také na Twitteru.

Sociální demokracie chce přimět rodiče, aby si rodičovskou dovolenou dělili. Když se na ní vystřídají matky a otcové, dostanou od státu víc peněz.

Tento návrh, pod kterým je podepsána také mluvčí stínové vlády pro lidská práva a rodinu Michaela Marksová-Tominová, zveřejnila ČSSD v předvečer Dne matek a okamžitě vyvolal vášnivé reakce. Jedni ho kritizují jako sociální inženýrství, ne-li totalitu. Druzí v něm vidí důležitý krok k rovným příležitostem žen a mužů a podporu rodiny.

O návrhu se zamítavě či s despektem vyslovili i někteří vlivní představitelé ČSSD, například předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc.

Podobný model funguje například ve Skandinávii nebo Kanadě. Sociální demokraté původně neoznámili podrobnosti svého plánu, takže nebylo jasné, co přesně znamená „dělba" rodičovské. A jak by byli postiženi ti, kteří by tuto podmínku nesplnili a na „dovolenou" by odešel pouze jeden z rodičů.

V pondělí Marksová-Tominová upřesnila, že stát by nenařídil matce a otci rozdělení rodičovské dovolené povinně, ale kdyby se o ni podělili, dostávali by od státu déle příspěvek.

Jedna z hlavních konkrétních námitek zní: Rodiny, kde jeden z rodičů (obvykle muž) vydělává výrazně více než ten druhý, by na návrhu prodělaly. Markantní by to asi bylo v případě, kdy je žena dlouhodobě v domácnosti a muž by na několik měsíců odešel na „povinnou" otcovskou dovolenou.

Není také jasné, jak by systém zafungoval v případě, že jsou rodiče, či jeden z nich, nezaměstnaní. Odpůrci se rovněž obávají nárůstu byrokracie.

Nešlo by ale zřejmě o dělbu půl na půl. I ve skandinávských zemích, známých coby průkopníci v rovnoprávnosti, činní povinný otcovský úvazek jen dva či tři měsíce. Pokud se rodina rozhodne, že otec místo toho zůstane v práci, může se o dítě starat matka, ale stát jí za tu dobu mateřskou neproplatí.

ČSSD na webu o svém návrhu, který zatím není oficiální, píše: „Větší zapojení otců v tomto období by přitom pomohlo vyřešit hned několik problémů - diskriminaci žen na trhu práce kvůli mateřství, ztrátu kontaktu ženy s prací, s tím spojenou ztrátu odbornosti, stále rostoucí ženskou nezaměstnanost a feminizaci chudoby. Zaměstnání by nemělo být překážkou v péči o dítě a rodičovství by nemělo být překážkou při získání a udržení zaměstnání.

Kvůli společenským stereotypům máme
-  uštvané matky s trojitým břemenem (zaměstnání, výchova a péče o děti, domácnost);
-  matky, které by chtěly být doma a pečovat o své děti, ale nemohou si to finančně dovolit;
- matky, které chtějí pracovat, ale nemohou najít práci či práci našly, ale nemají kam svěřit své malé dítě;
- otce, kteří by chtěli zůstat s dítětem doma a rodičovství rovnocenně prožívat, ale nemohou, ať už kvůli finančnímu zajištění, či kvůli převládajícím stereotypům o roli muže v rodině."

Co vy na to, vážení čtenáři? Souhlasíte s návrhem, aby alespoň část státem placené rodičovské dovolené musel strávit doma otec? Umíte si představit, jak by to fungovalo v praxi? Může to pomoci srovnat příležitosti pro uplatnění žen a mužů? Existuje u nás „feminizace chudoby"?

Oldřich Mazal: "Nějak nerozumím, čemu má tahle změna pomoci. Většina doby mateřské stejně bude připadat na matku, pak se na tři měsíce otec symbolicky zúčastní... a co jako? Čeho jsme tím dosáhli? Tenhle návrh nemá žádné opodstatnění, je to jen pro ten pocit, že jsme "něco" udělali."

Jan Licek: "Ono v podstatě moc nejde přenášet to, co jinde funguje, k nám. Každý národ má svou mentalitu. A co víc, u Švédů, ale i v jiných zemích, samozřejmě na jeden zákon navazuje druhý. Vytržení jedné věci je jen vytržení z kontextu a fungovat to prostě nemůže. Tak jak je to vidět u nás u většiny zákonů, které zplodily ty naše chytré hlavy ve sněmovně za dvacet let." 

Blanka Jurečková Studničková na facebookové stránce Názory Aktuálně.cz: "1. Nastoupím do práce na 3 měsíce a pak se vrátím na mateřskou? 2. Stát nám doplatí částku, kterou ztratíme tím, že manžel půjde na mateřskou?"

Sociální demokracie chce otcům připlatit za rodičovskou dovolenou. Je to podle vás rozumný nápad? (Ilustrační foto.)
Sociální demokracie chce otcům připlatit za rodičovskou dovolenou. Je to podle vás rozumný nápad? (Ilustrační foto.) | Foto: Jan Langer

Helena Hover Kurkova na facebookové stránce Názory Aktuálně.cz: "Jsem pro, žiji v Rakousku, můžeme tu měnit 2x, takže já jsem doma 10 měsíců, manžel 2 a já pak opět na poslední zbylé 2 měsíce. Protože si může rodič přivydělat, manželův plat tím vůbec neutrpí. A i tatínek se zúčastní běžného provozu, ne jen 'přines - podrž'."

Markéta Kalinová: "Jakýkoli zákaz či příkaz v rodinné politice zavání nejen populismem, ale i diskriminací. Hluboce mě tento přístup uráží a velmi se mě osobně dotkl. Totalitní zacházení s občany snad už máme nějakou dobu za sebou. Kdybyste, dámy, dovolily, byla bych vám velmi vděčná, kdybych si mohla o tom, kdo a jak se bude podílet na péči o naše děti a na jejich výchově, rozhodovat sama. Nevidím důvod, proč by to měl dělat stát."

Martin Vrba: "Problém není ve funkčnosti nebo nefunkčnosti tohoto systému, který už nějakou dobu běží v některých západních zemích. Jediným problémem je a bude postoj české společnosti. V situaci, kdy většina obyvatel si návrh přát nebude (což je pravděpodobná varianta), je otázkou, nakolik bude sociální demokracie schopna přesvědčit o smysluplnosti svého návrhu. Genderové otázky obecně jsou v českém kontextu nadmíru aktuální, už proto, že jsou terčem nevybíravé vulgární kritiky. Docela mě bude zajímat, jestli sociální demokracie couvne, nebo se postaví za svoje myšlenky. Doufám v to druhé, očekávám to první."

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy