Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 3. 2016 12:10

Rusko v Česku. Putin v Česku. Vliv Kremlu je zde čím dál patrnější, hmatatelnější

Pracují u nás stovky ruských špiónů. Jejich cíl je jasný: zpochybnit NATO, oslabit Česko, rozbít Evropskou unii.
Bývalý kágébák Putin zná dokonale cenu tajných služeb. Umí je využívat. Podporuje je.
Bývalý kágébák Putin zná dokonale cenu tajných služeb. Umí je využívat. Podporuje je. | Foto: Reuters

Náš pohled na dění je zkreslený. Ovlivněný politiky a samo sebou i médii. Pozornost veřejnosti se upíná na uprchlickou krizi v Evropě. Přitom nám uniká, jak velký zájem o nás mají ruské tajné služby, jak je u nás nenápadně, leč masivně, čím dál víc, uplatňován ruský vliv.

Zkusme si problém strukturovat. Jsme členská země NATO a Evropské unie. Severoatlantickou alianci Kreml bere jako nepřátelský svaz. A Unie na Moskvu uvalila sankce za okupaci Krymu a podporu války v Donbasu. Informace od nás mohou být klíčové. Mimochodem, český generál Petr Pavel je dnes nejvyšší vojenský představitel NATO.

Rusko vede prezident Vladimir Putin, bývalý sovětský agent KGB v Drážďanech (1985 až 1990). Ví, co tajné služby dovedou, umí je využívat. O tom svědčí kupříkladu vražda Alexandra Litviněnka v Británii, bývalého důstojníka FSB RF (Federální služba bezpečnosti Ruské Federace).

Jak Rusko v Česku působí? Některé kanály jsou známější, některé méně. Centrem je ruská ambasáda v Praze a konzulát v Brně. Domácí zpravodajci mluví o tom, že pražská ambasáda Ruska zaměstnává tolik lidí (okolo 140), protože má na starosti propagandu v celé EU. A brněnský konzulát se soustředí na propagandu v Česku.

Tyto informace nelze doložit, nikdo vám je nepotvrdí, jde o tajné služby, jejich agenty a spolupracovníky. Experti tvrdí, že u nás z valné většiny působí agenti GRU (Glavnoje razvedivatělnoje upravlenije, Hlavní rozvědková správa), tedy vojenské tajné služby. To odpovídá faktu, že u nás dlouho sídlila okupační ruská vojska. K tomu připočtěme české angažmá v NATO a jsme doma.

O co ruským tajným službám jde? Plní dva základní úkoly. První: získávat informace. Vojenské, obchodní, kompromateriály, cokoli. Druhý: rozkládat nás. Podporovat rozkol, aby stát slábl. Takový střet prezident - premiér je nutno živit. Nevíme, jestli je Miloš Zeman nějak zaháčkován ruskými službami, ale jeho činnost (podpora Putina) i jeho okolí k takové domněnce vede. Ideální stav, který by měl u nás nastat: oslabení, zpochybnění demokracie, zpochybnění západních hodnot a spojenců. Především USA.

Některé zpochybňovací metody známe. Využívána jsou elektronická média, různé servery, které neustále zpochybňují cokoli, co se u nás váže na Západ. Hlavním terčem je NATO, ale taky protiruské sankce. Využívána je uprchlická krize, ideální nástroj k roztržení společnosti. Každá hysterie vítána, stejně jako projevy nenávisti.

Neonacisté a kozáci

Typický byl vstup neonacistického serveru White media do české politiky. Zveřejnil ukradené maily premiéra Sobotky. Část se týkala uprchlíků, snahy, aby je Češi vnímali přátelsky. Těchto mailů využil server Aeronet a dal je do souvislosti s Déčkem, dětským kanálem ČT, a pohádkou o Sněhurce. Prý rasismus naruby.

Zajímavé spojení: neonacisté zveřejní materiály, které byly zřejmě ukradeny zpravodajskými metodami, vniknutím do Sobotkova počítače. Ujme se jich proruský web a zaútočí na Českou televizi, kterou GRU zřejmě vnímá jako protiruskou. Doplněk: západní služby tvrdí, že Rusové v EU podporují neonacisty. Opět jako rozkladnou sílu.

Jiný kanál. Kolem ruské ambasády se sdružují kozáci. Sami Rusové žijící u nás je v roce 2013 popsali jako "pátou kolonu", kterou ovládá Kreml. Podle jejich zprávy u nás vytváří uniformované, ozbrojené oddíly. Cíl: „proniknout do všech společenských a státních struktur". Zpráva též varovala před Koordinační radou při ruské ambasádě. (Dodejme, že Rusnokova vláda nechala celou pasáž ze Zprávy o situaci národnostních menšin za rok 2012 vyškrtnout.)

Zpravodajci se vždy zajímají o ekonomiku a o strategické komodity, jako jsou energie. Rusové měli eminentní zájem, aby vyhráli tendr na dostavbu Temelína. Podle lidí z českých tajných služeb kvůli tomu přišel do Česka ruský finanční gigant Sberbank. Pokud by Rusové tendr vyhráli, přes Sberbank měly chodit peníze od subdodavatelů. (Některé divize Sberbank čelí od konce roku 2015 sankcím USA.)

V Česku také funguje ruská bankovní skupina Alfa. (Nedávno sešlo z její snahy koupit u nás Zuno Bank.) Alfa Bank ovládá ruský oligarcha Michail Fridman, jak jinak, muž blízký prezidentu Putinovi.

Podivný příběh Alího Fajáda

Co mohou banky kromě kontroly toků peněz a investic v dané zemi zařídit? Proč je Rusové v EU i jinde potřebují? Jako příklad poslouží Francie. Předsedkyně francouzské nacionalistické strany Národní fronta Marine Le Penová dostala před dvěma roky půjčku 9 milionů eur od První česko-ruské banky. Ta vznikla před lety v ČR, nyní sídlí v Moskvě.

Francouzské banky Le Penové odmítly peníze poskytnout. Takže se nabídla První česko-ruská. Půjčka byla údajně odměnou za to, že Le Penová podpořila ruskou anexi Krymu. Zároveň je jasné, že Rusko potřebuje rozkládat Francii, jež je jednou z klíčových zemí Unie.

Oblastí ruského vlivu je mnoho. Odhadem u nás pracují stovky ruských špiónů. V tomto smyslu zaráží, jak podivné okolnosti provázely vydání Alího Fajáda do Libanonu. I tady mohly hrát roli ruské tajné služby.

Celý případ je nutno vysvětlit zeširoka. Spojené státy podezírají Rusy, že dodávají zbraně Hizballáhu, libanonské šíitské militantní organizaci. Jasný důkaz zřejmě zatím nemají. Není však nemožné, že jim ho mohl dodat právě Fajád.

Tento (pravděpodobně) libanonský špión má ukrajinský pas a pracoval pro vládu exprezidenta Janukovyče jako poradce na obraně. Jeho doménou byl export zbraní. Mohl se podílet právě na dodávání zbraní Hizballáhu. Ostatně místo, kde byla unesena skupina pěti Čechů, které pak za Fajáda vyměnili, je územím ovládaným touto organizací.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Spojené státy měly eminentní zájem na vydání Fajáda. Už to vypadalo, že spojencům vyhovíme. Potom však zasedla Bezpečnostní rada státu a rozhodla Fajáda do USA nevydat! Kdo to tam navrhl? Kdo s tím přišel? Nevíme. Zato víme, že to naše vztahy s USA silně poškodilo.

Pokud to tak proběhlo, znamená to, že ruské tajné služby zabily dvě mouchy jednou ranou. Fajád nebyl vydán. O to šlo především. A vazba Česka s jeho klíčovým vojenským spojencem byla drsně nabourána. Na vládní úrovni. (Dokonalá práce, dalo by se říci. Bohužel proti našim zájmům.)

Ruský vliv v Česku je obrovský. Jak se mu bránit? Nevypadnout z NATO, nenechat rozbít Evropskou unii. Vyhošťovat ruské agenty. Nevolit prezidenty, kteří podporují Putina. Vážit si svobody.

 

Právě se děje

Další zprávy